Studia to strata czasu

autor: Luiza Zalewska23.12.2011, 15:00; Aktualizacja: 27.12.2011, 10:08
Studia

Studiaźródło: ShutterStock

Młodzi Polacy wciąż idą na uczelnie, ale nie wiążą już z tytułem magistra wielkich nadziei na sukces. Wykorzystują ten czas na założenie swojego pierwszego biznesu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (16)

  • inżynier z PRL(2012-03-30 23:17) Zgłoś naruszenie 00

    Studia to nie jest strata czasu. Trzeba studiować ! Ale po studiach trzeba robić doktorat. On daje szanse na dobrą pozycję w firmie. Ja po magisterce zrobiłem doktorat, pracując w biurze projektowym. Wprawdzie pensja jak u innych, ale liczą się dodatkowe pieniądze za: ekspertyzy, publikacje, konferencje krajowe i zagraniczne. Doktorat zrobiłem przypadkowo. Namówił mnie ... ksiądz , który był profesorem i znał 6 języków (prof. W. Sedlak). Nie chciałem robić mu przykrości. Dzisiaj trzeba sobie stawiać wysoko poprzeczkę, bo świat idzie do przodu. Dlatego dyskusje na temat studiowania są bez sensu.

    Odpowiedz
  • manieq(2012-03-30 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    Co do majatku Rothschildow, to:
    1) Nestor mial karczme, i nie mial wielkiego majatku - bo uczciwie nie mozna sie dorobic.
    2) Pierwszy majatek zyskali na gieldzie wykorzystujac fakt ze znali wczesniej niz inni wynik wojny i zagrali wprowadzajac pozostalych unwestorow w przekonanie iz wynik wojny jest przeciwny.
    3) Spekulowali na wojnach i produkcji wojennej obstawiajac obie strony konfliktu. (Rowniez wielu przedwojennych milionerow jak np.:czech Bata)
    4)Jak juz sie ma zgromadzony duzy kapital to mozna zostac uczciwym obywatelem i nie podejmowac ryzykownych inwestycji.
    5) Dbanie o to aby nie stracic majatku to rowniez ciezka praca

    Odpowiedz
  • kola(2012-01-10 15:37) Zgłoś naruszenie 10

    uważam ,że studia rozwijaja człowieka. Nie zawsze wyższe wykształcenie daje pracę bo dzisiaj wiele osób ma ukończone studia. Studia przede wszystkim powinny być płatne. Wtedy student idzie na taki kierunek który da mu chleb lu jesli jest bogaty spełni swoje marzenie o studiowaniu rzeczy ,które go naprawde interesują.
    Jedno i drugie jest ważne. Bo w obu przypadkach student wymaga od wykładowcy wiedzy ,rzetelności i zaangażowania. Nie może traktować studentów jak bydło, jak to się niestety zdarza. Bo student płaci i wymaga.
    W USA jest chyba najwiecej njlepszych na świecie uczelni. Ale wszystkie one są płatne i student wybiera profesora do którego chce chodzić na zajecia. Ci wykładowcy ,do których nikt nie chce chodzić poprostu sa zwalniani a ich miejsce zastepują inni wykładowcy. Poza tym wykładowcami sa często znakomitości ,które osiągnęły sukces ( więc nie wykłada dla pieniędzy).
    Na polskich uczelnich często pracę ma tata ,mama syn , synowa i citki ,szwagra ojca syn. Narazisz sie jednemu to pozamiatane.
    W USA też często studia kończy sie na licencjacie. Magistra robia ludzie ,którzy chcą robić karierę naukową. Nauka więc jest znacznie krótsza niż w POlsce. Np. w W.Brytani LO trwa tylko 2 lata i uczniowie ucza suie tylko 6 przedmiotów kierunkowych w zależności od tego jakie studia chcą kończyć. Licencjat trwa 3 lata ale magisyterka już tylko 1 rok. Wiec LO + studia sa o DWA lata krótsze niż w POlsce i PŁATNE.
    W Polsce studiuje sie za darmo ale to cały naród funduje darmowe studia . Póżniej magister wyjeżdza za granicę i oferuje swoją wiedzę Niemcom, austryjakom, francuzom ,anglikom czy amerykanom z PIENIĘDZY POLSKICH PODATNIKÓW. Wiec niech student najpierw zapłaci za studia a potem rozdaje ted wiedzę komu chce i za ile chce. Jesli skończył darmowe studia w Polsce powinien je albo odpracować przez np. % lat na stażu za psie peieniadze albo poprostu zwrócic do skarbu państwa. Dziś wiadomo,że rok studiów na medycynie to ok. 30 tys. zł razy 6 lat to 180tys. zł.
    Wieć młody lekarz albo nich pracuje przez 6 lat po 30 tys./rok albo niech zwróci pieniadze za studia.

