SLD: apel do rządu o poparcie rozwiązań OPZZ w sprawie emerytur

30.11.2011, 13:44; Aktualizacja: 30.11.2011, 13:48

Politycy SLD: Dariusz Joński i Ryszard Zbrzyzny zaapelowali w środę do premiera Donalda Tuska o poparcie obywatelskiego projektu, który zakłada, że o przejściu na emeryturę nie decydowałby wiek, a staż pracy: 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Projekt od zeszłego roku czeka w Sejmie na rozpatrzenie.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (64)

  • obywatel(2011-11-30 16:15) Zgłoś naruszenie 00

    do 6 jezeli ktos przepracowal 40 45lat pracy to na pewno wypracowal sobie emeryture wyzsza jak swiadczenie przedemerytalne w wys.ok800 zl

    Odpowiedz
  • bezrobotny z 41 letnim stażem pracy(2011-12-04 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    Projekt nikogo na siłę nie wysyła na emeryturę. Wyraźnie określa -"dający możliwość przejścia na emeryturę" Kto chce jak ma siłę i będzie wydajny może pracować do stu lat. Oby został uchwalony.

    Odpowiedz
  • xx(2011-12-01 14:30) Zgłoś naruszenie 00

    Mój pracodawca po 38 latach pracy i 58 latach zycia w Nagrodę wystawił mnie na widok publiczny do obsługi klienta ,czego nie wykonywałam od 19 lat.Do stosowania 20 skomplikowanych procedur,metryk i pism okólnych uznał,że będę odpowiednią osobą ,dorzucił 20 programów komputerowych ,które to miały pracę ułatwiać a tak realnie to wydłużaja czas obsługi i powielają materiał.Myślę ,że pracodawca zrobił to z troski o mnie bo'(może się pomyli,klient złoży skargę)i się kobietę zawiesi a może sama odejdzie bez odprawy.A mój 33 letni zięć stracił pracę i nie ma nawet prawa do zasiłku.Zapewne chętnie wykonywałby moją prace,ale starzy siedzą na stołkach ,a młodzi sfrustrowani bez perspektyw . Jak to destrukcyjnie na nich działa to już niech rozważy nasza mądra pani profesor Koradecka.

    Odpowiedz
  • kk54(2011-12-01 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    BRAWO SLD !!!
    Rząd chce podnosić wiek emerytalny a wie doskonale, że pracy dla ludzi 50+ nie ma i przez kolejne 3 lata nic się nie zmieni. Kolejny raz nas z długoletnim stażem chcą wykolegować.

    Odpowiedz
  • do M.J(2011-12-01 15:11) Zgłoś naruszenie 00

    MJ Ja nierozumiem w czym problem , którego ja rzekomo nie rozumiem , a Ty na forum się wypowiadasz.
    Przytaczam Twoją wypowiedż.
    "Nie chodzi o to, aby każdy pracownik miał minimum 35/ 40 składkowych lat pracy! Czy to tak trudno zrozumieć?"
    A dla tych, którzy zaczęli pracować późno, lub mieli przerwy w pracy, po dawnemu wiek emerytalny, ale nie 67 lat, tylko sprawiedliwie : 62,5 dla kobiet i męzczyzn. i t d
    Dokładnie jestem za odchodzeniem na emerytury osób które mają przepracowane 35l/40 bez względu na wiek . Niech odchodzą ,
    tylko niech odchodzą na te emertytury , a nie jak to ma miejsce obecnie emerytura i umowa o pracę z wszystkimi przywilejami włącznie i co roku na L-4 do sanatorium podleczyć zdrowie.
    Natomiast osoby młode są wykorzystywane najczęściej są zatrudniane na umowy śmieciowe bez prawa do urlopu ( a takich osób jest tysiące , a może więcej) i wszyscy widzą że osoby pracują w systemie 8-godzinnym czasie pracy pod nadzorem .
    Czy to jest w porządku, bo nie użalają się nad sobą.
    A Ty i inni komentujący nie stajecie w ich obronie.
    Czy to tak trudno zrozumieć?
    Obawiam się , że emerytury nigdy się nie doczekają, bo nie dożyją do tych 67-lat.
    Ile lat mogą ciągnąć bez urlopu , bez chorobowego.
    I to mnie bardzo boli.

