Efekt likwidacji wcześniejszych emerytur? Po pięćdziesiątce tylko bezrobocie

autor: Janusz K. Kowalski, Ewa Wesołowska29.11.2011, 06:00; Aktualizacja: 04.12.2011, 12:06
Emeryt

Emerytźródło: ShutterStock

W ciągu roku o ponad 6 proc. wzrosło bezrobocie wśród osób po 50. roku życia. Pod koniec października było ich 411 tys. – wynika z najnowszych danych GUS. Paradoks polskiego rynku pracy polega na tym, że w tym samym czasie bezrobocie wśród osób do 25. roku życia spadło o 0,7 pkt proc. A to właśnie z brakiem pracy dla młodych nie może sobie poradzić przeżywająca kryzys Europa. U nas jednak rzesza bezrobotnych starszych pracowników jest większa od 401-tysięcznej grupy absolwentów bez zajęcia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (72)

  • zdziwiony(2011-11-29 07:12) Zgłoś naruszenie 00

    czyżby młodzi byli aż do tego stopnia bardziej wydajni?

    Odpowiedz
  • benek(2011-11-29 07:47) Zgłoś naruszenie 00

    Problem wzrostu bezrobocia wśród osób starszych to wynik bezmyślnej polityki Pani Fedak i poprzedniego Rządu z wspaniałym programem +50 i zabieraniem to co się dało a brak działań aby rozwinąć skutecznie nowe miejsca pracy. Ile dało oszczędności, i czy dało zabieranie emerytur osobom pracującym. Nawet inicjatywa Prezydenta to kpina, a to wszytko spowodowało tylko zachwianie zaufanie do Państwa i Jego Władz .i nie tylko tech ,którym odbierano prawa nabyte, ale tych którzy to obserwowali w tym Pracodawców. Pani Fedak już poniosła konsekwencje polityczne, a resztę zweryfikują wybory łącznie z Prezydentem.

    Odpowiedz
  • gala(2011-11-29 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    Za co się tylko zabiorą to spiepszą.Takie to nasze reformy.

    Odpowiedz
  • Ami(2011-11-29 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    A zanim sytuacja starszych zacznie się poprawiać to...Tusk jeszcze wymyślił zwiększenie do 67 lat ...a to oznacza przedtem śmierć głodową! Została więc eutanazja A może to też zbyt droge? No to coś się wymyśli...Np. Głodówka w obozach dla ludzi po 55 roku Fajne? Mnie się podoba! ( mam 56 lat)

    Odpowiedz
  • czytelnik(2011-11-29 07:50) Zgłoś naruszenie 00

    pewien filozof na pytanie, co zrobić z ludźmi starszymi odpowiedział zabić ich w mlodośc, te wszystkie dyskusje na temat który pracownik mlodszy czy starczy jest wydajniejszy stają się nudne, zawsze jak świat światem pracowali ludzie mlodsi i starsi, a mlodsi uczyli się od starszych, a obiboki są zarówno i wśród ludzi starszych i mlodszych

    Odpowiedz
  • Piotr1(2011-11-29 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    Problem jest nie tylko w ilości lat życia , ale w stażu pracy o czym mało się mówi a to jest istotne, co z ludzmi co maja długoletni staz pracy np. 45 lat a nie maja wieku.Podnoszenie w owczym pędzie wieku emerytalnego ( podobno tak jak w innych krajach bardziej rozwwiniętych np. Miemcy) otóz oni zapowiedzieli 4 lata temu a wprowadzają od 2012 roku.
    Jednak o tym się nie mówi tylko na siłę wprowadza co może skonczyc się fatalnie.

    Odpowiedz
  • strach ich ogarnie(2011-11-29 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    Należy pilnie uchwalić zmianę ustawy o przechodzeniu na emeryture po 35 i 40 latach nieprzerwanej pracy składkowej wniesioną przez OPZZ jako projekt obywatelski.
    Jeżeli ta ustawa wejdzie w życie to zanikną głosy osób które chcą pracy do 70 roku życia z prostego powodu: PRZESTRASZĄ się długich lat pracy .

    To nie jest sztuka, domagać się późnego wieku emerytalnego i pracowac tylko 20 lat z przerwami. Sztuka jest przepracować 35 latK i 40 latM.

    Odpowiedz
  • ola(2011-11-29 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz mlodzi nie mają pracy więc jak jeszcze podniosą wiek to będzie prawdziwa makabra. no ale coś trzeba robić. Ja na fundyszach w noble oszczędzam i mam nadzieję, że w ten sposób zabezpieczę sobie przyszłość.

