Oszczędzanie na emeryturę w III filarze staje się konieczne

10.11.2011, 04:17; Aktualizacja: 10.11.2011, 10:16

Niekorzystne zmiany w systemie emerytalnym wprowadzane przez kolejne rządy powodują, że dobrowolne oszczędzanie na dodatkową emeryturę w III filarze staje się coraz bardziej konieczne. Jednym z rozwiązań jest PPE w formie grupowej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (49)

  • Robert(2011-12-01 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Niesamowite...aż ciarki po plecach biegną jak czyta się niektóre komentarze. Widać tutaj lata zaniedbań edukacyjnych i braku podstawowej znajomości ekonomii i zasad funkcjonowania systemu emerytalnemu.

    Po PIERWSZE: wasze składki w ZUS to iluzja - równie dobrze mogę napisać na kawałku papieru 100 zł i podarować Tobie taki banknot na zakupy. I filar (zus) oparty jest na systemie repartycyjnym, umowy pokoleniowej - Ty dziś zgadzasz się wpłacać składki do ZUS licząc na to, że jak przejdziesz na emeryturę ludzie którzy będą wtedy pracować będą płacić na Ciebie - pracujący dziś opłacają niepracujących. Dodatkowo gdy odejdziesz z tego świata, twoja rodzina nie zobaczy tych pieniędzy. Jak Ci się wydaje, kogo będzie więcej za 40 lat pracujących czy emerytów? Dziś wygląda to tak, że ok 4 os pracujące składają się na 1 emeryta, przez to, że mamy niż demograficzny za lat 40 będzie to wyglądać tak ze te same 4 os pracujące będą sponsorowały 3 emerytów!

    Po drugie: II filar (OFE) to z kolei narzędzie rynkowe, oparte o mechanizmy rynkowe! Środki tam zgromadzone nie przepadają, a podlegają dziedziczeniu - jest to żywa gotówka, fizycznie dostępna, zabezpieczona w banku tzw depozytariusza - OFE to takie emerytalne TFI - pieniądze są obracane i zarabiają (w długiej perspektywie). Otrzymałem ostatnio pismo z ZUS z zestawieniem moich składek. Prawda jest taka, że środki zgromadzone w OFE były wyższe niż te odłożone w ZUSie pomimo tego, że do OFE trafia zaledwie ułamek (2,3%) z 19,52% mojego wynagrodzenia grabionego przez ZUS!! Takie są fakty.

    Po trzecie: kwota zgromadzona w ZUS i OFE nie wystarczy żeby zapewnić nam godziwą starość - i jeśli będziemy liczyć tylko na państwo i OFE kolejne pokolenia polaków zamiast cieszyć się życiem na emeryturze będą stały w kolejkach do przychodni, narzekać że emerytury są niskie i nie wyściubić nosa po za mieszkanie przez okrągły rok. No bo jak przeżyć na emeryturze ma nauczycielka (dziś 25 letnia), zarabiająca ok 3000 zł brutto, za ok 1200 zł skoro nawet ta suma nie wystarczy na czynsz, media i jedzenie?

    I zrozum wreszcie, że ten cały III filar to tylko nazwa - w jego skład wchodzą różne rzeczy. Masz pieniądze w skarpecie? To jest to Twój trzeci filar! Jednak jego wartość systematycznie będzie malała z powodu inflacji! Lokata, złoto itd. to wszystko są III filary :-)

    Żeby odłożone przez nas pieniądze nie straciły na wartości trzeba je przed taką stratą zabezpieczyć! One muszą pracować. Akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne czy różnego rodzaju polisy - to wszystko narzędzia, które pozwalają na to!

    Otrząśnijcie się ludzie! Bierzecie kredyty na 30-40 lat, a boicie się odkładać 200 zł miesięcznie na emeryturę? A co będzie gdy was zabraknie i wasi małżonkowie i dzieci zostaną z ciążącym, niespłaconym kredytem? Środki odłożone na boku nie giną, są dziedziczone! Więc rodzina nie zostanie z pustymi rękoma, bez dachu nad głową i dziurą w sercu po bliskiej osobie.

    Zacznijcie więc odkładać te 10 zł dziennie, po to by uniknąć takiej sytuacji. Nie ma co tego odwlekać na później, gdyż im wcześniej się zacznie tym więcej się zgromadzi!

