Tusk w expose zapowiedział stopniowe zrównanie wieku emerytalnego. Docelowo do 67 roku życia

18.11.2011, 12:32; Aktualizacja: 18.11.2011, 13:36

W trakcie expose premier Donald Tusk zapowiedział m.in. zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, docelowo do 67 roku życia, podniesienie składki rentowej oraz reformę KRUS.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (173)

  • Miły(2011-11-18 16:32) Zgłoś naruszenie 00

    Kryzys nie jest zjawiskiem, które powstaje z niczego. Za każdym kryzysem stoi człowiek, jego działania, zaniechania, głupota i krótkowzroczność. Niestety, wszystkie te cechy mozna przypisać POlitykom w naszym kraju a obecnym w szczególności. Tak więc tłumaczenie się kryzysem jest zwalaniem winy na siebie samego, na działania mające na celu zadłużanie Państwa i obywateli, utrzymywanie przywilejów dla szerokich grup społecznych. Panie TUSK. Takimi argumentami do mnie nie trafisz - co najwyżej do lemingów

    Odpowiedz
  • aga11(2011-11-18 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Kaczyński niech Pan nie pozwoli na to aby my Ludzie pracujący 35-40 lat jeszcze musieli pracować dłużej, dosyć tego niech wkońcu zaczną młodzi pracowac którzy mają dużo siły są zdrowi nadają sie do pracy, nie mają Rodziny młodzi z czego żyć oni powinni pracowac. Powinno byc aby lata PRACY się liczylo a nie WIEK starzy i schorowani. Niech w końcu przestanie Rządzić PO bo mam stanowczo tego dojść, Rządzili 4 lata i nic z tego nie wyszło.

    Odpowiedz
  • avd(2011-11-18 17:31) Zgłoś naruszenie 00

    ha,ha,ha jak mi się śmiać chce że PO przegrywa, a taki pewny jest siebie,

    Odpowiedz
  • Vilim(2011-11-18 18:18) Zgłoś naruszenie 00

    ilu ludzi pracuje na czarno w zakładach pracy np,fiat!!!
    ile odprowadzaja składek SMIESZNYCH
    POLAK ZAWSZE JEST I BEDZIE GŁUPI!!!
    jak sie ma ochrona stanowisk pracy,
    normy, odziez ochronna ,
    posiłek itd itp
    GRATULACJA DLA WYBORCOW TUSKA
    BRAWO LODZIARZE

    Odpowiedz
  • Dokładny(2011-11-18 18:26) Zgłoś naruszenie 00

    Do alex60
    Nie doceniasz twórców przepisów.
    01.01.1954 będzie pracowała 4 a nie 3 miesiace dłużej.

    Odpowiedz
  • Siupek(2011-11-18 18:38) Zgłoś naruszenie 00

    Krew mnie zalewała jak czytałem ten artykuł.Tak jak powiedział ktoś na forum.Młodzież niech się pakuje i ucieka z Polski i niech zapomni o jakiej kolwiek przyszłości tutaj.Podniesieniem wieku emerytalnego Tusk doprowadzi do potężnego bezrobocia wśród młodszych i starszych.Który człowiek pracujący fizycznie w wieku 67 lat będzie skakał po rusztowaniach na budowie albo w przemyśle ślusarskim ,budowniczym jeszcze u prywaciarza gdzie kodeks pracy jest łamany na każdym etapie ,którego rząd także tłucze po tyłku jak tylko się da,gdzie ludzie w wieku 50 lat są zawalniani i są bez perspektyw.Skandal jak czytam ,że firmy mają pieniądze ,które leżą bezczynnie na lokacie.Jak już chcą wprowadzić 67 lat jako wiek emerytalny to niech zrobią co najmniej z 12 lat okresu ochronnego ,a nie 4 lata jak jest teraz.Powiem szczerze i bez ogródek czarno widzę swoją przyszłość w POLSCE.Mundurowców komunistycznych się nie rusza,rolników się nie rusza ,inwestować w zakłady pracy się nie inwestuje,produkcji brak,dominuje sektor tylko usługowy i handel, a zyski czerpane są z tych co zarobią za granicami kraju.Najlepiej ciąć i szukać w kieszeniach ludzi.A ty się 23 nie śmiej bo zobaczysz, że jak cię wypierdzielą z roboty w wieku powiedzmy 50 lat to będziesz żebrał pod kościołem by uzbierać na chleb.Widzę w przyszłości albo wielką rewolucję albo Polskę jako bankruta.

