Oszczędzanie na emeryturę w III filarze staje się konieczne

10.11.2011, 04:17; Aktualizacja: 10.11.2011, 10:16

Niekorzystne zmiany w systemie emerytalnym wprowadzane przez kolejne rządy powodują, że dobrowolne oszczędzanie na dodatkową emeryturę w III filarze staje się coraz bardziej konieczne. Jednym z rozwiązań jest PPE w formie grupowej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (49)

  • Maks malkontent(2011-11-10 07:44) Zgłoś naruszenie 00

    Rządzący bardzo zachęcają do oszczędzania, zapowiadając likwidację antybelki. Najlepiej będzie, gdy z osiągnięciem wieku emerytalnego taki delikwent popełni sepuku.

    Odpowiedz
  • rewizor(2011-11-10 07:54) Zgłoś naruszenie 00

    naród wybiera ludzi do rządu aby niekorzystne zmiany w systemie emerytalnym wprowadzał!!.Czy można to zrozumieć gdy działa się na szkodę własnego społeczeństwa.Ba,prawie połowa czuje zadowolenie będąc strzyżona jak barany

    Odpowiedz
  • macgiwer(2011-11-10 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    Następni złodzieje chcą żerować na cudzych pieniądzach.
    Za 20 lat okaże się że potrzebny jest 4,5,a może i 6 filar ,żeby cokolwiek ze swoich odłożonych pieniędzy dostać.
    Powiedzą złodzieje że stopa zastąpienia wynosi tylko 5% i trzeba było 20 lat wcześniej wpłacać całą wypłatę na fundusze emerytalne, a teraz to tylko do krematorium bo na tyle cię stać- utylizacja też kosztuje

    Odpowiedz
  • wkurzona kobieta(2011-11-10 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    szlag mnie trafia ! od 99 roku nabijają sobie kieszenie moimi pieniędzmi, bo przecież II filar jest obowiązkowo ściągany od moich zarobków. teraz okazuje się, że to jeszcze za mało i mam opłacać III filar. tylko się skromnie pytam : Z CZEGO ? od 2009 roku moje wynagrodzenie stoi w miejscu (ok. 2100 do ręki), ceny na wszystko wzrosły, dojeżdżam do pracy samochodem bo inaczej się nie da, na paliwo wydaję ponad 400 zł miesięcznie, 250 czynsz, 200 prąd, 690 rata kredytu, dziecko do szkoły, telefon/internet/tv ok 100. zapomniałam o jedzeniu i proszku do prania nie mówiąc o lekach. a jeszcze słyszę o III filarze. niestety nie stać mnie i do końca życia będę miała świadomość ,że po prostu na nic mnie nie będzie stać.

    Odpowiedz
  • kajhi(2011-11-10 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    a ja zarabiam dobrze ale nigdy nie będę dotował finansierę, mam w du..., żyję teraz tu i teraz. Wydaje wszystkie zarobione pieniadze, a na emeryturze (jak dożyje) to pewnie państwo nie da mi zginąć.
    I tak robi bardzo duzo ludzi. Teraz spełniam moje zachcianki, bo jak bede stary to nie bede mógł

    Odpowiedz
  • hitaczi(2011-11-10 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    A ja tak bardzo ufam państwu że omijam III filar szerokim łukiem. Jest tylko kwestią czasu kiedy światłym posłom przyjdzie do głowy nacjonalizacja tych pieniędzy (oczywiście dla naszego dobra jak zamach na OFE czy dowalenia składek do umów zlecenia) więc ja wolę robić dokładnie to samo na własną rękę. Może i płacę podatek, ale przynajmniej mogę skutecznie bronić oszczędności przed państwem.

    Odpowiedz
  • @2:(2011-11-10 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    Dokladnie!
    Obawiam sie, ze znacznie wiecej niz polowa.

    Co wiecej - nasz system edukacji jest tak sprytnie reformowany, by ksztalcic ciemnogrod, ktorego mozna latwo oszukiwac i ktorym mozna latwo manipulowac.

    Wyniki ostatnich wyborow sa doskonalym na to dowodem!

    Odpowiedz
  • AJ(2011-11-10 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Do kajhi:Popieram Cię w 100%.Ja robię tak samo,nie wierzę w "dobre życie" w czasie znedołężnienia i starości.

    Odpowiedz
  • propaganda(2011-11-10 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    hehehe, a z czego oszczędzać??? skoro nie ma na teraz???

    Odpowiedz
  • propaganda(2011-11-10 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    a czy to jest przymiarka do kradzieży naszych pozostałych pieniędzy z OFE???