    Odpowiedz
  • Krytyk absurdów(2011-12-01 16:05) Zgłoś naruszenie 00

    A ja się chciałbym zapytać autorów projektu ustawy o możliwości przechodzenia na emeryturę osób po 35/40 latach okresu składkowego bez względu na wiek; czy możliwość ta będzie także obejmować b. uczniów szkół przyzakładowych, którzy w okresie odbywania nauki w ZSZ przyzakładowych mieli status tzw. pracowników młodocianych, poznawali dopiero tajniki zawodu, więc nie byli pracownikami w pełni wartościowymi, a ponadto pracowali tylko w zakładzie pracy max. 3 dni w tygodniu. Dotychczas ZUS zaliczał im 2 lub 3 pełne lata do stażu pracy (okresu składkowego), co moim zdaniem nie miało uzasadnienia.

    Odpowiedz
  • Olga(2011-12-01 16:18) Zgłoś naruszenie 00

    popieram wniosek

    Odpowiedz
  • Eugeniusz(2011-12-01 19:04) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo SLD. Ale co na to posłowie innych ugrupowań. PIS jest za, PSL w większości też był za, nie wiemy jak postąpi Ruch Palikota ale myślę, że też będą za i na pewno posłowie z PO będą przeciw. Teoretycznie jest szansa na przegłosowanie. Daj Boże aby hasło głoszone przez PO - "oby żyło się lepiej" - pomimo, że oni sami tego chcą dla starszych osób zostało wdrożone w życie. Projekt OPZZ dający możliwość przejścia na emeryturę kobietom z 35 letnim stażem pracy i mężczyznom z 40 letnim stażem pracy bez względu na wiek jak najbardziej słuszny.

    Odpowiedz
  • oszukana-54(2011-12-01 21:18) Zgłoś naruszenie 00

    Może ktoś wreszcie pomyśli o ludziach z najdłuższym stażem pracy ? Może Pan Prezydent wyjmie z zamrażarki nasz Obywatelski Projekt z 270 000 podpisami Druk nr 17 o przejściu na emeruturę po przepracowaniu 35/K i 40/M .
    SLD brawo w końcu ktoś upomniał sie o nas OPZZ słabo walczy o ludzi z najdłuższym stażem .
    Ja straciłam nadzieje ,że premier zrobi coś dla nas nie ufam jemu Ten pan już oszukał mnie nie raz ! w 2014 roku staz pracy mój będzie wynosił 44 lata chore państwo .Złodziejskie oszukali mnie kiedyś powiedzieli ,że jak się nie zapisze do drugiego filara to na emeryturę przejdę w wieku 55 lat - bzdura -oszuści !!!

    Odpowiedz
  • sonia(2011-12-01 23:30) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo SLD wreszcie ktoś się upomnial o szarych ludzi za stazem 40 i 35 lat pracy .Tylko co z tego będzie,na pewno ciezko ale poczekamy.

    Odpowiedz
  • Oregon(2011-12-02 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    Cała masa oburzonych internautów na propozycję wydłużenia wieku emerytalnego, a gdzie byliście w październku tego roku gdy były wybory i to był czas na zastanowienie się i co??? W wyniku wyborów 10.11r 5,5 mln POlactwa powiedziało ekipie Tuska "róbta co chceta"", kto myślał że głowa służy do noszenia czapki to musi teraz ponieść konsekwencje swojej decyzji. Jak czytam wiele komentarzy do atrykułów nt. wieku emerytalnego to takich "myślicieli" jest sporo. którzy na złość mamie odmrozili sobie uszy lub "myślel", tylko o czym?, że wybory to zabawa w dokopanie Kaczyńskiemu czy raczej sobie samemu?. Teraz po wyborach możecie sobie pisać ,krzyczeć czy co tam...Pan herrTUSHT w d...ie wasze głosy ON ich potrzebował w czasie wybórów, teraz zrobi co poweidział a WY kiblowi gadacze sobie możecie trochę ponarzekać i tyle waszego.

