Policjant bardziej chory niż pracownik

autor: Bożena Wiktorowska01.12.2011, 06:22; Aktualizacja: 03.12.2011, 08:53
Policja

Policjaźródło: ShutterStock

Planowana reforma systemu emerytalnego służb mundurowych może objąć zmiany zasad wypłacania uposażenia w czasie choroby.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (73)

  • czarna(2014-10-01 12:21) Zgłoś naruszenie 00

    Chore sa przepisy! Nie dość że człowiek chory, musi wydac kase na drogie lekarstwa to jeszcze 80 % mu zapłacą. Logiki w tym nie ma.

    Odpowiedz
  • mmm(2013-05-30 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    3200 na ręke za nic nie robienie to mało??? Boże w jakim kraju ja zyje

    Odpowiedz
  • rencista policyjny(2012-04-13 03:20) Zgłoś naruszenie 00

    Czytam Państwa wypowiedzi i jestem bardzo zniesmaczony i rozżalony. Pozwole sobie na parę słów na swoim przykładzie. Przesłuzyłem w Policji 20 latna stanowiskach roboczych, swiątek, piatek i niedziela. Na sylwestra w tym czasie byłem może z 4 razy, nie powtórzę tego co na ten temat mówiła moja żona. Nie mówiąc już o sobotach, niedzielach gdzie wiecej mnie nie było w domu...Nie narzekam na to, aby nie było. Wiedziałem na co sie decyduję. Po wielu słuzby nie zwracając uwagi na swoje zdrowie nagle straciłem przytomnośc. Szpital, cięzka operacja na otwartym sercu i miesiące rekonwalescencji. rezultat - renta policyjna w wysokości 3200 na ręke. Czy to dużo sami oceńcie ale uczciwie bez tych niepotrzebnych zjadliwości. Pracować nie mogę, podnoscić ciężary tylko do 5 kg, żadnego wysiłku itp. Ile mam lat? Uczciwie napisze mam 43 lata i chciałem słuzyc dalej nie myslałem o emeryturze i wiekszośc z policjantów w tym wieku o niej nie mysli. Ale cóz stało sie inaczej. A teraz co do tych przywilejów - poczytajcie chociażby w google. Uprawnienia emerytalne po sic!!! 10 latach służby dała II Rzeczpospolita ustawa z 1929 r a nie żadna komuna. Komuna przedłużyła okres minimalnej słuzby do 15 lat. A ta ukochana III RP przedłuży do 55 lat. Tyle historii. Na stronie ZER MSWiA jest ładne zestawienie w jakim wieku emeryci policyjni pobieraja te "apanaże" i w jakiej wysokości. Polecam zgłebienie tej lektury - tak naprawde te 15 lat to taki wentyl bezpieczeństwa w razie jak by cos sie stało. Nie można porównać zawodu cywilnego z mundurowym, wszelkie próby sa z gruntu nie rzetelne i zaciemnione. Ale czas pokaze kto miał rację. Po tych zmanach rzadu PO - nikt z młodych nie bedzie sie narazał. W kazdym Państwie zwłąszcze UE Policja i inni mundurowi maja odrebne systemy emerytalne i wczesniejsze uprawnienia. I nie jest prawda ze policjant np. Niemiecki musi pracowac do 65r zycia. On może (jak bedzie chciał) ale emeryture w wysokości 55 proc otrzymac moze po 20 latach. U nas po 15 latach jest to 40 procent. A co ciekawe w USA policjanci uzyskuja pełna 100 procentową emeryture po sic!!! 20 latach słuzby. rzad nieuczciwie podaje dane, manipuluje nimi i robi to specjalnie aby skłócic społeczeństwo. Dlaczego? Pomyslcie sami. Zapytajcie sie Premiera czy po odejsciu ze stanowiska po sic!!! 8 latach premierostwa bedzie otrzymywał emeryture rzadowa i w jakiej wysokości???. Podobnie ministrowie i posłowie. O tym juz nikt nie mówi. A i jeszcze jedno w tzw. 'jajo' rzad zrobił wszystkich Polaków zatwierdzając przy pomocy Sejmu tegoroczną "waloryzację" kwotową w wysokości 71 zł na głowę w imię sprawiedliwości społecznej. A ta sprawiedliwośc polega na tym ze Ci tylko zyskają co mają emerytury poniżej 1400 zł brutto reszta straci. I teraz. jaki jest sensu uczciwie pracowac i płacic wyzsze składki do ZUS? Skoro i ten co całe życie stał pod sklepem i pil piwo i ten co zaiwaniał 45 lat dostanie tyle samo. No ale tu wg wiekszosci z wypowiadajacych sie to jest własnie sprawiedliwosc społeczna. Gratuluje trafnej analizy i pomyslunku. rzad jeszcze nie jeden kwiatek zrobi społeczenstwu w nagrode ale wy w tym czasie bedziecie (co niektorzy) pałac jadem bo ktos ma jakies 'przywileje" a ja nie mam. Liberałowie jeszcze nie raz pokaża na co ich stac. Oni nie robią tego dla dobra Społeczeństwa - nie badzcie ludzie az tak naiwni. Temat mundurowych czy Katarzyny W. to tematy zastępcze dla przykrycia takich własnie pomysłów jak emerytury po 67 roku zycia. Nie mowiac o totalnym przekrecie ze po 65 roku bedzie mozna isc ale na 50 proc. I przez te 2 lata nagle z kont emeryta zniknie dziwnie wielka kwota jaką uzbierał. Ja chciałbym słuzyc czy pracowac teraz ale nikt nie chce mnie zatrudnic. I proszę zamiast wspolnie walczyc przeciw takim planom rzadu - tylko podłapujecie teksty jak p. redaktor pisanych pod publiczke. troche własnych przemysleń.

