Język chiński coraz bardziej przydaje się w biznesie – jego znajomość oznacza dziś bardzo dobrą pracę w Chinach czy w polskich przedstawicielstwach chińskich koncernów.
Dziś uczniowie XVI LO w Krakowie będę witać chiński Nowy Rok. Odbędzie się wykład o kulturze chińskiej, zajęcia z kaligrafii i lekcja chińskiego. Dwa tygodnie później podobne atrakcje czekają dzieci z krakowskiej SP nr 47. Imprezy odbędą się dzięki współpracy szkół z działającym przy UJ Instytutem Konfucjusza. Jak mówi dr Joanna Wardęga, dyrektor Centrum Języka i Kultury Chińskiej, zainteresowanie tym językiem szczególnie widać wśród młodzieży: – Pięć lat temu otwieraliśmy jedną grupę dla początkujących, w tym grup było już sześć. Dodatkowo uczymy chiński w jedenastu szkołach.
Niewykluczone, że uczniowie wspomnianego XVI LO z Krakowa od przyszłego roku szkolnego będą mogli wybrać chiński jako drugi język obcy. Profil chiński ma już jedna z małopolskich podstawówek. A w warszawskiej Uczelni Łazarskiego z początkiem lutego zostanie uruchomiona Akademia Języka Chińskiego. Zajęcia będą skierowane do dzieci w wieku 5 – 11 lat i licealistów. Wszystko pod patronatem chińskiej ambasady i za symboliczną opłatą. Równie szybko rozwija się oferta komercyjna. Cezary Chmielewski otworzył chińską szkołę językową NIHAO w 2010 we Wrocławiu, w październiku tego roku pojawią się jej dwa kolejne oddziały w Krakowie i Poznaniu.

850 mln ludzi porozumiewa się standardowym językiem chińskim, zwanym też mandaryńskim

30 mln wg szacunków tylu cudzoziemców zna język chiński

108 tyle jest Instytutów Konfucjusza na całym świecie

– To zaintereowanie zawdzięczamy sukcesowi gospodarczemu Chin. Coraz więcej firm chińskich chce inwestować w Polsce, więc coraz więcej osób traktuje naukę chińskiego jako inwestycję w przyszłość, ścieżkę do kariery. Naukę ułatwia to, że w porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat jest znacznie więcej materiałów do nauki języka chińskiego – wyjaśnia dr Wardęga. Agnieszka Sycińska, dyrektor Studium Języków Obcych na Uczelni Łazarskiego, przekonuje, że znajomość chińskiego będzie wkrótce wielkim atutem na rynku pracy. – Chińczycy preferują osoby znające ich język i kulturę. Aby odnieść sukces, naukę tego trudnego języka należy rozpocząć jak najwcześniej – dodaje Sycińska.
Za propagowanie języka chińskiego na świecie odpowiedzialne są Instytuty Konfucjusza powoływane przez Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego i tworzone przy zagranicznych uczelniach. W Polsce działają cztery – w Krakowie, Poznaniu, Opolu i we Wrocławiu. Język chiński jest coraz bardziej popularny w amerykańskich szkołach. Za 10 lat będzie także powszechnie nauczany w szwedzkich szkołach.