Polityka rodzinna nie może być traktowana jako źródło oszczędności, potrzebne są rozwiązania systemowe, dające rodzinom poczucie bezpieczeństwa - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski podczas debaty "Jak wspierać rodzicielstwo w Polsce?".

Debata, zorganizowana w ramach Forum Debaty Publicznej "Solidarne społeczeństwo - bezpieczna rodzina", odbywa się w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent zaznaczył, że spotkanie odbywa się w kontekście pojawiających się w mediach informacji o "gwałtownych pomysłach" na regulacje w obszarze polityki rodzinnej.

"Chciałbym powiedzieć jednoznacznie, że moim zdaniem polityka rodzinna nie może być traktowana jako źródło oszczędności, musi być traktowana jako szukanie optymalnego sposobu inwestowania w przyszłość" - powiedział Komorowski.

"Rodzinę planuje się nie na jedną kadencję, nie na jakikolwiek termin wyborczy" - podkreślał prezydent, dodając, że polityka rodzinna "często bywała planowana i kształtowana pod kątem bieżących potrzeb, także związanych z kalendarzem wyborczym".

Prezydent wyraził nadzieję, że debata przyczyni się do stworzenia "strategicznych założeń planu wspierania polityki rodzinnej".