1,2 mln rolników nie będzie płacić za swoje leczenie

autor: Bożena Wiktorowska18.11.2011, 06:13; Aktualizacja: 18.11.2011, 08:48
Rolnik

Rolnikźródło: ShutterStock

Minister rolnictwa chce, aby rolnicy mający poniżej 15 ha ziemi byli traktowani jak bezrobotni bez żadnych przychodów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (96)

  • chlop(2012-01-06 20:36) Zgłoś naruszenie 00

    kto nie pracowal w roli nigdy nie zrozumie rolnika zeby nie oni to miasto by juz dawno zdechlo to fakt i zawsze komus cos nie bedzie pasilo to czy tamto

    Odpowiedz
  • M.J.(2011-11-25 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    Do 94: Rolnik/ Małopolska/: 50h odziedziczone+ 50h dzierżawione. Uprawia wszystkiego "po trochę", tj. zboża i warzywa. Przez 7 miesięcy w roku pracuje po 14-16 godz./doba. Żona w domu: 4 dzieci. Do pomocy zatrudnia bezrobotnych "na czarno": 5zł/godz. Zapytany, jaki ma DOCHÓD Z 1H, ODPOWIADA : 4 000ZŁ ROCZNIE. DOCHÓD, NIE PRZYCHÓD! to jest rocznie 400 000 zł BEZ PODATKU! A rolnik w Wielkopolsce, gdzie ziemia jest lepszej klasy i mniej "rozkawałkowana", DOCHÓD ROCZNY Z 1H dochodzi do 12 000 zŁ ROCZNIE! Rolnik powiedział mi to "sam z siebie", w dodatku na pielgrzymce do Rzymu, więc chyba nie kłamał! I takie to biedoty "miastowy" ma leczyć ze swoich składek do NFZ, a także należy koniecznie dopłacać im 90% do rent i emerytur z KRUS! A rolnik, płacąc 250 zł/ kwartał składki, jeszcze ma czelność narzekać na wysokość świadczenia, które i tak "funduje" mu miastowy rzemieślnik, który do ZUS "zanosi w zębach" 930zł/ miesiąc i nikogo nie obchodzi, skąd weźmie! Nie ma - BANKRUTUJE I NIKT SIĘ NAD NIM NIE LITUJE!

    Odpowiedz
  • Jeden z tej klasy Vip(2011-11-24 23:46) Zgłoś naruszenie 00

    Witam
    Wam wszystkim się wydaje, że rolnik to jakaś VIP-class, jedzenie samo chodzi po zagrodzie, samo się kładzie pod siekiere i jeszcze majda nóżkami na stole, ziemia sama sie nawozi, bo przecież pada deszcz skażony siarką, a zboże samo sie wysiewa,a skad to zboże? no cóż Bog pewnie daje z nieba, bo przed rolnikiem pewnie nawet niebo sie otwiera. Dostaje dotacje, hm no cóż przepisy w naszym państwie sa takie, że dotacje dostaje co setny , a i to tylko wtedy gdy spełni sie pewne wymagania,ale przecież przedsiebiorca czy nawet zwykły szarak z ulicy w miescie tez ,może starać sie o dotacje, wiec o co ten krzyk. Nikt z was nie pomyśli o tym że dla przecietnego rolnika, zazwyczaj wkład pieniezny , nie wspominając jużo ciezkiej pracy, jest czesto znacznie wyższy niż to co uda sięz tego potem uzyskać. Proponuje sie zastanowić kto jest w dzisiejszych czasach rolnikiem, ja Państwu podpowiem, otóż często są to ludzie starsi, którzy od małego wychowali się w gospodarstwach ciężko pracując i nie wyobrażają sobie innego zycia,poprostu nie widzą już innej drogi, i tak jak moi dziadkowie wkładają całe renty i emerytury w zniwa, bo zysk jest marny, a potem odkładają na opłaty bo im nie starcza.
    Skoro według Was tak bardzo sie opłaca być rolnikiemi tak wielkie są przywileje dla tej grupy, dlaczego sami nie jestescie rolnikami, nie zyjecie zgodnie z naturą, nie urabiacie sie po pachy, przecież to jak złoto w dzisiejszych czasach.
    Wszyscy stawiacie na ekologiczne odżywianie, zdrowe jajeczka od wiejskiej kurki,miesko od zdrowej krówki, ziemniaczki z pól gdzie stonke zbiera sie recznie bo ekologia, ale juz kto zbiera nikt nie zapyta.
    Radze sie dobrze zastanowić zanim wystawicie tak bezmyślne komentarze,bo najlepiej jechać po strefie gospodarczej . o której sie nic nie wie, a człowiek już ma taką nature, że tego co nieznane najbardziej sie boi i najbardziej na nią nastaje.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • to ja 91(2011-11-20 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    ty ,, Gościu,,37 jakie zasiłki dla dzieci , czy 17 procent to mało ,to weż palancie wydój te krowy dej im jeść .

