Negatywna ocena pracy nie szkodzi nauczycielowi

autor: Artur Radwan02.12.2011, 06:23; Aktualizacja: 02.12.2011, 07:49
Nauczyciel

Nauczycielźródło: ShutterStock

Kontrola jakości pracy nauczycieli to fikcja. To nie tylko wina przepisów. W tym, że system nie działa, mają również udział dyrektorzy szkół, związki zawodowe i sami zainteresowani. Zarządzający placówkami oświatowymi, jeżeli już oceniają pracę pedagogów, to bardzo pobieżnie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (48)

  • Zorro(2011-12-06 21:06) Zgłoś naruszenie 64

    cHAMSTWO sie odzywa .Miernota to wiekszość uczniów,których interesuje seks,pieniądz i oczywiście dobra pozycja bez wysilku na dobrą edukację.Najlepszy nauczyciel nic nie zrobi.Barany Wy myślicie,że nauczyciel to cudcotwórca,który z Waszego dzieciaka zrobi Marie Curie Skłodowską? Wy musicie tego dopilnować a Wam sie nie chce.Przekażcie dzieciom Wasze osiągnięcia,podzielcie sie z nimi Waszymi wiadomosciami,siądzcie z nimi po południu,żeby im pomóc w odrobieniu zadań a tym samym pokazać swoją wiedzę,umiejętności i być dla nich autorytetem.A Wy jesteście tłukami,nieukami i takimi chcecie aby były Wasze dzieci.Puknijcie sie w głowę

    Odpowiedz
  • AANDRE(2011-12-02 19:00) Zgłoś naruszenie 41

    I TO MÓWI BYŁY MINISTER EDUKACJI?
    WSTYD, WSTYD WSTYD
    A TAK PANA CENIŁEM
    TO PANA KOLEJNA, BARDZO NIEFORTUNNA WYPOWIEDŹ
    PYTANIE MOGĘ ZADAĆ TYLKO JEDNO
    JAKIE BADANIA PAN PRZEPROWADZIŁ AŻEBY SNUĆ TAK ZŁOWROGIE SĄDY?

    Odpowiedz
  • psycholog(2011-12-11 11:41) Zgłoś naruszenie 22

    Co prawda nie jestem nauczycielem, ale pracuję w oświacie i obejmuje mnie karta nauczyciela. System jest po prostu chory. Premia "motywacyjna" wypłacana jest rotacyjnie aby nie urazić żadnego z pracowników. Pracownicy "markują" pracę, pracują aby się nie przemęczyć i uchodzi im to na sucho.

    Odpowiedz
  • annnimka(2012-10-13 23:02) Zgłoś naruszenie 10

    Jeśli dyrektor będzie mógł zwalniać "słabego" nauczyciela, to nie powinien sam dokonywac takiej oceny .Kto zapewni bezstronniczość dyrektora? Dyrektorzy nie sa wcale tacy święci, nie zawsze kierują się zasadami!! A co gdy dyrektor będzie mógł sobie zwalniać niewygodnych nauczycieli abuy móc zatrudnić "lepszych' , bo znajomych..

    Odpowiedz
  • EWA KOBY(2011-12-12 19:28) Zgłoś naruszenie 11

    WYRAFINOSC NAUCZYCIELI OD DZIECKA ZNAM ZEBY NIC NIE NAUCZYC TO MAJA W PROGRAMIE NP POSZLAM NA PRWATNE LEKCJE MATYMATYKI I W TRZY GODZINY ZROZUMIALAM 4 LATA NA FIZYKE POTREBOWALAM TYLKO DWIE BO SAMI NAUCZYCIELE NIE KUMALI TO JESZE ROZUMIE ALE NIGDY NIE ZROZUMIE MANIPULACJI CO POETA ARTYSTA PISARZ CHCIAL PRZEZ TO POWIEDZIEC MANIPULACJA EMOCJAMI KTORYCH NIE MOZESZ UJAWNIC CZY KIEDYS BEDZIE MOZNA OSKARZAC SZKOLNIKOW ZE MNIE NIE NAUCZYLI MAM NADZIEJE

    Odpowiedz
  • wojtek(2011-12-02 19:16) Zgłoś naruszenie 10

    kto to napisał?jełop rydwan...nie czytam!

