Podwyżki emerytur dopiero w maju? ZUS nie zdąży z waloryzacją kwotową

28.12.2011, 05:17; Aktualizacja: 28.12.2011, 09:11

Prawie 7,5 mln osób otrzymujących świadczenia z ZUS może nie dostać podwyżek w marcu, a dopiero w maju. Zakład przyznaje, że nie zdąży z realizacją pomysłu premiera, który chce by waloryzacja była kwotowa, a nie procentowa - stwierdza "Rzeczpospolita".

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (146)

  • Barbara(2012-12-07 11:38) Zgłoś naruszenie 00

    OD CZEGO SĄ KOMPUTERY,I PRACOWNICY ONI MAJĄ ZMIANY WYNAGRODZENIA A EMERYT MOŻE SOBIE CZEKAŁ CZŁE ŻYCIE PŁACIŁ SKŁADKI NA ZUS GDZIE SĄ KONTA PRACOWNIKÓW I ICH WYNAGRODZENIA KTÓRE ZAKŁAD PRZELEWAŁ DO ZUS KTO ROBI ŁASKĘ EMERYTOWI ZE OTRZYMUJE EMERYTURY

    Odpowiedz
  • miś-prl(2012-08-06 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    Przestępstwo w prawnym aspekcie ustawy, od kaprysy miernego historyka !!!

    Odpowiedz
  • jędrek(2012-04-16 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    ciągle czekamy - oto kolejna odpowiedź na moje pismo do TK

    10 kwietnia 2012 13:25

    Szanowny Panie,

    Uprzejmie dziękuję za pismo, zawarte w nim problemy i spostrzeżenia
    traktujemy jako ważny głos opinii społecznej.

    Interesująca Pana sprawa o sygnaturze akt K 9/12 znajduje się w toku prac
    przygotowawczych. Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony. Terminy
    rozpraw wyznaczane są w zależności od stopnia komplikacji sprawy i
    ilości czasu niezbędnego do jej przygotowania.
    Proszę uprzejmie śledzić stronę internetową Trybunału
    Konstytucyjnego, gdzie w zakładce – Wokanda zamieszczane są terminy
    mających się odbyć rozpraw.

    Pragnę podkreślić, że dołożone zostaną wszelkie możliwe starania,
    aby sprawa została rozpatrzona najszybciej jak to będzie możliwe,
    biorąc pod uwagę konieczne prace przygotowawcze.


    Z poważaniem

    Anna Wołoszczak
    Zespół Prasy i Informacji
    Biura Trybunału Konstytucyjnego

    Odpowiedz
  • prawnik(2012-03-31 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    Wiceszef Rządowego Centrum Legislacji Piotr Gryska, potwierdził że RCL tworzy prawo niezgodnie z konstytucją (potocznie knota prawnego), oj może zaboleć !!! jak przeczyta histeryk piłkarski.

    Odpowiedz
  • tttttt(2012-03-29 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    Czas na dymisję tego...PO - PSL...badziewia...!

    Odpowiedz
  • mirek-emeryt(2012-03-02 01:19) Zgłoś naruszenie 00

    płakanie za zasłoną internetu nic nie da kochani emeryci.wiecie jaki szmal trzeba wyłożyć by zaistnieć w przestrzeni?nam to niestety nie grozi.nie znacie słynnego "dziel i rządź"właściwie zinterpretowanego?albo słynne bajki o zwierzątkach-pomyślałem sobie:co robią myśliwi z nadwyżką szkodników?
    he he he pozdrawia- realista emeryt

    Odpowiedz
  • jowita(2012-02-29 22:52) Zgłoś naruszenie 00

    a co z tymi co odejda. jaka oszczednosc. i bedziee na j... bez kom.

    Odpowiedz
  • Harcerz PRL na emeryturze(2012-02-12 22:29) Zgłoś naruszenie 00

    Lechu W.!!! Gdzies wywiozl moje 100 milionow???Czy aby nie do
    slonecznej Californii.Wroc do nas i zrob porzadek w tym popieprzonym
    Kraju.Bo inaczej zarzadam odebrania prezydenckiej emerytury, a zostanie
    Wam Exelencjo tylko elektryka wozkow akumulatorowch.Czuj duch!!!

