Student prowadzący działalność gospodarczą nie powinien płacić składek do ZUS

autor: Paweł Jakubczak17.11.2011, 06:29; Aktualizacja: 17.11.2011, 10:26

Studenci powinni być zwolnieni z opłacania składek ubezpieczeniowych do ZUS na czas prowadzenia działalności gospodarczej – twierdzą eksperci. I dodają – zniesienie tego obowiązku to zadanie dla nowego ministra pracy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (12)

 • ekonto-bank.pl(2012-02-27 13:02) Zgłoś naruszenie 00

  Nasz kraj to jedno wielkie podwójne opodatkowanie, żadnych ulg i ułatwień dla młodych ludzi albo tych, którzy chcą coś zrobić albo po prostu dorobić. Rząd tylko wyciąga łapę po wszystko.
  Dlaczego pracujac na pełnym etacie i płacąc wszystkie składki musze jeszcze raz płacić podatek zdrowotny prowadząc działalność gospodarczą chcąc sobie dorobić. Przecież to nic innego jak podwójne opodatkowanie.
  I to jest podobno Państwo ułatwiające nam zycie???

  Odpowiedz
 • anonim(2012-01-10 21:59) Zgłoś naruszenie 00

  zus jest bankrutem na własne życzenie, społeczeństwo nie kazało stawiać gmachów marmurowych za miliony złotych wyjętych z kieszeni podatników - ale przecież rodzina musi siedzieć w luksusach. to stary betonowy pzpr, prl i komuna! jeden wielki układ który w normalnym społeczeństwie już dawno by został zniesiony. nie problem jest w tym czy dać ulgi studentom czy nie (ale dlaczegóż by nie, skoro mają ulgi na bilety kolejowe, to czemu nie mogą mieć na zus?) odwraca się uwagę od najważniejszego - kto jest winny bankructwa Polski.
  pozdrawiam

  Odpowiedz
 • dix(2011-11-18 07:20) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli mamy takich ekspertów to nic dziwnego, że mamy taką gospodarkę.

  Odpowiedz
 • Piotr(2011-11-17 18:56) Zgłoś naruszenie 00

  Proponowanie kolejnych ulg powinno być przestępstwem i ścigane z urzędu. ZUS ma deficyt ! Czyli nie ma pieniędzy. Proponowanie ulgi czyli zwiększenie deficytu powinno być przestępstwem. To zagrożenie dla emerytów i całego systemu.

  Odpowiedz
 • oto prawo , koniec, szlus i kropka(2011-11-17 17:44) Zgłoś naruszenie 00

  Jak chce student prowadzić działalność to jest nauką by ponosił koszty z odpowiedzialnością

  konstytucja R.P.
  Art. 32.

  1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

  2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

  Art. 84.

  Każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie.

  Odpowiedz
 • k.w.(2011-11-17 14:31) Zgłoś naruszenie 00

  Znowu nowe przywileje? Prowadzi działalność płaci ZUS-y i podatek.

  Odpowiedz
 • P.R.L.(2011-11-17 12:19) Zgłoś naruszenie 00

  Niestety, bardzo zły pomysł. Wprowadza niepożądane nawyki i kolejne uprzywilejowanie. Jest także przepustką do nadużyć - patrz wyżej "JHBJ, Przedsiębiorca" .
  Składki ZUS-owskie powinni płacić wszyscy zatrudnieni, samozatrudnieni i przedsiębiorcy - także rolnicy i pracujący renciści i emeryci, w równej wysokości i bez żadnych wyjątków. Przyznawane kolejnym grupom społecznym ulgi zusowskie są przejawem braku demokracji i dyskryminacją tych, którym przywileje nie przysługują. Utopia - powiedzą "znawcy tematu". Otóż niekoniecznie. Należy tylko zlikwidować wszystkie ryczałtowe składki emerytalne i zreformować system podatku dochodowego tak, aby to właśnie PIT był składką ZUS-owską. Każdy, kto osiąga dochód, musi go wykazać w deklaracji rocznej. Od dochodu odlicza się składki, więc likwidując odliczenie państwo nie straci, albowiem podatnik zapłaci podatek od całości dochodu. Należy też przyjąć zasadę, że to ubezpieczony podatnik sam płaci składkę za siebie / w rzeczywistośći zrobi to za niego urząd skarbowy rozliczając podatek PIT /. Jak nie zapłaci lub będzie kombinować z zaniżaniem dochodu, sam sobie będzie winien za mizerną emeryturę. A studentów trzeba od początku zawodowej drogi przyzwyczajać do rzeczywistości.

  Odpowiedz
 • cytronian(2011-11-17 12:13) Zgłoś naruszenie 00

  Człowieku to piszący! chyba naczytałeś sie scenice-fiction.W tym kraju za chwilę będzie "padaczka samozatrudnionych" a porzadzik już szykuje nowe łupienie najbiedniejszych.Jak komuś będzie lepiej-to tylko tym, którzy stworzyli dla siebie PO...

  Odpowiedz
 • Przedsiębiorca(2011-11-17 11:12) Zgłoś naruszenie 00

  To jeden z lepszych pomysłów. Młodzi ludzie odnieśliby ogromne korzyści zdobywając doświadczenie biznesowe już w trakcie studiów. Niestety w naszym kraju prowadziłoby to do wielu nadużyć, zaraz duża część przedsiębiorców zarejestrowałaby swoje firmy na dzieci, wnuki... I nie ma się czemu dziwić, skoro jesteśmy okradani na każdym kroku przez państwo, które nie gwarantuje nam żadnej przyszłość.

  Odpowiedz
 • JHBJ(2011-11-17 10:08) Zgłoś naruszenie 00

  No jak zniosą składki to wszyscy przedsiębiorcy pójdą na studia! Nie dość, że trzeba będzie im opłacić edukację to jeszcze płacić za nich ZUS. Niedoczekanie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Daboni(2011-11-17 09:23) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież przy studiach stacjonarnych to nic innego jak podwójne opodatkowanie! Szkoda, że to nie wypłynęło 14 lat temu jak w tej sprawie przegrałem sprawę sądową z ZUSem :(

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane