Osoby z gospodarstwem do 6 ha przeliczeniowych nie zapłacą nawet złotówki na ubezpieczenie zdrowotne. W tej grupie są osoby, które celowo kupiły grunty rolne, by uciec z ZUS.
Najbogatsi rolnicy posiadający gospodarstwa rolne o powierzchni ponad tysiąca hektarów będą płacić wyższe składki na ubezpieczenie zdrowotne niż osoby prowadzące firmy. Za każdy hektar przeliczeniowy powyżej sześciu będzie trzeba zapłacić złotówkę. Dodatkowo tacy rolnicy będą musieli wpłacić do KRUS taką samą składkę za każdego ubezpieczonego członka rodziny. Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie pilnego projektu ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 roku.
– To bubel prawny. Jednak będziemy nad nim pracować, aby rolnicy nie musieli ponosić pełnej odpłatności za leki i wizyty u lekarzy – mówi Romuald Ajchler, poseł SLD.
Natomiast Piotr Walkowiak (PSL) nie pozostawił złudzeń, że projekt ustawy będzie także w nieco zmienionej formie obowiązywał w 2013 roku. A to za sprawą tego, że w tym roku nie uda się przygotować zasad wprowadzenia uproszczonej rachunkowości w rolnictwie. Natomiast PO bezwarunkowo poparła projekt ustawy. Tylko posłowie PiS zapowiedzieli, że będą zgłaszać poprawki do ustawy.