"Ważne jest, żebyśmy starali się, tak jak przewidywał program wyborczy Platformy Obywatelskiej, skupić na rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości w Polsce i na tym, aby stawić czoło problemowi, który już zaczynamy obserwować, czyli bezrobociu wśród absolwentów. Można to osiągnąć, np. poprzez wspieranie przedsiębiorczości wśród absolwentów studiów" - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego po piątkowym expose premiera.

Jak dodała, w ustawach uchwalonych w ostatniej kadencji są już rozwiązania sprzyjające przedsiębiorczości wśród absolwentów uczelni. Będą też, jak zapowiedziała, przygotowane nowe.

Odnosząc się do expose premiera i zapowiedzi, że ministrowie będą odpowiadali za skutki proponowanych przez siebie projektów ustaw, Kudrycka powiedziała, że resort nauki jest na to gotowy.

"Mieliśmy przedsmak tego w poprzedniej kadencji. Wszystkie ustawy miały swoje skutki finansowe. W naszym resorcie nie jest to aż tak wielkie wyzwanie, ponieważ reformy strukturalne zostały przeprowadzone i bardziej będziemy skupiać się na wdrażaniu tych reform. Także na tym jak uczelnie i instytuty będą wdrażać nowe rozwiązania, w tym te związane z zarządzaniem funduszami publicznymi" - wyjaśniła minister.

Dodała, że ministerstwo będzie na bieżąco dokonywało korekt ewentualnych niedociągnięć w nowych przepisach, które wyjdą na jaw podczas stosowania ustaw.

Kudrycka przypomniała też obietnicę złożoną w poprzedniej kadencji podczas prac nad reformą szkolnictwa wyższego. "Pan premier o tym nie powiedział, ale mamy zagwarantowane podwyżki dla kadry akademickiej i jestem przekonana, że będą one zrealizowane" - podkreśliła.