    Pozdrowienia ze śląska :-)

    Odpowiedz
  • ela(2011-11-24 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    premier odczep sie od emerytur -biednym doldaj z kiszeni poslow

    Odpowiedz
  • xere(2011-11-21 22:16) Zgłoś naruszenie 00

    DOBRY kit - długich lat życia życzę i tyleż samo lat pracy.
    Czyż może być piękniejsza śmierć jak na stanowisku pracy ??Nigdy nie zobaczycie swoich składek i o to chodzi byście płacili a wypłacić nie zdążyli (poza nielicznymi wyjątkami) :) :) :) :) :) :) :)

    Odpowiedz
  • nowonarodzony(2011-11-15 09:40) Zgłoś naruszenie 00

    to juz chyba lepiej inwestowac w zloto, poza tym co bedzie z szara strefa jak ci ludzie nie placa podatkow a beda bardzo potrzebowali pieniedzy na starosc?

    Odpowiedz
  • bogacz emerytalny(2011-11-14 22:17) Zgłoś naruszenie 00

    III filar??? Ha ha ha...
    Co można zaoszczędzić z miesięcznej kwoty emerytury czy świadczenia w wysokości 700zł???
    Ha ha ha...
    Buuuuha ha ha...

    Odpowiedz
  • M.J.(2011-11-14 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    Do Olka/43/: To jest najpewniejszy sposób oszczędzania! Gdyby jeszcze udało się wziąć pożyczkę z Zakładowej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej/ nie ma odsetek/, a po zakończeniu pracy wyjąć składki, to po 40 latach pracy daje to około 200 000 zł oszczędności, a inflację pokrywa /mniej więcej/ bank, w którym trzymamy oszczędności. Niestety ,wymaga to żelaznej dyscypliny finansowej przez całe życie zawodowe, ale na emeryturze nie martwimy się "bułka, czy lekarstwo". Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Olek(2011-11-13 14:02) Zgłoś naruszenie 00

    Oto mój sposób na dołożenie sobie samemu na emeryturze :) Miałem możliwość wziąć 10000PLN pożyczki w zakładzie na remont mieszkania. Spłacam przez 3 lata po 282PLN miesięcznie. Całość gotówki leży w banku.
    Remont poczeka;) Po 3 latach wezmę kolejną pożyczkę. Tym systemem mam do emerytury po 282PLN. Powiecie, że za te 282 za 10 lat kupie mniej niż dzisiaj? Może. Ale ja te pieniądze mam. I nie dzielę ich z żadnym dyrektorem
    OFE, który musi się szkolić za moje skladki na Bali albo Seszelach.

    Odpowiedz
  • Basia(2011-11-13 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    do 42
    w ZUS rzeczywiście nie ma pieniędzy, ale państwo ustawowo wzięło na siebie obowiązek wypłaty emerytur i rent i MUSI się z tego obowiązku wywiązać - i nie interesuje mnie czy na emerytury zaciągnie pożyczkę czy zasili sie naszymi podatkami czyli innymi wpływami budżetowymi. W Ofe też nie ma pieniędzy ponieważ kupiło obligacje, akcje itp.po prostu zainwestowali nasze pieniądze. Osobna sprawą pozostaje czy na tych inwestycjach OFE zarobi czy straci, póki co to stracili (w zwiazku z tym my) też ok. 40%.w przyszłości może będą mieli pieniądze gdy państwo wykupi owe obligacje. A tak na pewno to OFE mają pieniądze na swoje niebotyczne wynagrodzenia siegające milionów zł rocznie a co z naszymi emeryturami??? na pewno będą niższe niż te z ZUS bo w ZUS jest waloryzacja na pewno niższa niz powinna być ale zawsze, natomiast w OFE juz na wstepie straciliśmy ok. 40%. To tyle ale jeżeli ktoś chce oszczędzać na emeryture w OFE to powinien mieć taką możliwość ale nie wolno kogoś zmuszać do tego.

    Odpowiedz
  • hitaczi(2011-11-13 10:59) Zgłoś naruszenie 00

    "Zostawić fundusze ZUS takie jakie są" - dobre. "ZUS zbankrutować nie może" - jeszcze lepsze. W ZUS nie ma ani złotówki. Wszystko co dostaje ZUS jest natychmiast wydawane na obecnych emerytów i jeszcze potrzeba dotacji z budżetu państwa. Przyszli emeryci nie dość że dostaną ochłapy (bo tak skonstruowany jest ten system) to jeszcze będą płacić dużo wyższe podatki żeby spłacić dług publiczny.