    Odpowiedz
  • g(2012-04-12 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    powinni przechodzić nie po 15 latach tylko po 5 latach służby. Przecież to taka tyrka, nieraz d. boli od siedzenia w tych niewygodnych fotelach na komendzie albo niewygodnych samochodach służbowych. Policjant powinien też dostawać 500% uposażenia będąc na zwolnieniu chorobowym, by wynagrodzić mu wszelkie bule życia, jakie musi ponieść ten nadczłowiek.

    Odpowiedz
  • POLAK(2011-12-09 21:20) Zgłoś naruszenie 00

    Roibol , szkoda z tobą konwersować, bo to rozmowa z głuchym. Tylko te dwa stanowiska znasz z służb mundurowych/ kadrowa i księgowa/?? Do kogo masz pretensje, do mundurowych że składki są odprowadzane tylko do ZUS?
    To tak jak byś miał żal do garbatego że ma dzieci proste... Żałosny jesteś, pewnie że można zmienić, ty też możesz wstąpić do służby i po 15 latach będziesz się byczył na Hawajach w pełni sił i z kontem pełnym kasy, WALI od ciebie zgniłym jadem. Pomyśl zanim napiszesz to naprawdę nie boli.

    Odpowiedz
  • skaut(2011-12-08 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    Jakie ekstremalne warunki!!! Ekstremalne warunki to ma kasjerka w hipermarkecie, gdy nie może skorzystać z toalety!!!