    Odpowiedz
  • Stary belfer(2011-12-03 19:57) Zgłoś naruszenie 10

    Do młodego belfra : Z Twojej wypowiedzi niezbicie wynika ,że faktycznie jesteś młodym belfrem i duuużo się jeszcze musisz nauczyć, aby zrozumieć specyfikę pracy nauczyciela.

    Odpowiedz
  • fedora@onet.pl(2011-12-04 20:14) Zgłoś naruszenie 10

    Szkoda gadać. O jakości nauczania wiedzą najlepiej między sobą nauczyciele.Jak dyrektor (np.wuefista) ma sprawdzać kompetencje czy metody pracy fizyka?Jedynie doradcy metodyczni(komisje przedmiotowe?)ale nie sam dyrektor mogą coś w tej materii zrobić.Mnie kiedyś oceniała dyrektorka,po 3-5 min.wyszła,nie czekając końca zajęć.Przy omówieniu wystawiła mi dobry...czułam się,że tu nie chodzi o obiektywną ocenę pracy,ale sympatię.Odmówiłam podpisania protokołu,omówiłam sprawę na zebraniu ZNP. Po co to..mam za sobą 4 kierunki studiów,dyrektorka tylko zaoczną pedagogikę.Nie dziwcie się więc,że starsi marzą o emeryturze.Upokorzenia w majestacie prawa.

    Odpowiedz
  • NIK-t(2011-12-29 17:10) Zgłoś naruszenie 10

    Hiii, Hiiii... Rodzic z (20) oczekuje z utęsknieniem odejścia starych nauczycieli , bo zadają zadania domowe - zupełnie jak uczeń! Jeszcze się popłacze!

    Odpowiedz
  • jowita(2012-01-30 14:42) Zgłoś naruszenie 10

    moze biernie pracowac,a itak pensje dostani . a uczen gamon

    Odpowiedz
  • NIK-t(2011-12-27 11:04) Zgłoś naruszenie 10

    Do młodego belfra!

    Nie płacić wg karty nauczyciela - płacić godzinowo:

    - za pensum ,
    - za sprawdzanie klasówek, kartkówek, zadań domowych,
    - za ich przygotowanie,
    - za organizację uroczystości szkolnych
    - za rady pedagogiczne
    - za spotkania z rodzicami (zbiorowe i indywidualne)
    - za wyjazdy do teatru, kina, muzeum, na wycieczki, biwaki, rajdy, zielone szkoły, obozy naukowe, wymianę międzynarodową młodzieży, na praktyki zawodowe itd
    - za pracę w zespołach przedmiotowych, wychowawczych,
    - za analizy, raporty, ewaluacje, sprawozdania,
    - za pracę z uczniem zdolnym (przygotowania do olimpiad i konkursów) - za opiekę nad nimi podczas wyjazdów na konkursy, zawody, olimpiady itp.
    - za pracę z uczniem z problemami edukacyjnymi (wyrównywanie szans edukacyjnych),
    - za sprawdzanie próbnych egzaminów, - za użytkowanie prywatnego sprzętu (komputery z dostępem do internetu, drukarki, papier, tusz, prąd, pomieszczenie),
    - za systematyczne podnoszenie kwalifikacji,
    - za analizę ciągle zmieniającego się prawa oświatowego….

    Odpowiedz
  • xyz(2011-12-03 06:59) Zgłoś naruszenie 11

    Do 20.
    Jeśli w szkole zarabia się psie pieniądze to Pan jest ślepy albo badzo ograniczony. Egzaminy na poszczególnych szczeblach nauczania wypadają marnie, w nagrodę nauczyciele dostają kolejne podwyżki, dodatkowe wolne i nieuzasadnione przywileje. A tu niż demograficzny, a tu kryzys. Rzesza nie weryfikowanej kadry nauczycielskiej żąda i żąda. Sprywatyzować tę dziedzinę
    i będzie dobrze. Tam nie potrzebna Karta N. i będą pracować najlepsi.Reszta weźmie się w końcu uczciwie do innej pracy.