    Odpowiedz
  • leonik(2012-01-10 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    Bo przeciętny człowiek nie rozumie, że liczy się to na co jest popyt a nie zasada"studiuje prestiżowy kierunek więc należy mi się".

    Nikt nie twierdzi, że filozofia jest łatwym kierunkiem, ale nie ma zapotrzebowania na tego typu usługi.

    Proste, a mało kto to pojmuje.

    Odpowiedz
  • nostromo(2011-12-27 23:17) Zgłoś naruszenie 10

    Cały system edukacji jest chory. Najpierw na przełomie lat 80-tych i 90-tych w Polsce zniesiono obowiązkową matematykę na maturze. RÓWNOLEGLE w nauczaniu w szkole innej ważnej dziedziny: fizyki, zaczęto MIESZAĆ, sprowadzając ją do wkuwania materiału na pamięć i rozwiązywania zadań, BEZ doświadczeń, bez powiązania z rzeczywistością itp. RÓWNOLEGLE również, wprowadzono "bezstresowe" wychowanie, które ODMÓŻDŻYŁO młode pokolenie, wytwarzając u niego przekonanie, że tylko to jest w porządku, co nie stresuje, gotowe na talerzu. EFEKT ? Co najmniej 50 % ludzi studiujących na uczelniach NIE NADAJE SIĘ po prostu do studiowania. Studia powinny być czymś ELITARNYM, a nie powszednim, jak chleb.

    Odpowiedz
  • hhhh(2011-12-26 12:38) Zgłoś naruszenie 30

    Młody "pożyczył" pieniądze...od kogo...???. Takie "interesy" w zamian za reklamę robią różne salony meblowe i...młody niczego bez "poparcia" by nie wskórał...młody miał "dojścia"...Cała tajemnica "sukcesu"...!!!

    Odpowiedz
  • kontra(2011-12-25 16:53) Zgłoś naruszenie 00

    Terka piszesz bzdury. To nie komunizm panuje tylko feudalizm. Ci wszyscy kapitaliści dadzą ci pracę ale gdy będziesz pracować u nich za darmo a oni będą zyski chować do własnej kieszeni , bawić się z panienkami lekkich obyczajów lub przekrywać w kasynach. Znam kilka firm prywatnych i stwierdzam że brak jest całkowity brak organizacji pracy. Panuje całkowity rozgardiasz i wszystko jest przypadkiem. Odbywa to się oczywiście kosztem pracownika. Pracodawcy przy tym robią wiele rzeczy nie legalnych i niektórzy pracownicy to wykorzystują szantażując pracodawcę a poza tym pracodawcy nie przyjmują do wiadomości że na zachodzie kapitał firmy tworzony był przez kilkadziesiąt lat i kapitał firmy należy do firmy a nie do jej właściciela.

    Odpowiedz
  • Terka(2011-12-25 15:58) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystko to prawda ale i przeklamanie - swinie hodowal najzdolniejszy facet w Polsce bo...nigdzie nie mogl dostac pracy; zadne studia nie " daja " pracy - to pracownik szuka pracy - a w Polsce pracy nie ma ...bo komunizm nadal trwa i nikt nie protestuje - jada zagranice patrza ale jak wracaja to mowia : tu tego sie nie da ... no i nawet nie probuje. Swoi dbaja o siebie i nadal dzieje im sie dobrze - dawniej komunisci mieli wszystko a teraz ich dzieci, wnuki. Dla reszty tylko wystawy inne , czasem ubrania ... i swiatelka na ulicach ale mentalnosc taka sama jak 30 lat temu

    Odpowiedz
  • fairy031(2011-12-25 14:51) Zgłoś naruszenie 00

    Pani nauczycielka od historii zajmuje się biznesplanami i innymi kalkulacjami wymagającymi umiejętności matematycznych współczuję tym dzieciom niezła ściema. Co do własnego biznesu to przykład tego Mikołaja jest wyjątkowo dziwny drugie zlecenie i to jeszcze jakie, cudów nie ma musiał mu ktoś pomóc. Co do studiów to nie od dziś wiadomo, że ilość kierunków na państwowych uczelniach powinna zostać ograniczona a pieniądze powiny zostać przekazane uczelniom prywatnym gdzie znacznie lepiej są wykorzystywane.

    Odpowiedz
  • student kierowca c+e ;)(2011-12-25 13:11) Zgłoś naruszenie 00

    każdy magister musi się przekwalifikować i przystosować do rynku pracy, na CUDA nie ma co liczyć, mgr to nic, lepiej skończyć zawodówkę...

    jedynie szczęście mają ci magistrzy, którzy mają znajomości w budżetówce ot cała prawda...

    Odpowiedz
  • kontra(2011-12-25 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    Ileż to było wrzasku w PRL gdy jakiś podobno zdolny inżynier elektronik zajmował się hodowlą świń. Zlikwidowano zawodówki , stworzono licea bo kazdy musi mieć maturę no a po maturze wszyscy hajda na studia jak nie dzienne to zaoczne i najlepiej o kierunku zarządzanie,księgowość i t p . Niestety limit stanowisk się wyczerpał i nawet cudotwórca Tusk nie nadąża z tworzeniem nowych stanowisk o tym profilu. Działalność gospodarcza to tworzenie ponad miarę firemek które są społeczeństwu zupełnie nie potrzebne. Takie firemki po dwóch trzech miesiącach upadają bo społeczeństwo z nich nie korzysta. Nic więc dziwnego ze magistrowie wykonują zawody nie związane z ich wykształceniem.

    Odpowiedz
  • HenryAbor(2011-12-24 22:10) Zgłoś naruszenie 00

    Luiza do kąta! Ty też chyba studiowałaś tylko po to, żeby studiować?! Totalne brednie! Bowiem niewątpliwie, tego rodzaju kierunki studiów powinny zawsze równolegle być studiowane z umiejętnością obsługi zlewomywaka!

    Odpowiedz
  • marian(2011-12-24 18:00) Zgłoś naruszenie 00

    wiekszosc magistrow to tluki mitomani sam znam takiego z gdyni magistra prawa ktory pracowal na zlomowisku sortujac metale- mozecie to sobie wyobrazic? Kolejny magister po szkole morskiej /sic/ za granica w poniewierce dorabia przeczyszczajac wdowy-takie magisty

    Odpowiedz
  • alex(2011-12-24 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    Po kierunkach np.filozofia,politologia,archeologia socjologia można
    można znaleść ciekawą pracę w UK w charakterze pracownika
    gastronomii ( prace pomocnicze) lub w branży hotelarskiej jako
    sprzątający.

    Odpowiedz
  • studia w tym kraju to błąd(2011-12-24 09:05) Zgłoś naruszenie 30

    studia to nabijanie kabzy profesorkom, szkoda życia, nerwów i czasu na studia... po zawodówce jest praca, student jest dojony, łudzony nadziejami, że będzie lepiej a nie będzie niestety...

    Odpowiedz
  • bezrobotny(2011-12-23 15:17) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety polskie uczelnie przyjmują tłuków w swoje mury jak ten Mikołaj, który sam stwierdził że studiował bo interesował go status studenta. A ludzie dla których studia są pasją niestety nie mają pracy. Smutna prawda.

    Odpowiedz