    Odpowiedz
  • rolniczka(2011-11-20 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    ale sie naczytalam wszyscy macie troche racji a rzad zrobi co zechce a my i na wsi i w miescie jeszcze bardziej zacisniemy pasa i przezyjemy ...do nastepnych wyborow

    Odpowiedz
  • markwiniewski(2011-11-20 20:08) Zgłoś naruszenie 00

    to niech sobie ,,katarzynka ,, nr 9 komentarza kupi 15 ha gospodarstwo , lub wydzierżawi stanie na tej gołej ziemi bez inwentarza, maszyn,i jak miała kasę na kupno tego to pół biedy, ale jak wzięła kredyt to sukcesu. niech zje tego darmowego żarcia z ogródka że nie wspomnę o tym co chodzi po podwórku.dotacje na pewno zabierze bank,KRUS,PZU,Urząd Gminny to życzę jeszcze zdrowia bo na lekarza już nie starczy kasy .Jeśli chcę się dowiedzieć jak jest lekko rolnikowi to zapraszam mam 14,53ha z hodowlą i ziemia w dobrej kulturze 3 uczących się synów i kredyt do spłaty.

    Odpowiedz
  • marchewka(2011-11-20 19:03) Zgłoś naruszenie 00

    katarzynki,szewcy,Urszuliki i inne "miejskie wieśniaki" - gdzie jest lepiej? Odpowiedż jest prosta: wioski opustoszałe, miasta przeludione. Domy na wsi puste, w mieście brak mieszkań. Rolnikom trzeba dopłacać za to, że chcą tam mieszkać. Na wsi zostali tylko ci , którym nieudało się uciec do miasta. Proste, prawda.

    Odpowiedz
  • An(2011-11-20 17:52) Zgłoś naruszenie 00

    Nie uwzględniając unijnych dopłat bezpośrednich do ziemi, 36 proc. gospodarstw ma dochód zerowy albo ponosi straty, zaś 41 proc. osiąga roczny dochód poniżej połowy średniej płacy netto w gospodarce Przeciętnie polski rolnik zarabia wciąż mniej niż reszta społeczeństwa. Średni dochód z gospodarstwa rolnego w przeliczeniu na osobę pełnozatrudnioną nie przekracza 66 proc. płacy netto w gospodarce.tak więc skoro rolnicy są tacy bogaci to co dopiero miastowe Książęta

    Odpowiedz
  • ula(2011-11-20 17:10) Zgłoś naruszenie 00

    rolnik 10 ha zeby utrzymac rodzine zabiera wam miejsce pracy. przewaznie pracownicy ochrony to rolnicy.

    Odpowiedz
  • Burak(2011-11-20 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    Mam rodzinę w miescie, owszem przyjezdzaja latem ale przed żniwami lub po. Jakoś nie bardzo im się usmiecha zrzucanie zboża wiaderkami w upał. Wsi pokojna, sama sielanka.