    Odpowiedz
  • ktoś(2011-11-18 19:13) Zgłoś naruszenie 00

    Nie można naszego nędznego kraju jakim jest Polska porównywać do innych krajów i straszyć kryzysem ,nami zawsze rządzili ludzie niekompetentni, płace i emerytury są na najniższym poziomie, nigdy większości ludzi w tym wstrętnym kraju nie żyło się dobrze i nigdy nie będzie. W wieku 67 lat człowiek nie nadaje się do pracy, jest zbyt wyeksploatowany i stoi nad grobem a tu przyjdzie mu jeszcze zasuwać i zabierać pracę młodym ludziom a przecież całe produkcyjne życie płaciliśmy składki, rząd wydłużając wiek emerytalny chce nas wykończyć, żeby nie wypłacać wypracowanej emerytury

    Odpowiedz
  • Siupek(2011-11-18 19:42) Zgłoś naruszenie 00

    W całym tym expose poruszone są tylko projekty jak gnębić naród,natomiast jak stworzyć miejsca pracy,jak inwestować w rozwój kraju jego gospodarkę albo jak przeciwdziałać biedzie to nie spostrzegłem ani wątka, a Państwo coś dostrzegli?Modlić się pozostaje by te projekty były mądrze przegłosowane podczas obrad.Tusk chce się wzorować na krajach zachodnich tylko ,że społeczeństwo tamtych krajów umie się wzajemnie trzymać za mordę i posiada gospodarkę z normalnego zdarzenia.Myśl wprowadzania reform od dupy strony nie jest dobrym pomysłem.Strach pomyśleć co to będzie jak wejdzie euro.Ceny towarów i usług razy 4 ,a pensje dzielone przez 4.Obym się mylił.

    Odpowiedz
  • cywil(2011-11-18 19:43) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Tusk uważa pan, że polska kobieta, która całe życie pracuje na dwóch etatach powinna pracować do 67 roku życia??? A tak naprawdę to kto pracując w takim stresie w jakim obecnie się pracuje dożyje do 67 lat (48 lat pracy). Jak to się ma te 48 lat pracy pracowników cywilnych do do 15 lat pracy mundurowych (W 2020 roku cywile przechodzić będą na emeryturę po 48 latach pracy natomiast mundurowi w dalszym ciągu po 15 latach pracy). Czy pracowników cywilnych nie obowiązuja prawa nabyte a tylko mundurowych ? Jak to się ma do konstytucyjnej równości obywateli???
    SPRAWIEDLIWOŚCI !!!

    Odpowiedz
  • Zenek(2011-11-18 20:23) Zgłoś naruszenie 00

    Wydłużyć do 67 lat , proszę bardzo ale tym zatrudnionym po 2012 roku .
    Obecnie pracujący na starych zasadach.
    Dlaczego w tym kraju zawsze się ludzi różnicuje na równych i równiejszych ?
    Gdzie jest Rzecznik Praw Obywatelskich ? , gdzie jest Trybunał Konstytucyjny ? Pilnują własnych przywilejów i konfitur , nie chcą się wychylać
    Skoro zmiany w systemie emerytalnym dla mundurowych mają dotyczyć tylko nowo zatrudnionych , to z tych samych powodów zmiany w innych systemach emerytalnych winny również dotyczyć tylko nowo zatrudnionych. Jeżeli będzie inaczej ( tzn . tak jak zamierza zrobić Premier ) to wówczas będzie to kolejny dowód na to , że w Polsce ludzie nie są równi wobec prawa.
    ( Większość z obecnie pracujących i objętych powszechnym systemem emerytalnym i tak już dotknęły wielokrotnie bolesne zmiany w systemie emerytalnym - w trakcie ich kariery zawodowej. Są systematycznie bici i okradani - aż dziw bierze , że na to pozwalają . Takie traktowanie ludzi woła o pomstę do nieba , już najwyższa pora wyjść na ulice i bronić się przed grabieżą i krzywdami zapowiadanymi przez premiera ).

    Odpowiedz
  • qcv(2011-11-18 20:35) Zgłoś naruszenie 00

    I słuszne podejście do sprawy tak jak z budową Irlandii obiecywanej społeczeństwu .Stara metoda którą znamy już z dawnych lat metoda kija i marchewki do Euro 2012 podwyżka a po Euro murzyn może odejść tylu nam nie trzeba o ile zdąży.Obiecanki a głupi niech się cieszą. Ale równe prawa dla wszystkich jednakowe o ile emerytura to zakaz pracy.A o emeryturze powinien decydować wiek i lata pracy a nie przywileje.Ciężka praca wyższa płaca (ale bez przesady) więcej na koncie, Emerytura liczona od składek zgromadzonych na koncie.Nie wyobrażam sobie budowlańca skaczącego w wieku 67lat po rusztowaniach.O ile budowlaniec może w wieku 67 lat skakać po rusztowaniu to dlaczego to dlaczego policjant 60 letni nie może kontrolować pojazdów lub być dzielnicowym czy też zawodowy żołnierz obsługiwać sprzęt lub trzymać służbę

    Odpowiedz
  • Janek(2011-11-18 20:36) Zgłoś naruszenie 00

    Księża nieroby dostają z moich podatków emerytury, a ja z 45-cio letnim stażem pracy nie mogę otrzymać wypracowanej emerytury. Gdy osiągnę wiek emerytalny mój staż pracy będzie wynosił 48 lat. J tego nie doczekam.

