Czy firmy zatrudniające niepełnosprawnych stracą na dopłatach do pensji

autor: Michalina Topolewska17.11.2011, 06:30; Aktualizacja: 17.11.2011, 10:25

Czy pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych z umiarkowanym lub lekkim stopniem niepełnosprawności powinni mieć obniżone dofinansowanie do ich pensji?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (17)

  • ela(2011-11-17 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    i co jeszcze moze tych luidzi zamknijcie w domu

    Odpowiedz
  • amir(2011-11-17 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    Fikcja - dostarcza korzyści tylko tzw.pracodawcom. Istotą ma być : korzystanie z dofinansowania PFRON do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, a faktycznie jest to wyłudzenie funduszy przez właściciela firmy na swoją korzyść i tak czy owak nikt jak dotychczas będącym osobą niepełnosprawną nie otrzymał dopłat do swojego wynagrodzenie. Kraj staje się rynkiem pracy osób niepełnosprawnych, a przy tym każdy zatrudniony jest o wynagrodzenie wg ustawy o minimalnym wynagrodzenie.
    Fałsz i obłuda. Dofinansowania tak należą się dla osób faktycznie będących osobami niepełnosprawnymi, ale dzisiaj w większości wypadków zmusza się zatrudnionych o załatnienie grupy bo inaczej od 1 stycznia stracą pracę. Proszę skontrolować sposóbwydatkowania tych uzyskiwanych przez tazw. ZPCh uzyskiwanych kwot dofinansowania. Okaże się natychmiast, że żadna złotówka nie została dodana w żaden sposób do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej, ale prawie każda złotówka która znalazła sie w dyspozycji pracodawców została wykorzystana w formie premii dodatkowych dla zarządów czy też innego rodzaju kierownictw. Wniosek prosty: to nie zakład ma otrzymywać dofinansowania ale ludzie niepełnosprawni w tym zakładzie. Zatem jeżeli jest znana lista osób danego zakładu który biegał się i uzyskiwał takie pieniądze powinny byłyby zostać rozdysponowane przez ZPCh na konkretnie wskazane osoby. Jeżeli tak nie będzie to w dalszym ciągu z tych przekrętów będą korzystali tzw. uprzywilejowani pracodawcy.

    Odpowiedz
  • Krzysztof(2011-11-17 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Plura!!! Cóż za obłuda!!!

    Odpowiedz
  • ON SMA(2011-11-17 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    Jako ON przyznam w 100% racje Panu Plurze, widać że bardziej go obchodzi sytuacja osób niepełnosprawnych i zmiany które proponuje idą w dobrym kieunku co może by pozwoliło ukrucić patologie związane z ZPCh.. Niestety ale Pan Zając z POPONu co jest zrozumiałe dba o interes właścicieli ZPCh dla których zachowanie obecnego stanu jest bardo korzystne finansowo.. Osobiście zlikwidował bym ZPCh, zostawił tylko dofinansowanie pensji proporcjonalne do st. niepeł. i równe dla wszystkich pracodawców. A co do wiekszych obowiązków ZPCh wobec ON to można je przenieść na instytucje gmin/powiatów (trnasport, rehabilitacja itp)..

    Odpowiedz
  • obserwator(2011-11-17 15:38) Zgłoś naruszenie 00

    Pozwalniać " niepełnosprawnych" ochroniarzy i znajdą się pieniadze
    naprawdę dla osób niepełnosprawnych. Bo to, co jest obecnie to, czysta kpina.

    Odpowiedz
  • Szanowny Panie Zając(2011-11-20 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    Niech pan przestanie bredzic o kosztach zatrudniania osob niepelnosprawnych,
    o konkurencyjnosci na rynku itd.
    Np taki 'impel' zatrudnia osoby do sprzatania, nie ponosi zadnych kosztow
    przystosowania stanowiska pracy, a panie za grosze tyraja jak niewolnice.
    Panowie wlasciciele sie bogaca, daja zarobic np takiemu panu P. na wozku dajac mu miejsce w radzie nadrorczej i tak interes sie kręci. Nie kazdy ma taki fart jak pan Plura i dostaje sie na ciepłą posade w sejmie zyjac na koszt podatnikow.

