Ministerstwo Zdrowia przesłało Komitetowi Stałemu Rady Ministrów projekt nowelizacji ustawy dotyczący składki zdrowotnej rolników. Różnicuje on składkę dla rolników w 2012 r. w zależności od wielkości gospodarstwa.
Politycy muszą się spieszyć, bo na wprowadzenie zmian w przepisach mają czas tylko do 4 lutego 2012 r. Tego dnia upływa 15 miesięcy od wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on za niekonstytucyjne przepisy, według których budżet państwa opłaca składki za rolników bez względu na ich faktyczne dochody.
Propozycja resortu dotyczy jedynie 2012 r. i zakłada, że w tym okresie wysokość składki zdrowotnej rolników i domowników w gospodarstwach wiejskich byłaby związana z powierzchnią gospodarstwa. Za rolnika, którego gospodarstwo wynosi mniej niż 6 ha, składkę zdrowotną będzie dalej opłacała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W gospodarstwach o powierzchni od 6 do 15 ha część składki, 18 zł, opłacałby rolnik. Zaś ten, który ma gospodarstwo 15-hektarowe, płaciłby od osoby 36 zł miesięcznie.