    Odpowiedz
  • Wacek(2011-11-18 20:55) Zgłoś naruszenie 00

    A ten ********* strażak koalicjant siedzi z łbem spuszczonym i myśli co z tego wyniknie bo niezadowolenie społeczne jest na wyczerpaniu.

    Odpowiedz
  • Maryla(2011-11-18 21:01) Zgłoś naruszenie 00

    Wyborca PO powinien pracować do 100lat.
    Niestety ja będę musiała przepracować 44lata żeby otrzymać emeryturę niższą od koleżanek z 30 letnim stażem pracy.

    Odpowiedz
  • @(2011-11-18 21:47) Zgłoś naruszenie 00

    Tabele nie zgadzają się z tym co mówił Premier - co cztery miesiące o jeden miesiąc, czyli 3 miesiące na rok, a w tabelach jest co 3 miesiące o miesiąc, czyli 4 miesiące na rok. Kto ściemnia ?

    Odpowiedz
  • Wolfram(2011-11-18 21:49) Zgłoś naruszenie 00

    Uczciwiej byłoby zlikwidować w ogóle emerytury a zostawić tylko renty. Kto może pracuje a jak nie jest już w stanie to na rentę. A jeżeli ktoś ma możliwość to niech odkłada wolne środki na funduszach, do których miałby prawo tylko zainteresowany. Jak mu wystarczy to może iść na emeryturę nawet w wieku 30 lat. I tyle.

    Odpowiedz
  • l(2011-11-18 21:55) Zgłoś naruszenie 00

    Mężczyznom dokłada sie 2 lata ale oni nie rodzą i nie wychowują małych dzieci. Za karę dokłada sie polskiej kobiecie docelowo 7 lat dłuższej pracy.To nie moga być przypadki . To doprowadzi do unicestwienia narodu w Polsce nie będzie dzieci sa zbyt niskie płace i niskie emerytury

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2011-11-18 22:02) Zgłoś naruszenie 00

    Te słowa Tuska są oburzające.
    Jak śmie na pierwszym miejscu stawiać swoje finanse publiczne.
    Niech w końcu ograniczy to rozpasanie władzy.
    Dlaczego jako zwyczajny obywatel mam płacić
    - na rolników( którzy za 1 ha będą dostawać ponad 700 z!ł a do tego inne dopłaty o których cicho saz...))
    - na agentów-emerytów w wieku 35 lat ca 4 tys./m-c
    - prokuratorów w stanie spoczynku w wieku 40 lat ponad 10 tys/m-c
    - posłów i senatorów i ich przywileje
    - wszystkie pozostałe przywileje władzy
    Jak nie ma pieniędzy, to nich zabierają tym, którzy nie odkładają na swoją emeryturę a żerują na innych.
    Już dzisiaj nie ma pracy dla 50+ a Tusk chce powiększyć grono bezrobotnych o 60+ tylko po to by budżet opóźnił wypłaty emerytur a może liczy że większość po prostu nie dożyje by pobierać odkładaną przez 40 lat składkę emerytalną.

    Odpowiedz
  • IRMINA(2011-11-18 22:35) Zgłoś naruszenie 00

    Cytat z Raportu GUS..."Malejaca dzietnosc i wzrastajaca długość życia powoduja starzenie się spoleczenstwa. Do 2030 roku - sredni wiek mieszkanca Polski (obecnie wynosi on około 37 lat) wzrosnie do ponad 45 lat, z tendencja do dalszego wzrostu...Do 2020 r. liczba ludności zmniejszy się o milion osób, a w nastepnej dekadzie (lata 2020-2030) o kolejne póltora miliona; w 2030 r. ludnosc Polski moze osiagnac liczbe 35693 tyś.
    i oto jest cała odpowiedz... Dodam,że mam 56 lat. Nie jestem zadowolona ale rozumiem sytuację, rozumiem też rozgoryczonych ludzi. RACHUNEK JEST JEDNAK PROSTY

    Odpowiedz
  • cywil(2011-11-18 22:44) Zgłoś naruszenie 00

    pracownicy cywilni będą pracować ponad trzy razy dłużej niż mundurowi - mundurowi 15 lat a cywil 48 lat czyli ponad 3 pokolenia mundurowych - ot sprawiedliwość TUSKA. My pracownicy cywilni 50+ już jedną reformę emerytalna przeżyliśmy, dołożono nam 5 lat pracy z zmniejszono emerytury prawie o połowę. Ciekawe czy jest taki drugi kraj na świecie, który by sobie na to pozwolił. Panie TUsk a może wydłużyć wiek emerytalny do 70 a na koniec dać ludziom tylko zasiłek pogrzebowy (obniżony) ???

    Odpowiedz