Kto zapłaci najwięcej za ratowanie budżetu

autor: Bogdan Świąder, Grzegorz Osiecki21.11.2011, 06:27; Aktualizacja: 22.11.2011, 11:36
Sprawdź, kiedy przejdziesz na emeryturę

Sprawdź, kiedy przejdziesz na emeryturęźródło: DGP

Dla wszystkich pracodawców – wyższa składka rentowa. Ale nowe stawki na ubezpieczenia zdrowotne tylko dla 40 proc. rolników. To zmiany zapowiedziane w expose przez premiera Donalda Tuska. Czeka nas również stopniowe wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Kto zapłaci najwięcej za rządowe reformy?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (58)

  • bzyk(2011-12-18 21:40) Zgłoś naruszenie 00

    do jeronimo...nie znacie?...dawniej "reformy" to "gacie"...
    ...czyli macie ile na...cie...

    Odpowiedz
  • nomad(2011-11-29 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    przestańcie się czepiać rolników ponieważ są tak samo glebieni na każdym kroku jak i inni wy widzicie tylko krus i podatki my czekamy na jakiekolwiek pieniądze cały rok i nie dość że czasem się nie urodzi to jeszcze państwo płaci grosze za to ,my też mamy długi i dzieci w szkołach .zacznijcie myśleć co piszecie a jak rolnikiem tak dobrze być to kupcie sobie hektary i hulać ja współczuję tylko górnikom a ich porównano w emeryturach do policji bomba.jestem rolnikiem i jestem z tego dumny

    Odpowiedz
  • jeronimo(2011-11-26 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego to się nazywa "reformy"?

    Odpowiedz
  • obiektywna(2011-11-26 15:41) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba w końcu zabrać się za tych''niby'' rolników co mają tylko hektar ziemi,siedzą w mieście, daleko od niej i nazywają się rolnikami,rodzice przepisali ziemię tylko dlatego by otrzymać rentę a osoby te nie przepracowały żadnego roku w swoim życiu.Jak to możliwe,że teraz nie wymaga się od takich osób w urzędach,że posiadają dochód a przyznają im dodatki mieszkaniowe i zasiłki rodzinne?

    Odpowiedz
  • Uciśniona Polka(2011-11-26 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie są teraz ci wszyscy debile co głosowali na PO?Coś ucichli,a przedtem tylko specjalizowali się w pluciu na Kaczyńskiego.To dzięki takim idiotom -lemingom mamy teraz taką kloakę z naszego kraju.Po prostu kraj durniów niszczących własną przyszłość!

    Odpowiedz
  • Lutek(2011-11-25 21:31) Zgłoś naruszenie 00

    Chcę przypomnieć ,że UNIA domagąła się podniesienia wieku emerytalnego --ale ŚREDNIEGO.Nas szaraków,których nie broni żaden związek,ani nie palimy opon w warszawce mogą skubać,dokładać obciążeń,zmieniać reguły w trakcie gry jak tylko się im rządzącym (czyt.gnębiącym) podoba.
    Wygrała demokracja przecież-po to aby żyło się nam lepiej.Już to widać.

    Odpowiedz
  • Lutek(2011-11-25 21:23) Zgłoś naruszenie 00

    W uzupełnienieniu FELKA-post49
    Mnie wydaje się (oby tylko0,że to jakby schyłek komuny.

    Odpowiedz
  • kaśka(2011-11-24 14:50) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie ocknijcie się ten kraj jest utrzymywany przez budżetówkę i emerytów reszta nie płaci składek my mieszkamy w miastach jak w klatkach a na tej BIEDNEJ wsi piękne wille wyrastają jak grzyby po deszczu rzekomi rolnicy nie mają z ziemią nic wspólnego tzn. są tylko jej właścicielami ale na niej nie pracują !
    Mają własne biznesy.A ziemię obrabia ktoś inny.

    Odpowiedz
  • l(2011-11-24 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Zmuszanie ludzi do pracy w wieku kiedy każdy człowiek ponad 60letni ma wiele dolegliwości i chorób jest tworzenie dzikiego kraju niewolnictwa i zła. Wolny rynek miał być elastyczny .Zachęty sa potrzebne zdolni, zdrowi niech pracuja dla kraju i siebie ale wyeksploatowani i chorzy nie beda dobrym pracownikiem.Czyli renty i zapomogi?

    Odpowiedz
  • prawdziwy farmer(2011-11-23 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    Rolnik pracuje 7 dni w tygodniu niema wolnych wakacji pracuje nieraz po 16-18h na dobę ma warstat pod gołym niebem ponosi wielkie ryzyko.

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-11-23 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    Trybunał Konstytucyjny orzekł kilka lat temu, że kwotowa waloryzacja jest niezgodna z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej. Rząd pewnie będzie się starał to obejść nie używając określenia waloryzacja, a np. dodatek emerytalny.
    Waloryzacja kwotowa – jej wprowadzenie w formie, jaką zapowiedział premier, może się okazać nierealne. Bowiem zwaloryzowanie świadczeń o równą sumę spowoduje, że najniższe emerytury mogą wzrosnąć nawet o 8 proc., podczas gdy najwyższe w granicach jednego procenta, czyli poniżej inflacji. To może oznaczać skuteczne zaskarżenie przepisów do Trybunału Konstytucyjnego i koniczność wypłaty dodatkowych olbrzymich sum dla tych, których świadczenie zwaloryzowano poniżej inflacji. Być może rząd wróci do pomysłów PiS jednorazowych dodatków lub podniesie tylko emeryturę minimalną.

