Tusk w expose zapowiedział stopniowe zrównanie wieku emerytalnego. Docelowo do 67 roku życia

18.11.2011, 12:32; Aktualizacja: 18.11.2011, 13:36

W trakcie expose premier Donald Tusk zapowiedział m.in. zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, docelowo do 67 roku życia, podniesienie składki rentowej oraz reformę KRUS.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (173)

  • playjack(2012-02-15 21:02) Zgłoś naruszenie 00

    Aby Polska w siłę rosła trzeba wodza , a nie OSŁA !!!
    Panie Tusk ja po pracy nie mam ochoty , ani siły grac w piłkę jak Pan !!!
    Od...l się Pan od uczciwie pracujących ludzi . Jak Pan che to może "pracować "
    do śmierci ! Myślałem że jest Pan trochę mądrzejszy . Niech Pan wie o jednym :
    wszystko przemija , Pan też !!!

    Odpowiedz
  • REALISTA(2012-02-13 20:50) Zgłoś naruszenie 00

    proszę oddać choć część moich składek emerytalnych, bo nie mam nawet na suchy chleb i póki co po przeszło 40-tu latach pracy pozbawiono mnie jej. Znaleźć teraz w wieku 61 lat nie ma najmniejszych szans. Ta propozycja jest dobra ale nie w pełni sprawiedliwa bo większość tak umęczonych niedoczeka 67 lat. Proponuję więc podnieść ten wiek do 80 lat bo takie rozwiązanie będzie bardziej sprawiedliwe

    Odpowiedz
  • Monika(2012-02-10 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Młodzi pracują za granicą i na pewno nie wrócą ,bo i po co?.Pomysły rządu i tej całej UE to korupcja .Rząd już powinien się podać do dymisji .Ludzie już nie wytrzymują tej manipulacji bankowców polityków i rządu.Wywieziemy was za granicę na taczkach ,bo sami macie pensje duże z naszych pieniędzy.Ile nas kosztujecie pytam?

    Odpowiedz
  • inka(2011-11-30 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    niech cały Rząd na czele z Panem Tuskiem pracuje do 100 lat

    Odpowiedz
  • Eva(2011-11-29 14:10) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 26 lat pracuje już 4 lata. Mam 5 letniego syna. Zgodnie z zapowiedzią P. D. Tuska mam pracować do 67 roku życia co daje że mam przepracować 45 lat. Nie wyobrażam siebie za te 45 lat. Życzę końskiego zdrowia. To jest chore. A kiedy mam mieć czas na drugie i kolejne dziecko jak mąż pracuje ja pracuje.Teraz mam problem z wychowaniem jednego dziecka. Kto mi wychowa pozostałe dzieci???Co to za system. Pyatm gdzie polityka prorodzinna???Przy takiej dezycji proszę nie liczyć na wzrost urodzonych.A gdzie lata mojej ciężkiej pracy na studiach??/Najlepiej obarczyć młodych.Żałuje, że suię urodziłam w tym kraju!.Eva

    Odpowiedz
  • why(2011-11-25 23:21) Zgłoś naruszenie 00

    Wciąż się mówi, że dzięki zrównaniu wieku, kobiet będą miały wyższą emeryturę, bo wobec obecnych wyliczeń jeśli nie wyrówna się to w przyszłości ponad 40% kobiet bedzie otrzymywać minimalną emeryturę, mężczyżni natomiast ok 3% (o ile będzie coś jeszcze takiego funkcjonować, bo może okazać że faktycznie nie będzie minimum, a nawet emeryci będą musieli z własnej kieszeni płacić ubezpieczenie zdrowotne..)
    Wracając do zrównania czy ktoś może mi wytłumaczy dlaczego kobieta która przepracuje ok 45-51 lat ma mieć niższą emeryturę od mężczyzny, który będzie pracować ok 40 lat, zakładając że mieli zarobki na tym samym poziome?
    Ponieważ:
    1) bo szacunkowo zbyt długo może żyć
    2) bo jest kobietą
    3) bo ktoś ma takie widzimisię
    Czy ktoś może to wyjaśnić, bo wciąż mnie to frapuje?

    Odpowiedz
  • xxx(2011-11-25 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    Wydłużanie w.e. jest tylko czasowym ratunkiem upadającego systemu ubezp. społecznych, tak samo jak system pseudo-kapitałowy wprowadzony za Buzka.
    Jak myślicie czemu zlikwidowano minimalną emeryture ( paradoks na skalę europejską ) ?
    Oby za jakiś czas ( reforma obecna rozłożona jest do 2040 r. ) nie okazało się, że oto wzrósła znowu tzw. średnia życia i tetrycy będa zaiwaniać w biurach, warsztatach samochodowych, na salach operacyjnych , itd.

    Odpowiedz
  • polaczyc emerytury i eutanazje(2011-11-24 17:30) Zgłoś naruszenie 00

    dobry pomysl z ta eutanazja - a moze wprowadzic rozwiazanie posrednie - np dla chetnych emerytura w wieku 60 lat i eutanazja w wieku 65? wtedy czlowiek zobowiazuje sie ze pozyje tylko 5 lat... ZUS nie straci i Tusk bedzie zadowolony, i szary czlowiek tez, bo choc 5 lat sobie odpocznie...

    Odpowiedz
  • walesa dlaczego milczysz?(2011-11-24 17:28) Zgłoś naruszenie 00

    ty, walesa, wypowiedz sie wreszcie na temat nowych przywilejow pracy do smierci ludzi, ktorzy sa przewaznie na umowach smieciowych albo pracuja na czarno ( lub oficjalnie na pol etatu najnizsza stawka), i placa 70% podatku! Zawsze masz tak duzo do powiedzenia ty Cienki Bolku, a teraz milczysz? bohatyrowicz ukladajacy sie przy okraglym stole z tworcami platformy - sbekami, sluzbami specjalnymi itd, tworcami obecnej partii rzadzacej...