    Odpowiedz
  • lekarz(2011-11-20 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    tępoto miejska kup , wydzierżaw 50 ha zasadzi orzech włoski i będziesz mieć 80. tys. rocznie

    Odpowiedz
  • rys(2011-11-20 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    niech nie kupuja za nieopodatkowane dotacje na ktore my placimy po 4 samochody w rodzinie to bedzie ich stac na krus i skladke zdrowotna pieniadze z dotacji to nie sa na domy i przejedzenie ich ale na rozwoj gospodarki i przestancie caly czas plakac bo sie nie dobrze robi sluchajac tej obludy i falszu a podobno jestescie takimi bogobojnymi ludzmi najwazniejsze byc w niedziele w kosciele to jest polski katolik

    Odpowiedz
  • Wieśniak(2011-11-20 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Chłop powinien orać w konia i kosić kosą albo lepiej sierpem.Być tępy i dawać się doić .No i dostarczać żarcie mieszczuchom za darmo.Wtedy może chociaż część była by zadowolona bo i tak pewnie nie wszyscy.

    Odpowiedz
  • Meg(2011-11-20 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    Do Vanitum Zapraszam na wieś ,dobrobyt niepojęty ...Osobiście nie znam rolnika który ma 10 ha i jeździ nowym samochodem ,raczej 15 letnik oplem .A odnośnie pracy to chętnie by poszli i zostawili ten dobrobyt gdzie urlop i inne przywileje nie istnieją ...

    Odpowiedz
  • realista(2011-11-20 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    jakie to oni żarcie produkują skoro nie mają dochodu??? przecież nic nie sprzedawaja wtedy!!! ale jestes nierozgarnięta !

    Odpowiedz
  • Meg(2011-11-20 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    DO Katarzynka,,,Prawie darmowe żarcie im rośnie ,Kobieto jak nie masz pojęcia to się nie wypowiadaj .Te ŻARCIE jak to ładnie nazwałaś to wcale takie prawie darmowe nie jest ponieważ żeby je wyprodukować trzeba uprawić ziemię czyli kupić sprzęt (który tani nie jest ),do tego trzeba kupić paliwo ,ceny chyba widzisz ,no i stale rosnące ceny nawozów .Dodam jeszcze tak ze swojego doświadczenia ,że biorąc pod uwagę stale rosnące ceny środków do produkcji ,gruntów rolnych niskich klas zwyczajnie w świecie nie opłaca się uprawiać bo nakłady przewyższają zysk ...Zastanawia mnie tylko jeszcze to ,dlaczego mimo takiego dobrobytu na wsi ,ludzie nie chcą na niej pracować ,tylko wolą etat ?

    Odpowiedz
  • Terz młoda(2011-11-20 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    Polacy lubią jęczeć nie zależnie czy w mieście czy na wsi. Prawda jest taka że głośniej jęczą ci co mają lepiej.Chcę tylko wiedzieć kto będzie produkował żarcie jak niby skończymy z tymi rolnikami. Może Chińczycy oni robią wszystko tanio.

    Odpowiedz
  • młody bezrobotny(2011-11-20 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    póki Pawlak będzie pupilem Donka rolników nikt nie ruszy!!!

    dajcie mi te 15 ha zamiast mojego bezrobocia, chętnie się zamienię!!!

    Odpowiedz
  • gość(2011-11-20 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    WIATRAKI ŁYSZKOWICE

    Odpowiedz
  • młoda(2011-11-20 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba żart !!! - jak to bez przychodów ? skoro mają ziemię -po prostu niech płacą trochę niższą stawkę. Nie da się porównać bezrobotnego z rolnikiem !!! Czas przestać pieścić rolników...Jest dobra okazja skończyć z rolnikami...niech rząd znajdzie pieniądze które będzie można przekierować na dofinansowanie młodych małżeństw, które chcą mieć dzieci ale brak polityki prorodzinnej...odwagi !!!

    Odpowiedz