    Odpowiedz
  • FELEK(2011-11-23 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    BARANKU BOŻY CO ROKU TO GORZEJ WRACA KOMUNA !!!1

    Odpowiedz
  • p(2011-11-22 23:06) Zgłoś naruszenie 00

    Kto zapłaci najwięcej! KOBIETY mają ponieść koszt złego zarzadzania meżczyzn. To DYSKRYMINACJA kobietom dokłada sie 7 lat a panom 2 lata panowie zarabiają więcej i nie ponoszą trudu urodzenia i wychowywania dzieci.Zachodni kapitaliści każą podnosić wiek emerytalny lecz nie zauważają że ich obywatel ma znacznie wyższe pensje a biednym niewolnikom 2 giej predkości każą podnosić wiek emerytalny do 67 lat i będą pracować z biedy.

    Odpowiedz
  • czytelniczka(2011-11-22 19:43) Zgłoś naruszenie 00

    "przeżyją tylko najsilniejsi" to usłyszałam w expoze premiera Tuska, więc reszta do piachu, komina, wody.
    Na co ma liczyć człowiek (o człowieczeństwie można zapomnieć), biedak=niewolnik.

    Odpowiedz
  • obserwator(2011-11-22 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    Zostaną bowiem naruszone prawa nabyte osób pobierających teraz wysokie świadczenie. To one straciłyby najwięcej na wprowadzeniu waloryzacji kwotowej. Z tego samego powodu, mówi Elżbieta Rafalska, była wiceminister pracy, rząd Prawa i Sprawiedliwości wycofał się z wprowadzenia podobnego rozwiązania.

    – Propozycja rządowa, żeby świadczenia były podwyższane dla wszystkich uprawnionych o taką samą kwotę, narusza konstytucyjną zasadę zabezpieczenia społecznego i zaufania obywateli do państwa. Tak stałoby się, gdyby zmiana polegała na prostym podzieleniu kwoty przeznaczonej na waloryzację przez liczbę świadczeniobiorców – mówi Przemysław Stobiński, radca prawny z CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta Spółka Komandytowa.

    Zdaniem adwokata Macieja Skotnickiego, prowadzącego własną kancelarię, w przypadku wejścia w życie nowych przepisów o waloryzacji kwotowej do ich zmiany mogą doprowadzić sami zainteresowani, skarżąc je do Trybunału Konstytucyjnego. Najpierw jednak należy wykorzystać normalny tryb odwoławczosądowy.

    Na przykład emeryt po otrzymaniu decyzji o wysokości emerytury, jaką będzie pobierał po zastosowaniu waloryzacji kwotowej, powinien się od niej odwołać do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-11-22 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    rzadowi waloryzacia nie potrzebna bo sobie djety ipensie i tak z roku na rok podwyzszczaja

    Odpowiedz
  • Iwona(2011-11-22 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    CZYTELNIKU...harujesz, jak się uda to odłożysz w przysłowiową skarpetę z tej niskiej krajowej a ONI i tak znajdą sposób aby te oszczędności zabrać... Jak długo można na to pozwolić...? Najpierw niech u siebie poszukają rezerw i pokażą jak można sobie odjąć od ,,ust,,, a potem niech szukają pomocy w u nas, a nie odwrotnie..

    Odpowiedz
  • eska(2011-11-22 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Natomiast około 200 tys. osób zgłoszonych przez rolników mających gospodarstwa rolne o powierzchni od 6 do 15 ha będzie płacić połowę składki, jaką obecnie uiszczają osoby prowadzące działalność gospodarczą poza rolnictwem. Czy takie nierówne traktowanie podmiotów jest zgodne z konstytucją? Działalność gospodarcza to również małe zakłady: szewc, krawcowa, kiosk. Zresztą składka zdrowotna powinna być moim zdaniem kwotowa dla osoby, i tak bogaci korzystają z tych świadczeń zdrowotnych w mniejszym zakresie.

    Odpowiedz
  • Jarema Wiśniowiecki(2011-11-22 06:55) Zgłoś naruszenie 00

    do 41: sdsdas
    Ty i podatki, razem z lekarzami doprowadziliście kraj do ruiny. Jak Ci się nie podoba POLSKA, to możesz wyjechać do ziemi obiecanej- Izrael.

    Odpowiedz
  • sdsdas(2011-11-22 03:27) Zgłoś naruszenie 00

    jest jedna choroba, która niszczy Polskę od prawie stu lat. Zły socjalizm. Mieszkam w mieście i płacę pełne podatki. Ktoś mieszka na wsi i ma krus, kobiety mają - 5 lat do wieku emerytalnego. Kończy się to tym, że ja płacę ponad 10X więcej podatku od rolnika i wszyscy chcą mnie zrobić w balona. Wyjeżdżam z miasta i mnie jeszcze znieważają - mówią "Warszawka". Mogę przestać płacić. Mam tego dosyć i najchętniej bym ten kraj opuścił. Do tego jestem prawnikiem, więc wiem że nie wolno palić opon przed siedzibą rządu. Nie palę opon to mnie nikt nie bierze na poważnie. Czym jest państwo polskie? Bo ani solidarności, ani obywatelskości tutaj nie widzę.

    Odpowiedz