    Odpowiedz
  • ????????????(2012-01-15 00:54) Zgłoś naruszenie 10

    Jeżeli nauczyciel danej szkoły nie może zostać dyrektorem szkoły, to czy obwatel tego kraju może zostać ministrem , premierem i to na drugą kadencję ??? paranoja

    Odpowiedz
  • Młody Belfer(2011-12-03 15:24) Zgłoś naruszenie 11

    Dobry nauczyciel może pracować i według kodeksu pracy a nie tylko według Karty Nauczyciela. Jak mu dobrze zapłacą za wykonaną pracę i szkoła`będzie stała wysoko w rankingach to można pracować według kodeksu pracy. A ten nauczyciel co się obija to będzie miał bezrobocie ale połowa`nauczycielek to jakieś specjalistki itp. tylko zadałem jednej z koleżanek w pokoju a co ten papierek co jest uznawany w szkolnictwie wart na rynku pracy ???
    Nic mi nie odpowiedziała tylko nabrała w usta wody. Połowa kursów w szkole to lipa. Jestem za pracować w szkole według kodeksu pracy a zlikwidować Kartę Nauczyciela. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Wzorowa mama(2016-01-21 21:11) Zgłoś naruszenie 13

    Poprzeczytaniu powyzszego artykulu stwierdzam, ze moje 6 letnie dziecko pojdzie do szkoly w wieku 7 lat....byle jak najpozniej, bezkarne nieuki! Cieszcie sie, bo jak moje dziecko pojdzie do szkoly i jakas pani lub pan po zaocznych studiach z ktorych gowno wiedza zaczna gwiazdorzyc to napisze 8 skarg do kuratorium, prezdenta miasta a nawet panstwa zeby wam sie wreszcie dobrali do tych wiecznie niezadowolonych zadkow :) 2 miesiace wolnego i jeszcze szczekac beda...brak slow

    Odpowiedz
  • akacjaw(2012-03-21 10:21) Zgłoś naruszenie 11

    Jestem nauczycielem i w 100% zgadzam się z artykułem GP
    Fikcja, pozoranctwo, udawanie, działanie na pokaz, pro forma itd. Tak bym określił działanie polskiej szkoły. Ale wszyscy siedzą cicho bo jest tak dobrze. Bardziej inteligentni nauczyciele są tego w pełni świadomi. Pozostali są przekonani, że cięzko pracują i należy się im za to szacunek i dobra pensja.

    Odpowiedz
  • Witek(2011-12-02 14:56) Zgłoś naruszenie 12

    Państwo musi szukać oszczędności i dlatego pojawiają się ostatnio artykuły opluwające pracę nauczycieli, by usprawiedliwić przed opinia publiczną fakt, że za chwile zostaną zabrane nauczycielom wszystkie obiecane świadczenia i nastąpi redukcja etatów.
    Prawda jest taka, że szkoła sama się zreformuje, niech tylko Państwo przekaże odpowiednie środki finansowe, bo za "psie" pieniądze, które teraz pedagodzy otrzymują dobrych i wykwalifikowanych nauczycieli z prawdziwego zdarzenia nie znajdziecie. Jeśli ktoś jest dobry i obrotny, to znajdzie sobie na pewno bardziej dochodowe zajęcie, a w szkołach jeśli nie sypnie się pieniędzmi, bedą cały czas tylko nauczyciele "miernoty":)

    Odpowiedz
  • oooooooo(2011-12-04 11:20) Zgłoś naruszenie 10

    najtrudniej moim zdaniem uczy się w szkołach prywatnych /średnich/, tam nauczyciel ma naprawdę mało do powiedzenia, a uczniowie małą motywację do nauki. To że poziom nauki tak się obniżył to również zasługa prywatnych szkół i uczelni których przybyło w szybkim tępie. Lepiej by było gdyby państwo dofinansowywało uczelnie z tradycjami, które na to zasługują bo na to zapracowały i są widoczne rezultaty w postaci specjalistów i odpowiedzialnych pracowników. A miernoty i święte krowy trafiają się w każdym zawodzie

    Odpowiedz
  • law(2011-12-04 12:04) Zgłoś naruszenie 10

    do26 młody belfer - Ty jest za Kodeks Pracy? - ja to rozumieć, bo Ty nie być nauczycielem.

    Odpowiedz
  • marli(2011-12-04 18:09) Zgłoś naruszenie 00

    Niech w szkole zostaną najlepsi za te ogroooooomne pieniądze jakie im się płaci !!! Super informatycy, śiwetni matematycy i fizycy niech pracują na czasowych kontraktach za 3000 na rękę? Prawda ze to możliwe?

    Odpowiedz