Rewolucję w opiece nad ciężko chorymi - pacjentami po udarze mózgu, zapowiada "Dziennik Polski". Będą oni mogli być rehabilitowani w domu za pośrednictwem komputera.

Krakowscy naukowcy opracowali system informatyczny, który pozwoli chorym na zdalne wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych pod okiem lekarza.

- Chodzi o to, by wydłużyć czas rehabilitacji i przy wykorzystaniu technologii informatycznych i metod komputerowych wspomóc tradycyjną formę terapii. Założenie jest takie, aby rehabilitacja rozpoczynała się w warunkach szpitalnych, w ośrodku rehabilitacyjnym, ale była kontynuowana w warunkach domowych, mówi prof. Jacek Kitowski z Katedry Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej, który kierował projektem naukowym prowadzonym wspólnie z lekarzami i rehabilitantami z Kliniki Rehabilitacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Program komputerowy pozwoli lekarzom, rehabilitantom i fizjoterapeutom na zdalny, a równocześnie stały nadzór nad pacjentem, wirtualne monitorowanie postępów rehabilitacji i dobieranie odpowiednich treningów. Lekarz będzie mógł zdefiniować dla jednego pacjenta wiele treningów, dzięki czemu pacjent nie będzie znudzony wykonywaniem tych samych czynności w koło. Program może być wykorzystywany w leczeniu różnych schorzeń.