Nowy minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz chce wprowadzić zmiany w zasadach w przyznawaniu becikowego z okazji urodzenia dziecka. Jak dowiedział się „DGP”, rozważa on przesunięcie daty, od której kobieta w ciąży musi rozpocząć regularne badania lekarskie, aby otrzymać zasiłek z 10. na 12. tydzień ciąży. Projekt musi być jeszcze skonsultowany z Ministerstwem Zdrowia.
Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, który jest lekarzem, dopiero w 12. tygodniu należy przeprowadzać istotne dla dziecka badania. W tym okresie powinno się wykonać pierwsze USG sprawdzające przezierność karku, według której stwierdza się, czy dziecko nie ma wad genetycznych.
Obowiązek udokumentowania, że kobieta spodziewająca się dziecka była pod opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży, został wprowadzony w 2009 roku. Po wielu protestach w marcu 2010 roku zawieszono go do stycznia 2012 roku. Według obecnie obowiązujących przepisów przyszłe matki będą musiały przedstawić zaświadczenia lekarskie potwierdzające badanie wydane do 10. tygodnia. Tę datę jednak nowy minister zamierza zmienić.