    Odpowiedz
  • Roibol(2011-12-07 15:59) Zgłoś naruszenie 00

    Do Polaka poz 66 Niczego mi tłumaczyć nie musisz przesłużysz tyle lat co ja musiałem przepracować żeby przejść na emeryturę to wtedy będziemy mogli podyskutować (choć na pewno nie doczekam) i nie pisz mi że po 15 latach przechodzi 1-3 % bo wiem dobrze i widzę w swoim środowisku.ilu młodych jest na emeryturze piszę o wszystkich służbach.Poczytaj sobie wcześniejsze wpisy przechodzą po 18 latach ,24 latach na stanowisku kadrowa.A inni mają po 45 i więcej lat pracy i muszą żyć z zasiłków przedemerytalnych ponieważ nie znajdą sobie pracy dlatego że są za starzy bo pracodawca woli przyjąć na to miejsce młodego emeryta mundurowego w wieku 40 lat albo młodszego .Który jak to piszą związkowcy pracowali w ekstermalnie ciężkich warunkach(kadrowa księgowa itp)a cywile wszystcy pracują w cieple i klimatyzowanych pomieszczeniach i mogą pracować do 67 roku życia. Az tą służbą nie przesadzajcie skoro taka ciężka to można zmienić na inną prace będziecie mieli wszystko zgodnie z kodeksem pracy,wolne soboty, niedziele za nadgodziny same setki a mam nadzieję że z wyegzekwowaniem tego co Wam się należy nie będziecie mieli problemu ponieważ znacie prawo i to co się wam należy.Dlaczego my mamy płacić jako podatnicy za wasz luksus żebyście mogli być na emeryturach i pracować o ile emerytura to całkowity zakaz pracy.Piszesz że każdy musi umrzeć całkowicie się z tobą zgadzam tylko że jedni biorą emeryturę lat kilkanaście chociaż nie odkładali na nie a ci co płacili przez 40 kilka lat nie biorą wcale lub tylko kilka lat i to jest właśnie ta różnica.Ale i tak tego nie zrozumiesz bo to dla ciebie jest za trudne .Ale takich jest wielu którzy żerują na uczciwie pracujących grupy rządzące posłowie i pozostałe grupy, zrobić dla wszystkich 35 i 40 lat pracy

    Odpowiedz
  • POLAK(2011-12-07 11:42) Zgłoś naruszenie 00

    Roibol nie wszystkich tylko tych którzy pie...ą tak jak ty. Pracę znam pewnie lepiej niż ty a w dodatku służbę - rozumiesz to słowo: SŁUŻBĘ a nie tylko pracę. Może tobie potrzebny jest psychiatra nie wstydź się to taki sam lekarz jak inni. I nie wysilaj tych dwóch szarych swoich komórek na farmazony o umieraniu, każdy z nas kiedyś umrze, a po 15 latach służby to odchodzi ok. 1-3 % mundurowych. Jak ustosunkowujesz się do czyichś wypowiedzi to nie odnoś się tylko do cząstki dla ciebie wygodnej, to tak jakbyś reszty nie rozumiał. Zapytaj to chętnie ci odpowiem czego nie rozumiesz.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2011-12-06 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    nie wrzucajmy wszystkich f-szy do jednego wora,są dwie grupy f-szy jedni ktorzy pracują na pierwszej linii i muszą się użerać a drudzy to królewny i krolewicze którzy się dostali po znajomości bo sobie w cywilu z dupą rady nie dawali,siedzą w admiistracji biorą więcej samego dodatku nie wspominając o podstawie a złodzieja,lumpa na oczy nie widzą. człowiek przyjdzie do domu i zastanawia się czy jakiegoś syfa do domu nie przyniosł i na dziecko nie przeszło.

    Odpowiedz
  • Roibol(2011-12-05 18:18) Zgłoś naruszenie 00

    Do Polaka widzę że się w Polsce marnujesz bo wszystkich uważasz za głupich wszystcy wiedzą jak służba wygląda napisz otwarcie że ciężko się rezygnuje z tych dawnych przywilejów tylko dlaczego innym można zabrać wszystko tylko nie Wam.Nie wiem czy kadrowa księgowa itp była na każde wezwanie przełożonego może i tak ale myślisz że w cywilu jest inaczej i za jaki pieniądze to wpierw poznaj pracę w cywilu a potem będziesz dyskutował zobacz sobie po klepsydrach ile lat żyją ludzie i biorą emeryturę Po Twoich wpisach to już chyba nawet na psychiatrę za pużno przypadek nie do wyleczenia.