    Odpowiedz
  • Eugeniusz(2011-12-02 17:01) Zgłoś naruszenie 00

    Jak najbardziej na czasie projekt. Wychodzi na przeciw ludzkim oczekiwaniom. Niejednokrotnie Ci biedni ludzie pozostają bez prawa do zasiłku i emerytury, pomimo, że posiadają 40 i więcej lat pracy i spory kapitał w ZUSie. Można powiedzieć o Nich, że są żebrakami. Brakuje im tylko wieku. Dobra alternatywa w stosunku do wydłużania wieku emerytalnego, który rząd na siłę chce wprowadzić.

    Odpowiedz
  • POLKA 50+(2011-12-03 22:38) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem na świadczeniu przedemerytalnym za 746 zł netto + 400 zł alimentów na 12-letnią córkę, czyli razem 1146 zł . Wystarcza to jedynie na opłaty. Za co mam kupić jedzenie,środki czystości, ubranie ,potrzebne rzeczy do szkoły dla córki?Przepracowałam 35 lat,wychowałam 3 dzieci - pracowałam na 2-ch etatach w pracy i w domu! Nie będę żebrać, tylko proszę mi wypłacić emeryturę za przepracowane lata! Uczciwie pracowałam i wychowałam dzieci na porządnych ludzi- więc czas abym z moich składek wreszcie pobierała emeryturę.!!!Nie mam już siły na dalszą pracę, której mimo wszystko nie ma !

    Odpowiedz
  • e.b(2011-12-03 22:50) Zgłoś naruszenie 00

    popieram to jest dobre rozwiazanie

    Odpowiedz
  • K J(2011-12-04 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram powinna byc taka mozliwosc dla ludzi ktorzy przepracowali 35/40 lat i dalej nie maja szans na otrzymanie pracy nikt nie chce zatrudniac dziadkow a kto moze niech pracuje do 100.

    Odpowiedz
  • halina 40 lat pracy(2011-12-04 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo SLD to prawda oszukano nas przed wyborami PO nie powiedzialo ze ma zamiar przedluzyc nam lata pracy mimo ze po 40 latach pracy mam naprawde serdecznie dosyc wysiada doslownie wszystko panowie poslowie bierzcie sie w koncu za konkretna prace w sejmie bo 4 lata mina inic dobrego po sobie nie zostawicie a drugi raz juz nikt WAS nie wybierze

    Odpowiedz
  • matka(2011-12-01 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    Do poz.22,,Takie moje zdanie''Nie zgadzam się ze stwierdzeniem że ktoś przez całe życie nie mógł znależć pracy.Jeśli ktoś nie podjął żadnej pracy i potrafił żyć,to nie powinien żądać emerytury,ponieważ się ona takiej osobie nie należy.Projekt SLD jest w porządku .Osoby o bardzo długim stżu pracy powinny mieć prawo przechodzić na emeryturę bez względu na wiek,pozostali w wieku 60 lat kobiety,65 lat mężczyżni oczywiście po przepracowaniu określonej przynajmniej minimalnej liczbie przepracowanych lat.

    Odpowiedz
  • Leszek 47 lat pracy(2011-12-04 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram projekt obywatelski SLD i spodziewam się, że pan premier wezmie to pod uwagę i ludzom, którzy mają duży staż pracy zapewni przywilej odejścia na zasłużoną emeryturę. Mam 61 lat i 47 lat pracy w przemyśle ciężkim pracując fizycznie w systemie zmianowym. Przez wszystkie lata byłem 6 miesięcy na chorobowym. Czy to jeszcze za mało???

    Odpowiedz
  • ROMEK(2011-12-04 18:00) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie jest SOLIDARNOSC i PIS na co czekaja to powinno byc zalatwione natyc

    Odpowiedz
  • Elżbieta(2011-12-04 19:32) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram - to najprostsze i najbardziej czytelne rozwiązanie - okres opłacania składek a nie wiek winien decydować o PRAWIE do przejścia na emeryturę, Wtedy dopiero będzie normalnie. i TYLKO MOJA WŁASNA DECYZJA - CZY CHCĘ PRACOWAĆ , CZY POZWALA MI NA TO ZDROWIE I CZY MAM PRACĘ - TO należy się każdemu bez względu na wiek kto opłacał składki przez 35 -40 lat.

    Odpowiedz