W 2012 roku zaległy urlop będzie trzeba wykorzystać do końca marca

autor: Łukasz Guza21.11.2011, 06:23; Aktualizacja: 22.11.2011, 11:34
Kalendarz

Kalendarzźródło: ShutterStock

Niewykorzystany w poprzednim roku urlop będzie można oddawać pracownikom do końca września, a nie marca następnego roku – wynika z nowych przepisów. Ale wiele wskazuje, że dopiero od 2013 roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (14)

  • Aska2(2012-01-20 12:26) Zgłoś naruszenie 00

    Ja uwazam ze urlop powinien byc wykorzystany do konca marca poniewaz ja nigdy bym nie dostala dwu miesiecznego urlopu!! mam w tej chwili 14 dni zaleglego a od stycznia 2012 mam 26 nowego i szef moze sobie zwlekac z zaleglym az do wrzesnia a co z nowym?? kiedy wykorzystam?? bedzie sie gromadzilo coraz wiecej dni zaleglego i tak na okraglo!! w lecie pojde na 10 dni i zostanie mi 4 zaleglego i 26 nowego ktory bede musiala wykorzystac do konca wrzesnia nastepnego roku, ciekawe kiedy!! 26 dni? nie ma szans! nie wiem dla kogo te nowe przepisy, ale napewno nie dla mnie sa one korzystne!

    Odpowiedz
  • kama(2012-01-02 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    To ja - prosty człowiek - tez mam takie zdanie... skoro dziś jest 02.01.2012 i wczoraj weszła ustawa o zaległych urlopach to dzisiaj moim zaleglym urlopem jest ten za rok 2011... proste jak budowa cepa... nad czym tu dywagować??

    Odpowiedz
  • bezprawie w prawie(2011-11-27 18:36) Zgłoś naruszenie 00

    Urlop wypoczynkowy jest związany z danym rokiem kalendarzowym.
    Skoro zaległy urlop dotyczy roku ubiegłego, w którym obowiązywały inne przepisy, nie można do niego stosować przepisów, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku. Te przepisy będę dotyczyły urlopu zaległego za rok 2012 r.
    No cóż, u nas w Polsce tak się właśnie dzieje, ilu prawników tyle wykładni, a pracownik i pracodawca i tak muszą sobie w tym gąszczu sami radzić. I radzą sobie w ten sposób, że w większości omijają prawo jak tylko się da.

    Odpowiedz
  • miki(2011-11-24 16:21) Zgłoś naruszenie 00

    To - jest tak jak z urlopem na telefon. Pracodawca musi dac ??? ale dla zapewnienia ciaglości produkcji ze wzgledu dobra zakładu nie da. GŁUPIE USTAWY. Albo tak albo siak.

    Odpowiedz
  • rowerem nie dojedziesz do otwocka(2011-11-22 17:41) Zgłoś naruszenie 00

    otwock to taka wiocha, musisz dojechac pociagiem albo PKSem do Lublina, potem przesiasc sie na woz drabiniasty, jakies 10 km, potem od gajowego rower pozyczyc, kolejne 10 km sciezkami po polach... potem rower odstawiasz u zielarki i jeszcze dygasz na piechotke jakies 3 km... i juz masz ten swoj otwock

    Odpowiedz
  • prawo raz dziala wstecz, raz nie dziala wstecz(2011-11-22 17:38) Zgłoś naruszenie 00

    prawo moze dzialac wstecz tylko wtedy gdy obywatel jest stratny np. wydluzenie wieku emerytalnego kobiet, ktore juz pracuja po 20,30 lat. Natomiast jesli obywatel moze skorzystac to prawo nie dziala wstecz. Polscy prawnicy to skorumpowani oszusci, ktorzy przecietnych obywateli maja za smieci. Bo smiec, ktory zarabia 2000 -3000 zl nie moze wynajac prawnika, ktory za pierdniecie w krzeslo liczy sobie 500 zl...

    Odpowiedz
  • Michał(2011-11-22 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    Pani adwokat z Otwocka się myli. Przepis dotyczy urlopów zaległych. A z tego roku urlop stanie się zaległy 1 stycznia 2012, czyli już pod rządami nowego przepisu. A więc nie ma żadnej sprzeczności czy wątpliwości.
    Kto wpadł na pomysł pytania o zdanie adwokaciny z jakiejś zabitej dechami wioski? Gdzie w ogóle leży Otwock?!

    Odpowiedz
  • Nike(2011-11-21 18:01) Zgłoś naruszenie 00

    W mojej firmie jest juz dawno po planowaniu urlopów na 2012 wiem bzdura więc nie które przepisy kodeksu pracy nie mają sie nijak do rzeczywistości.A niby moja firma jest Fer-Play chyba dla siebie nie dla pracownika który zarabia na nich wszystkich.

    Odpowiedz
  • kilos(2011-11-21 16:46) Zgłoś naruszenie 00

    bandyci!!!

    Odpowiedz
  • ***(2011-11-21 16:30) Zgłoś naruszenie 00

    Ale ***********

    Odpowiedz
  • pracownik(2011-11-21 14:04) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem jak to się dzieje w innych firmach, w tej w której ja pracuję, nie ma takiej możliwości żeby urlop został nie wykorzystany w roku bieżącym i coś mogło zostać na rok następny. Zaległy urlop, który zostaje na rok następny powoduje koszt dla pracodawcy, który musi go uwzględnić w tworzonej rezerwie urlopowej. Jeżeli jest to odpowiednio duża firma i ilość urlopów zaległch też., no cóż wszystko zależy od zarządzających.

    Odpowiedz
  • ad vocem(2011-11-21 11:36) Zgłoś naruszenie 00

    Ta pani adwokat z Otwocka jest chyba niedokształcona. Jeżeli od dnia 1 stycznia br. obowiązuje nowelizacja przepisów w tym zakresie, to urlop nabyty od dnia 1 stycznia 2012 r. może być wykorzystany zgodnie z terminem wynikającym z nowelizacji. Po co kombinować? Okaże się, że, jak zwykle, są dwie szkoły - falenicka i otwocka, a pracownicy na tym stracą.

    Odpowiedz
  • polska(2011-11-21 11:25) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo nie powinno działać wstecz. Dobre zdanie, bo w Polsce prawo działa wstecz jeśli rząd chce wyssać kasę z Polaków.

    Odpowiedz
  • piotr(2011-11-21 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    po co takie ustawy co wy zje.y ustanawiacie. W mojej firmie w du.e mają te wasze paranoje i urlop daja nawet po 2 latach. Jesteście oderwani od rzeczywistości, kto sprawdzi pracodawców co robią z pracownikiem . Jeśli pracownik nie odda pracodawcy do sądu do to może robić pracodawca co chce. Dlatego u mnie wszystko maja gdzieś ale płacą więc sprzeciwów nie ma!!!

    Odpowiedz