    Odpowiedz
  • sylbowia(2011-11-24 16:44) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety było to do przewidzenia skoro rząd chciał podwyższyć wiek do wypłaty z IKE od 67 roku życia to było wiadomo, że to tylko kwestia czasu jak PO podwyższy wiek emerytalny. Ale Polacy to gęsi swojego głosu nie mają, ani krzty rozsądku i głosowali jak głosowali.

    Żądam prawa do eutanazji, gdzie spracowanych ludzi w tym wielu przyjmą, człowiek po 50 jest często traktowany jak widmo, a co dopiero przed 70.
    Czy zostanie co innego do wyboru, eutanazja byłaby w tej sytuacji rozwiązaniem!

    Tylko w rządzie na wiek nie patrzą, bo biorąc pod uwagę wątpliwą jakość oraz efektywność ich pracy wiek nie gra roli!! Jednak większość ludzi ma końcu swój honor i nie każdy może tak nisko upaść.

    Odpowiedz
  • Emerytka(2011-11-23 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    Jakie to szczęście, że nie długo przyjdzie mi umierać. Tu nie da się żyć.

    Odpowiedz
  • sprawiedliwy(2011-11-23 12:31) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd Tuska chce poróżnić Polaków. Częściowo już mu się to udaje. Patrz posty "robotnika" i "Ja". Przerzucanie sie argumentami nic nie daje a wręcz nastawia jednych na drugich. Zrozumcie w tych trudnych chwilach musimy być skonsolidowani i zwarci. Każdy z nas w pojedynkę nic nie znaczy. To weźcie pod uwagę bo jeszcze nie wiemy co nas czeka.

    Odpowiedz
  • Iza(2011-11-23 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Czy nauczyciele też będą mieć podwyższany wiek od 2013 roku?

    Odpowiedz
  • ja(2011-11-23 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    Robotnik- ja przy taśmie przepracowałam 7 lat, konkretnie w zakładach przetwórstwa owocowo-warzywnego, więc porównanie mam. Rozumiem, że ty w gimnazjum też pracowałeś, skoro kubeł na głowie ci nie wadzi?

    Odpowiedz
  • Robotnik(2011-11-23 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    Do Ja czyli nauczyciela
    Zapraszam do fabryki np. Fiata w wieku koło 70-tki żeby fikała na taśmie przez bite 8 godzin to będzie wolała mięć ten kubeł na głowie niż harować z szybkością światła.

    Odpowiedz
  • Gucio(2011-11-23 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    W TV , Radiu i Prasie dopuszcza się tylko wypowiedzi chwalące przedłużenie wieku emerytalnego , a mające inne zdanie jest zero oto wolność słowa. Jedyne tu sobie można poszczekać. Moim zdaniem wszystkie grupy uprzywilejowane powinny pracować do 55 lat i jak wprowadzać to wszystkim np. mundurowych , nauczycieli , górnikoitp. Od razu a nie jednym tak a innym dopiero od tych co się przyjmą do pracy. Dotyczy też to górników do 55 lat , bo ich koledzy w Czechach pracują tak jak wszyscy a tam wiek emerytalny dla mężczyzn jest 61 lat i 8 miesięcy. Trzeba skończyć z utrzymywaniem ponad pół milionowej armii urzędasów wszystkich szczebli , bo za PRL-u było 128 tysięcy , a na początku lat 90-tych było 160 tysięcy i wystarczyło , ale to są swoi kolesie wiec nie do ruszenia.To samo się tyczy utrzymywanie kleru niech ich utrzymuje Watykan.Tu trzeba zrobić reformy i już od zaraz.Nie rozumię dlaczego ja mam do końca życia pracować na tych wszystkich uprzywilejowanych.

    Odpowiedz
  • ja(2011-11-23 00:48) Zgłoś naruszenie 00

    Do Robotnik- a wyobrażasz sobie zbliżającego się do 70- tki nauczyciela z bandą rozwydrzonych gimnazjalistów? Toż go wyniosą razem z biurkiem i nawet kosza mu nie będą musieli zakładać na głowę...

    Odpowiedz
  • ja(2011-11-23 00:37) Zgłoś naruszenie 00

    Robotnik- a wyobrażasz sobie zbliżającego się do 70- tki nauczyciela z bandą rozwydrzonych gimnazjalistów? Toż go wyniosą razem z biurkiem i nawet kosza mu nie będą musieli zakładać na głowę...

    Odpowiedz
  • Robotnik Akordowy(2011-11-23 00:28) Zgłoś naruszenie 00

    Jak pan Tusk sobie wyobraża robotnika akordowego pracującego do 67 roku życia w fabryce na taśmie gdzie trzeba nieźle przebierać rączkami a normy maksymalnie wielkie. Rząd liczy się tylko z tymi którzy mogą im podskoczyć np. mundurowi , nauczyciele , górnicy, kler itp. a inni się nie liczą z nimi robić co się chce .
    Polska to złodziejskie i bandyckie państwo tylko dla cwaniaków wszelakiej maśc.i

    Odpowiedz
  • Robotnik(2011-11-23 00:10) Zgłoś naruszenie 00

    Czy pan Tusk wziął pod uwagę robotników akordowych pracujących do 67 lat na taśmie na którą co chwila spada sztuka do montowania lub obróbki , chyba nie. Trzeba nieżle przebierać łapkami Liczą się tylko Ci co mogą nabruździć np. mundurowi nauczyciele , górnicy. Polska to złodziejski kraj raj dla wszelakich kanciarzy. Dla mnie praworządnym sprawiedliwym państwem są nasi sąsiedzi Czechy

    Odpowiedz