    Odpowiedz
  • POLAK(2011-12-05 17:34) Zgłoś naruszenie 00

    soplica wali od ciebie zgniłym jadem, pewnie mundur dla ciebie to tabula rasa??? O mundurze przeczytałeś pewnie z brukowca i dlatego jesteś specjalistą?.Jesteś tępym i zgorzkniałym frajerem bo porównujesz zawody które nie mają nic wspólnego z służbą w stresie, z służbą - rozumiesz to wogóle ciole??A roibol to już sam nie wie co pisać, kto każe budowlańcowi skakać po rusztowaniach, przecież oni nie są małpami, natomiast strażak nie ma wyjścia musi dymać po piętrach bo od niego zależy czyjeś życie - obyś z tego nie korzystał. Pracownik a czego ty nie wstąpisz do munduru- wiesz czemu bo kalek nie przyjmują.Putin - zdegradować znaczy przenieść kogoś ze stanowiska wyższego na niższe lub pozbawić kogoś stopnia służbowego lub godności, nie znasz znaczenia słów to ich nie używaj. I jeszcze fizjolog- porównujesz pracę do służby ciemniaku, co ty wogóle pie...ysz jakie 50%, aga, ona może i nie miała ciężkiej służby natomiast była na każde wezwanie przełożonego. To jest służba a nie ,,pierdzenie w stołek", tu nikt nikogo nie pyta czy ma czas tylko masz być , nie podoba ci się to po dodatku służbowym - czyli w skrajnych przypadkach do 50% pensji.
    Będzie pobierał emeryturę bo przez 18 lat był 24h/na dobę w dyspozycji, powódź, huragan, pożar, susza itp zawsze był, bo służył takim jak ty a teraz ty za to płacisz, płacisz za ten luksus że mogłaś na niego liczyć 24/24.
    A dla zawistnych - takich ludzi jest ok 200000 szt, na 40mln ludzi którym służą. Może pora walnąć się w pierś i wziąć się za darmozjadów z wiejskiej i im podobnych a nie warczeć na tych którzy wam służą-CIEMNOGRODZIE!!!

    Odpowiedz
  • MY BĘDZIEMY ROBIĆ DO ŚMIERCI(2011-12-04 18:30) Zgłoś naruszenie 00

    żeby 37 latkowie mogli sobie wygodnie żyć na emeryturach.
    Nawet jak któryś z nas dożyje emerytury, to dostanie kilkaset złotych, jako człowiek stary i schorowany. Nie będzie mu nawet starczało na leki.
    Tymczasem odpasiony 37 latek z mundurówki dostanie emerytury kilka tysięcy, bo przecież jeszcze mu życzliwie podniosą ostatnią wypłatę. Normalnie to byłby przekręt, ale jak ma się mundur, to sobie można podnosić ostatnią wypłatę i nie jest to próba przekręcenia podatników.

    My mamy pracować do 67 roku życia, gdy średnia życia jest tylko i kilka lat wyższa. Czyli dając pieniądze państwu przez 47 lat otrzymujemy tylko kilka lat zwrotu.
    A ILE LAT BĘDZIE KOSIŁ KASĘ , JAK SŁUSZNIE ZAUWAŻA AGA , TAKI 38 LATEK??? I TO O ILE WYŻSZĄ KASĘ NIŻ TAKI 67 LETNI EMERYT.

    JA OLEWAM TAKI UKŁAD.

    Odpowiedz
  • patrzeć_na_całość_sprawy(2011-12-04 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    Warto napisać, że służbę policjanta nie reguluje kodeks pracy, a ustawa o Policji i inne przepisy wykonawcze. Nie można więc go porównywać do zwykłego pracownika, którego uprawnienia i obowiązki pracownicze wynikają z kodeksu pracy. To jedno. Po drugie nigdzie się nie pisze, że policjant otrzymuje, w ramach stosunku administracyjno-prawnego, a nie pracy, stałe uposażenie (a nie wynagrodzenie), niezależnie od liczby przepracowanych nocek i dni ustawowo wolnych od pracy. Do tego wiele ograniczeń w zakresie praw obywatelskich, np. w możliwości podejmowania dodatkowego zarobkowania, wyrażania poglądów politycznych itp.

