Dzienny opiekun, czyli osoba, która może się zajmować maksymalnie pięciorgiem dzieci w swoim domu, to nowa forma opieki, którą wprowadziła obowiązująca od kwietnia ubiegłego roku ustawa żłobkowa. Zostanie takim opiekunem musi jednak być poprzedzone ogłoszeniem przez gminę konkursu, w wyniku którego wybrane zostaną osoby spełniające kwalifikacje. Jednak na razie tylko nieliczne gminy korzystają z takiej możliwości. Wśród nich jest m.in. Wrocław.

– W konkursie wybranych zostało siedem osób, z których tylko jedna zacznie opiekę nad dziećmi w połowie miesiąca, sześć pozostałych musi najpierw ukończyć szkolenie, dlatego pracę podejmą w marcu – mówi Aldona Muszyńska z dolnośląskiego oddziału Fundacji Familijny Poznań, który na zlecenie miasta Wrocław prowadzi rekrutację opiekunów.

Dodaje, że nie jest to koniec naboru i potencjalni kandydaci mogą cały czas się zgłaszać, bo docelowo tą formą opieki ma być objętych we Wrocławiu 130 dzieci, a do tej pory zgłoszonych zostało 32 maluchów.

Z kolei do wczoraj swoje oferty mogli składać potencjalni opiekunowie w Kaliszu.

– Planowaliśmy zatrudnić 3 opiekunów dla 15 dzieci, ale żadna osoba nie złożyła swojej oferty – mówi Robert Lis, naczelnik wydziału spraw społecznych i mieszkaniowych Urzędu Miasta w Kaliszu.

Z ogłoszeniem konkursu zwleka natomiast gmina Wieprz, która na 3 opiekunów otrzymała dotację z resortowego programu Maluch. Powinni więc oni zacząć pracę najpóźniej od 1 marca, ale jak tłumaczy wójt Małgorzata Chrapek, o ile są chętne osoby do udziału w konkursie, to brakuje zgłoszeń ze strony rodziców.

Zdaniem Aldony Muszyńskiej to niewielkie zainteresowanie samych gmin, opiekunów i rodziców wynika z tego, że jest to forma opieki do tej pory nieznana. Dodatkowo opiekunów odstrasza konieczność odbycia szkolenia, które jest kosztowne, a nie daje gwarancji zatrudnienia.