    Odpowiedz
  • ted(2011-11-28 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    80% zatrudnionych w zakładach pracy chronionej to ludzie którzy mają kupione grupy niepełnosprawności teraz już tylko w tych zakładach zatrudniają z umiarkowanym stopniem co powoduje że chcący pracować muszą zapłacić orzecznikowi aby taką grupę dostać dziwię się że nikt tego nie sprawdza przeciż to są wyłudzenia

    Odpowiedz
  • Klakson(2011-12-05 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    Amir, trzeba być wyjątkowym ignorantem aby zamieszczać takie teksty. Dofinansowania trafiają wyłącznie do osób niepełnosprawnych. Cena, którą Z.P.Ch. uzyskuje za świadczone usługi na rzecz zleceniodawców nie stanowi nawet 50% faktycznych kosztów płacy!. Tylko taki abnegat może sądzić, że wynagrodzenie należy się mu swoją drogą i dodatkowo do tego jeszcze dofinansowanie. Już szkoła podstawowa powinna Ci zapewnić zdolność logicznego myślenia na poziomie zrozumienia tak prostego problemu.

    Odpowiedz
  • Klakson(2011-12-05 11:34) Zgłoś naruszenie 00

    Czy większość autorów tekstów pozostaje na etacie Pana Plury. Było by wskazane aby najpierw poznali problem, a potem prezentowali swoje "złote" myśli.

    Odpowiedz
  • ewa(2011-12-09 18:31) Zgłoś naruszenie 00

    właśnie otrzymałam wypowiedzenie ze stopniem lekkim już na moje miejsce przyjęto ze stopniem umiarkowanym .pracowałam 2 lata.

    Odpowiedz
  • Orłowo 1(2011-12-21 01:25) Zgłoś naruszenie 00

    czy zwalnianie pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności i zatrudnienie z umiarkowanym lub znacznym nie jest dyskryminacja w stosunku do tych pierwszych?
    Czy zatrudnianie w firmie ochroniarskiej osób ze znacznym stopniem lub umiarkowanym jest zasadne z punktu widzenia ich przydatności i prawidłowego wykonywania zawodu?

    Odpowiedz
  • miron(2011-12-30 22:27) Zgłoś naruszenie 00

    pracodawcy to krwiopijcy zeruja na nieszczesciu takich osobach wykorzystuja ich na maxa

    Odpowiedz
  • AGATKA(2012-01-03 22:04) Zgłoś naruszenie 00

    mam umiarkowany stopien ...tyram jak osiol za najnizsza ... :))) pytalam o mozliwosc premii ewnt dodatku i uslyszalam tu nic takiego nie ma ...trzeba isc do ochrony odsiedziec godzinki i byle do nastep dnia ::))) zenada ...

    Odpowiedz
  • AGATKA(2012-01-03 22:06) Zgłoś naruszenie 00

    sa wymagane badania na nosicielstwo ... ups powiedziano mi ze mam zrobic na wlasny koszt ZENUJACE ... pracuje juz pol roku bez waznych badan ... KRWIOPIJCY ... przeciez badania ich koszt ponosi ZAKLAD PRACY ...

    Odpowiedz
  • AGATKA(2012-01-03 22:10) Zgłoś naruszenie 00

    PRacuje pol roku bez badan na nosicielstwo ...a jest takie wymagane odpowiedziano mi ze koszt mam sama sobie pokryc ...ZENUJACE SZANOWNI PRACODAWCY ... macie doplaty a z najnizszej kazecie badania robic

    Odpowiedz
  • AGATA(2012-01-03 22:12) Zgłoś naruszenie 00

    CENZURA
    PROBUJE # X Wyslac ze zaklad pracy chronionej kazal mi sam pokryc koszt badan wymaganych i nie chce to przejsc ... co sie dzieje ..:))))

    Odpowiedz
  • donna(2012-01-22 23:31) Zgłoś naruszenie 00

    a co ma zrobić osoba zdrowa która zostaje zwolniona z pracy ,a na jej miejsce przychodzi chora ?

    Odpowiedz