    Odpowiedz
  • aw(2011-11-10 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzieś mam wasze filary złodziejskie Polaczki

    Odpowiedz
  • propaganda(2011-11-10 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    do 11: aw...jak masz gdzieś niePOlaczku...to po co zabierasz miejsce na forum:]

    Odpowiedz
  • ubu(2011-11-10 11:54) Zgłoś naruszenie 00

    oczywiście - w 3 filarze a może i 4 bo przecież 1 i 2 są potrzebne żeby wypłacać emeryturki specjalne, przywileje itp. a hołota... niech pracuje do 100lat

    Odpowiedz
  • Prywaciarz zatrudnia na 1/4 etatu(2011-11-10 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    A 3/4 płaci nieoficjalnie.

    W ten sposób można odkładać na swój III Filar z którego nikt cię nie zrobi na szaro.

    Bo OFE to było klasyczne zrobienie obywatela - i tak 80% wkładów poszło do Państwa z powrotem... A Państwo dał OFE Obligacje - - - ktorych efekty widac w Na Całym Świecie.

    Odpowiedz
  • ubawiony(2011-11-10 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    OFE muszą kupować obligacje bo ustawodawca kazał. A teraz ustawodawca twierdzi że to bez sensu. Lud przyklaskuje, ale widać woli obietnice bez pokrycia w ZUS niż faktyczne pracujące środki w OFE. Wolny wybór, tylko byle potem nie wołali o pomoc. Generalnie to oszczędzać warto, ale jak najdalej od państwa, już lepiej kupić złoto i zakopać w ogrodzie.

    Odpowiedz
  • ert(2011-11-10 13:44) Zgłoś naruszenie 00

    taaaaa..a pozniej upadna towarzystwa, kryzys czy inny pretekst i nie zostanie slad po ucilulanych groszach...Swoimi pieniedzmi zarzadzaj sam...

    Odpowiedz
  • śmiech(2011-11-10 13:56) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wierzę, że uda mi się odłożyć na sensowną emeryturę przy moich obecnych zarobkach, choć jestem jeszcze przed trzydziestką. Nie mam na razie szans na stały etat - umowa na określony na półtora roku, a wcześniej było zlecenie:/ Jeśli zdecyduję się na dziecko to z pewnością na kilka lat wypadnę z rynku pracy = zero składek. Nie mówię już nawet o drugim potomku. Trzeci filar? w tej chwili z mojej pensyjki nie starczy. Jedyna przyszłość jaką planuję, to 2 - 3 miesiące do przodu - u których rodziców spędzimy święta, gdzie kupię nowe opony na zimę i czy pozwolić sobie na nowe ciepłe buty w tym roku. Emerytura? To na razie abstrakcyjne pojęcie, niestety. A chciałabym mieć świadomość, że mam pewną robotę i wpływy na konto emerytalne. Chętnie popracuję do 65 roku, pod warunkiem że będę miała poczucie stabilizacji i szansę na choćby średniej wysokości emeryturę.

    Odpowiedz
  • alex60(2011-11-10 15:31) Zgłoś naruszenie 00

    Na dwa lata przed wcześniejszą emeryturą zatrzaśnięto mi do niej drzwi. Trudno-pomyślałam-może tak trzeba. Jednocześnie jednak oświadczono, że ci co się na tę wcześniejszą załapali dostaną emeryturę po staremu, czyli całkiem niezłą ja- jak już osiągnę tę 60-kę to emeryturę będę miała skromniutką bo wyliczaną po nowemu. I tu mną zatrzęsło! Jestem tylko w ZUS-ie, bo takie stare roczniki jak ja nie musiały oszczędzać w II filarze. Mąż oszczędzał dobrowolnie, na g... mu się to zdało. A teraz słyszę o oszczędzaniu w III filarze. Po co?! żeby 30-tokilkuletniemu agentowi Tomkowi wypłacić wysoką emeryturkę? Bo on taki stareńki.. Jeszcze jakieś palanty na posła go wybrali! Czy tym czterdziestokilkuletnim prokuratorom co to za"stan spoczynku" biorą blisko 15 tys. zł.? Ale widać wam ludziska dobrze, boście znów PO wybrali! Lubicie chyba jak Wam się do pieniążków dobierają! Byle tylko PIS nie wygrał! Jakby to nie było już innych partii. A co do III filara.. Zgadzam się z przedmówcami: lepiej trzymać forsę w skarpecie niż zaufać temu państwu. III filar? A paszoł won swołocz od naszych pieniędzy !!!

    Odpowiedz
  • *(2011-11-10 15:38) Zgłoś naruszenie 00

    ...zarządzający III filarem i ich rodziny potrzebują pieniędzy aby bardzo bardzo godnie żyć :)

    Odpowiedz
  • bumax(2011-11-10 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    zastanawia mnie fakt jak to mozliwe ze fachowcy rzadacy to spece i profesorowie i od 20 lat naprawiaja Polske za gruba kase i nie ma zadnego efektu.
    Gdyby tak fachowiec budowlaniec pracowal to roboty nigdy by nie znalazl

    Odpowiedz