Język chiński coraz bardziej przydaje się w biznesie – jego znajomość oznacza dziś bardzo dobrą pracę w Chinach czy w polskich przedstawicielstwach chińskich koncernów.
Dziś uczniowie XVI LO w Krakowie będę witać chiński Nowy Rok. Odbędzie się wykład o kulturze chińskiej, zajęcia z kaligrafii i lekcja chińskiego. Dwa tygodnie później podobne atrakcje czekają dzieci z krakowskiej SP nr 47. Imprezy odbędą się dzięki współpracy szkół z działającym przy UJ Instytutem Konfucjusza. Jak mówi dr Joanna Wardęga, dyrektor Centrum Języka i Kultury Chińskiej, zainteresowanie tym językiem szczególnie widać wśród młodzieży: – Pięć lat temu otwieraliśmy jedną grupę dla początkujących, w tym grup było już sześć. Dodatkowo uczymy chiński w jedenastu szkołach.
Niewykluczone, że uczniowie wspomnianego XVI LO z Krakowa od przyszłego roku szkolnego będą mogli wybrać chiński jako drugi język obcy. Profil chiński ma już jedna z małopolskich podstawówek. A w warszawskiej Uczelni Łazarskiego z początkiem lutego zostanie uruchomiona Akademia Języka Chińskiego. Zajęcia będą skierowane do dzieci w wieku 5 – 11 lat i licealistów. Wszystko pod patronatem chińskiej ambasady i za symboliczną opłatą. Równie szybko rozwija się oferta komercyjna. Cezary Chmielewski otworzył chińską szkołę językową NIHAO w 2010 we Wrocławiu, w październiku tego roku pojawią się jej dwa kolejne oddziały w Krakowie i Poznaniu.