    Odpowiedz
  • jura(2011-11-29 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Tak długo jak aborcja,kara śmierci in vitro itpbęda okupowały pierwsze strony gazet i dominowały w Sejmie to gospodarka będzie nastawiona na przetrwanie a nie na rozwuj.Bez nowych miejsc pracy podniecanie się tym czy więcej bezrobotnych jast starych czy młodych to statystyczny onanizm.Wpływy z podatków zależą od ilości podatników a nie od ich wieku.

    Odpowiedz
  • ewa(2011-11-29 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    WYBIERZ W GOOGLE

    BLOG SUBIEKTYWNY

    TU WALCZYMY O EMERYTURY ZA STAŻ PRACY 35 i 40 lat

    Odpowiedz
  • Starcy szybciej wymrą(2011-11-29 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Bo stary wywalony na bruk ...już nie znajdzie pracy by funkcjonowac do 67 roku zycia.

    W ten sposób jego Składki do ZUS ...stanowią czysty dochód Państwa !!!
    To iscie szatański pomysł. Bogaci przeżyją ...Biedota zdechnie. Uwolni mieszkania bo wyeksmitują niepłacących i uwolni Polskę od nadmiaru starców.

    Pomysł ustawionych jak pozbyć się nędzy.

    Odpowiedz
  • Mlody, wyksztalcony, bezrobotny(2011-11-29 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    Bezrobotni mlodzi i wyksztalceni nie posiadaja cechy cierpietnictwa homosovieticusa.

    Odpowiedz
  • Taniec na rurze(2011-11-29 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    Kobiety w wieku 50+ do 67 roku zycia beda tanczyc na rurze, z braku innych ofert pracy.

    Odpowiedz
  • starsza(2011-11-29 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    Idąc za myślą Kanta, potwierdzam że ludzie mogą być wolni i niezależni bo dla każdego z nas jest miejsce na tym świecie. Czego brak nam-ROZUMU!!! A co to jest rozum- najczęściej mylą wszyscy z intelektem! To problem jakości naszej edukacji. A pojęcie jakości jest sprowadzane do oszczędności ekonomicznych- a to jest problem. Jak pogodzić wielką potrzebę zarabiania przez różne formy biznesu bez kontroli oraz wielką potrzebę przetrwania u każdego z nas, bo my ludzie jesteśmy jak listki na wietrze ale nie wszechświata tylko wiatru tworzonego przez władców naszego świata. Jedynym narzędziem obrony człowieka jest jego rozum!To nasza jednostkowa zdobycz i poczucie bezpieczeństwa ze strony naszego Państwa. Tylko jak tworzyć to poczucie bezpieczeństwa nam, aktywnym i silnym rozumowo ludziom? Jak stworzyć poczucie bezpieczeństwa bezradnym z niskim ilorazem inteligencji(to zupełnie inna kategoria-zupełnie nieporównywalna z ROZUMEM)?Gdyby każdy z nas miał możliwość wypowiedzenia własnego punktu widzenia w czasie dyskursu- może jakiś mądry i rozumny - nie jeden ale wielu decydentów zaczęłoby wykorzystywać nasz rozum wspólnie ze swoim aby dokonać zmian systemowych? A jakich zmian???Trzeba z nami rozmawiać pozdrawiam!

    Odpowiedz
  • starsza(2011-11-29 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba inaczej zadać pytanie: jaki jest sens nauczania matematyki- zapytajcie mądrych rozumem ludzi i dowiecie się!!!

    Odpowiedz
  • Do piachu po 50-tce ?(2011-11-29 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Historia kołem się toczy. "Rząd się sam wyżywi"

    Odpowiedz
  • ortografik(2011-11-29 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Do sz.p.GALI :bez reform też można PIERRZYĆ,szczególnie głupoty...

    Odpowiedz
  • Do myslacych-Troche nie na temat, ale(2011-11-29 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    w kinach bedzie film pt "In Time" - srodkiem platniczym w nim jest czas - zyjesz do 26 lat, a reszte czasu musisz sobie zarobic/zorganizowac, inaczej zdychasz - no i bogacze, co maja miliony lat powoduja podwyzki oplat i podatków, aby jak najwiecej biedoty zdechlo, zeby oni mogli zyc wiecznie - polecam, w obecnej sytuacji strzelili u tematem w dziesiatke!!!

    Odpowiedz
  • AWE(2011-11-29 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    My mamy pracować do 67 lat a posłowie chcą przechodzić na emeryturę po 1 kadencji

    Odpowiedz
  • szczęśliwy(2011-11-29 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    Czego się spodziewać od tych niedouków.?

    Odpowiedz