    Ludzie wstępując w szeregi Policji zdają sobie z tego sprawę. Niestety większość społeczeństwa chyba nie do końca. Z jednej strony społeczeństwo stosuje miarę ekonomiczną (kapitalistyczną) oceny pracy policjanta (jego uposażenia, itp.), a z drugiej strony wymaga od policjanta komunistycznego podejścia do służby. Czas skończyć z tą hipokryzją.

    Być może zmiany w Policji są konieczne. Ale warto by były poprzedzone rzetelną dyskusją a nie politycznymi półprawdami.

    Odpowiedz
  • Aga(2011-12-04 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    Pożegnanie ze służbą w straży pożarnej

    

St. ogn. xxxxxx po 24 latach służby na stanowisku ds. organizacyjno-kadrowych odeszła na emeryturę.To faktycznie miała bardzo ciężką służbę i nieraz narażała swoje życie biorąc udział w akcjach picia kawy.Ile takich absurdów a innym pracującym w handlu i innych miejscach do 67 lat?

    Odpowiedz
  • Aga(2011-12-04 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    St. ogn. odszedł na zasłużoną emeryturę. Z tej okazji koledzy z pracy przygotowali mu uroczystość w świetlicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej
    St ogn. związany był z PSP od 1993 r. Pełnił służbę w podziale bojowym Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej na stanowisku starszego operatora sprzętu specjalistycznego .Służył 18 lat ile lat będzie brał emeryturę każdy może sobie obliczyć i ile lat ma obecnie .bez komentarza.

    Odpowiedz
  • Cobra(2011-12-04 04:17) Zgłoś naruszenie 00

    A kto komu broni przyjąć się do Policji? Przyjmij się to będziesz miał przywileje. Nie jesteś Policjantem to nie psiocz bo nie masz o niczym pojęcia

    Odpowiedz
  • Miro(2011-12-03 17:01) Zgłoś naruszenie 00

    Wystarczy zobaczyć generałów, przechodzących na emeryturę i zostających ministrami, doradcami itd. W ich ślady idą ich podwładni a na forum wypowiadają się szeregowi funkcjonariusze. Nie byłoby problemu gdyby nie rozbieżności jeden ma 15000 a drugi 1500 i to jedno zero robi różnicę przy zarobkach i emeryturze. Za dużo jest przywilejów i nie wszystkim się należą. A mimo to biorą łapówki ni czekoladę tylko 2 miliony. Może powinny być jakieś granice zarobków.

    Odpowiedz
  • niewolnik ZUS-u(2011-12-03 16:58) Zgłoś naruszenie 00

    Do Judge
    Niech płacą według Kodeksu pracy, czyli jak robota będzie ci według planu wypadała na święto, to nic ekstra nie dostajesz.
    A doplata do każdej godziny w nocy to według KP tylk 20 procent liczone od godziny przy najniższym wynagrodzeniu.
    Za nadliczbówki dostaniesz wolne. Będziesz miał czego chcesz :))

    Moi rodzice pracowali w przemyśle ciężkim, czyli w przeciwieństwie do różnych ZOMO-wców czy SB-eków generowali dochód narodowy. Pracowali ponad 45 lat i mają teraz emerytury rzedu 1300 zł. ZOMO-wcy i SB-eki mają kilka razy większe emerytury.
    To się nazywa w tym kraju - SPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNA
    W Policji jakiś młokos trzydziestoparoletni, któremu się już nie chce pracować dostaje co najmniej dwukrotność tego czego moi rodzice dorobili się po ponad 45 latach pracy.
    To najlepszy dowód na to, że komuna się nie skończyła.

    Odpowiedz
  • JUDGE(2011-12-03 15:52) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Życia i Śmierci ma zdecydowaną recję !!! Jak dadzą 80% to niech płacą za nocki, weekendy i święta 200%

    Odpowiedz
  • Miro(2011-12-03 15:41) Zgłoś naruszenie 00

    Problem tkwi też w tym, że z tych przywilejów korzystają mundurowi, którzy cały czas pracują za biurkiem - w logistyce finansach warsztatach magazynach zamówieniach itp. Jak przejdą na emeryturę to trafiają na te same stanowiska tylko cywilne i biorą dwie pensje.

    Odpowiedz