    Odpowiedz
  • aaa(2012-02-09 17:04) Zgłoś naruszenie 00

    opóznienie waloryzacji to można było przewidzieć, przecież trzeba zmienić system komputerowy i tu dodam że taka zmiana bardzo dużo kosztuje, to są olbrzymie koszty. A przecież chodziło tu o oszczedności

    Odpowiedz
  • wer(2012-02-04 14:59) Zgłoś naruszenie 00

    złodzieje

    Odpowiedz
  • chrzescijanin na emeryturze(2012-01-22 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Żyj Nam Emerytom długo i szczęsliwie Doneczku Ty Nasz kochany a jak odejdziesz z Rzadu Świętym DONALDEM powinieneś być obwołany
    !!!

    Odpowiedz
  • zasada(2012-01-17 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    Mundurowi --- trzeba było płacić caly czas składkę do ZUS tak miliony Polaków płaciły w cywilnych zakładach pracy !!!. A teraz wyciągacie łapska do naszych składek !!!.

    Odpowiedz
  • HANYS(2012-01-10 03:12) Zgłoś naruszenie 00

    PRECZ POWCAMIUBOWCAMI BOLKOWYMI UBECKIMI ESBECKIMI PSAMI

    Odpowiedz
  • );(2012-01-07 19:43) Zgłoś naruszenie 00

    TA PANI ZABRAŁA NAM POWSZECHNE EMERYTURY - SKANDAL !!!

    Fedak dostanie nowe stanowisko
    JEST POROZUMIENIE PO I PSL W TEJ SPRAWIE

    Odpowiedz
  • żyjący zbyt długo(2012-01-07 16:18) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę mi wytłumaczyć dlaczego lekarze mają wierzyć w ustne ż Premiera Tuska skoro łamie istniejące prawo wprowadzając kwotową rewaloryzację emerytur,Rozumiem że sprawiedliwość społeczna dotyczy biednych i oni niech się dzielą między sobą. Nas bogatych dobrze zarabiających w państwowych instytucjach to nie dotyczy

    Odpowiedz
  • dalszy ciąg WAŻNE - CZYTAJCIE!(2012-01-07 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    Uzupełnienie, potwierdzające iż "waloryzacja" kwotowa i waloryzacja procentowa W JEDNAKOWYM STOPNIU OBCIĄŻĄ BUDŻET PAŃSTWA - fragment uzasadnienia do projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw:
    "Waloryzacja kwotowa będzie się mieścić w tym samym skutku finansowym co zapisana w projekcie ustawy budżetowej na rok 2012 waloryzacja procentowa o wskaźnik 104,8 %.
    Kwota podwyżki została obliczona przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji ustalonego według dotychczasowych zasad (104,8 %). Najpierw została obliczona globalna kwota, która jest niezbędna na zapewnienie waloryzacji na poziomie wynikającym z tego wskaźnika, następnie odjęta kwota podwyżek przeznaczona na dodatki przysługujące do świadczeń, a wynikająca różnica podzielona przez liczbę świadczeń, które zostaną wypłacone w ostatnim dniu lutego 2012 r. Wysokość kwoty przeznaczonej na waloryzację pojedynczego świadczenia emerytalno-rentowego jest więc wynikiem podzielenia kwoty ogółem na waloryzację emerytur i rent przez liczbę świadczeniobiorców i 10 miesięcy."
    A więc DRODZY EMERYCI - DO BOJU!
    Emeryt niemundurowy

    Odpowiedz
  • DRODZY EMERYCI – WAŻNE - CZYTAJCIE!(2012-01-06 17:34) Zgłoś naruszenie 00

    Na jednym z forum ktoś stwierdził, iż wcale nie jest pewne jak ewentualnie zawyrokuje Trybunał Konstytucyjny, gdy ktoś z nas złoży pozew iż "waloryzacja" kwotowa jest niekonstytucyjna. Powodem odrzucenia takiego pozwu mógłby być STAN FINANSÓW PUBLICZNYCH państwa. Przed chwilą zacząłem czytać, przygotowując się do przyszłej rozprawy, wpisując w wyszukiwarkę pytanie: "Kiedy postanowienie Trybunału Konstytucyjnego staje się obowiązującą normą prawną"?
    Chciałbym uzyskać pewność, czy postanowienie TK z 2001 r. oddalające żądanie Hieronima O. wprowadzenia waloryzacji kwotowej, jako jedynie słusznej jest normą prawną, tzn. czy organy władzy państwowej muszą się do tego stosować czy nie muszą. Co prawda jeszcze do tego nie doszedłem, ale….
    Znalazłem taki fragment tekstu wystąpienia wygłoszonego przez Prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. M. Safjana w Komitecie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk 6 stycznia 2003 roku: "Waga i częstotliwość rozstrzygania przez TK sprawia, że skutki finansowe (budżetowe) tych orzeczeń mogą ważyć w znaczącym stopniu na finansach publicznych państwa." Rozumiem przez to, iż Trybunał bierze pod uwagę ewentualne skutki finansowe dla budżetu państwa przy rozstrzyganiu sprawy. Zatem rozpatrywanie sprawy nie odbywa się jedynie na płaszczyźnie PRAWNEJ, ale także uwzględniana jest płaszczyzna finansów publicznych, tzn. czy wyrok TK nie „zepsuje” budżetu państwa. Premier wielokrotnie mówił, że „waloryzacja” kwotowa spowoduje TE SAME skutki finansowe dla budżetu Państwa, co waloryzacja procentowa, a zatem że jest obojętna dla finansów państwa. I tu go chyba MAMY!
    Z tego więc wnioskuję, iż tą ewentualną wątpliwość TK mamy „ Z GŁOWY”. Skutki finansowe będą TAKIE SAME, a więc Trybunałowi będzie to obojętne i dlatego uważam, że JUŻ możemy być pewni wygranej w przyszłej sprawie.
    NIE JESTEM prawnikiem, może jest ktoś, kto wyjaśni to nam bliżej i dokładniej.
    W każdym razie ROKOWANIA SĄ DOBRE! GŁOWY DO GÓRY!
    Pozdrawiam,
    Emeryt niemundurowy

    Odpowiedz
  • Ryszard/1945 Olsztyn(2012-01-06 13:11) Zgłoś naruszenie 00

    Należę do tych emer. co zwolnili się na własną prośbę, jako że nie będę pracował na wszelakiej maści pseudopoloityków, podatków moich już nie dostaną na co liski liczyli, koledzy też z mojego otoczenia odeszli z pracy, teraz mam spokój emer. przychodzi na konto a jak mi się znudzi to na wiosenkę być może pracę znajdę no ale już bez płacenia characzu czytaj podatku, tak że nasi pseudodoradcy co wylicznkę zrobili że wpłynie do budżetu z pracujących emer. ok 700 mil. to się na pewno przeliczyli, okradać się nie pozwolimy.

    Odpowiedz
  • Kazimierz.(2012-01-05 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    Od pazdziernika 2011 zabrali emerytom pracujacym prace i nie zyskali co zamierzali. Emeryci biora emeryture.
    No to trzeba teraz ich za to ukarac i dac im waloryzacje kwotowa.
    Madre spostrzezenie jednego z kolegow. Jak waloryzacja kwotowa to i podatki jednakowe tez kwotowe.

    Odpowiedz
  • emerytka(2012-01-04 19:37) Zgłoś naruszenie 00

    do Elka nr 22 popieram Twoją opinię, ale muszę Ciebie rozczarować p. Prezydent jest z tej samej opcji i napewno nie wstawi się za emerytami.
    My sami - emeryci powinniśmy się zjednoczyć i walczyć o swoje, inaczej przy każdym kryzysie , braku pieniędzy w kasie państwa to My będziemy ponosić finansowe konsekwencje a nasi "rządziciele" nie sobie zmniejszą pobory tylko dobiorą się do naszych emerytur.

    Odpowiedz