    Odpowiedz
  • a(2011-11-13 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Panu Grzegorzowi Stanisławskiemu zapłacono za te brednie. PZU dobrze na nas zarabia, dlatego z rąk polskich cwaniaków PZU nie wypuszczono. Rządzący, obojętnie kto będzie u władzy; PO, PiS, Rydzykowi, Palikoty, SLD, inni kościelni, po prostu chcą dobrze żyć za nasze pieniądze. A naród mają za matoły. O czym świadczą wpisy poz. 2 i 7. System tak ustawił ludzi, że obojętnie na kogo zagłosujemy, nic się nie zmieni. A ilu walczy haniebnymi metodami, aby tylko być w rządzie i Sejmie. Nie dajcie się wrobić w III filar. ZUS nam wystarczy. Należy dalej stosować ustawę emerytalną z 1982 r. i organizować ZUS po staremu. Mają nowe siedziby, to niech w nich pracują przez następne 100 lat. Zlikwidować OFE. Zostawić fundusze ZUS takie jakie są i nie pozwolić na ich rozkradanie na bieżące potrzeby. Te filary są dla bogatych a nie dla takich ubogich ludzi, jacy są w RP - nie dajcie sobie robić wody z mózgu. Solidarność i Kościół okradają równo POlskę od 1989 r., a ilu durni z krzyżami lata, a ilu wierzy że PIS nas uratuje /a ci to dopiero kraj zmarnowali - dopiero teraz to wychodzi/. Aż 50 % narodu to wie, tylu nie poszło głosować. ZUS przynajmniej zbankrutować nie może i te pieniądze tak czy siak zostają w kraju. OFE zaś to świat nas okrada i tak samo będzie z III filarem i innymi oszczędnościami w obcych funduszach. Najwięcej złodziej jest wśród miliarderów. Ci to dopiero kradną.

    Odpowiedz
  • hitaczi(2011-11-12 17:06) Zgłoś naruszenie 00

    Już się słyszy że rząd być może zmieni zasady waloryzacji emerytur i rent. Na tym właśnie polega urok ZUS: "składki" niby poszły ale państwo i tak wypłaci tylko tyle ile będzie w stanie. Ale jak już mi powiedzieliście błądzę bo zapis z pustej kasie państwowej lepszy jest niż zainwestowana gotówka. Szkoda tylko że każdy nie może pójść swoją drogą (wy 100% ZUS a ja 100% OFE) żeby zobaczyć komu będzie do śmiechu. Mam nadzieję że i tak wszystkim.

    Odpowiedz
  • do nr 38 Ewa(2011-11-12 15:46) Zgłoś naruszenie 00

    Ewa , nie bedzie tak zle. Zawsze mozesz liczyc na swoje zapisane pieniadze w ZUS, czyli po 35 latach pracy otrzymasz 21% swojego sredniego wynagrodzenia z calej kariery zawodowej, a po 40 latach pracy mozesz liczyc nawet na 24% tj. o cale 3 punkty procentowe wiecej.
    Do powyzszej kwoty dojdzie odpowiednia kwota z OFE albo akcje i obligacje SP. Wykupisz sobie obligacje i bedziesz miec kase.

    Niedawno przegladalam jeden z dokumentow UE, w ktorym podano, ze srednia emerytura /dla kobiet i mezczyzn lacznie; dla kobiet emerytura zawsze jest nizsza/ w przyszlosci wyniesie 31% w tym 26% z ZUS i 5% z OFE /slownie: piec procent z OFE/.
    Wszystko zalezy od przyjetych zalozen, a te moga sie b. czesto zmieniac.

    Nikt, z tytulem naukowym czy bez tytulu naukowego, nie jest w stanie nam powiedziec, ile dostaniemy emerytury za kilkadziesiat lat z OFE.

    Odpowiedz
  • Ewa(2011-11-12 04:40) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie zacznijcie używać mózgów. Z demografii, z podstaw systemu emerytalnego oraz z zadłużenia kraju wynika, że ludzie od 40 roku życia w dół nie będa mieli żadnych emerytur. Wystarczy policzyć. Nie ma z czego i nie ma za co wypłacać. III filar wyłozy się niedługo na plecy jak inne. Jakich dowodów jeszcze potrzebujecie aby przejrzeć na oczy.

    Odpowiedz
  • Basia(2011-11-11 22:17) Zgłoś naruszenie 00

    do 33: hitaczi z IP: 89.76.115.
    na czym polega różnica pomiędzy ZUS i OFE doskonale wiem. wiem też, że wartość jednostki rozrachunkowej np. w ING TYLKO w okresie 3-4 m-cy 2011 r. spadła o ok. 10%. a w latach 2007-2010 ok. 40%. do tego dodaj opłaty od każdej składki. A emerytura z ZUS - cóż państwo musi ją wypłacić. w Ofe to najlepiej mają sie prezesi, którzy zarabiają miliony na głupich polaczkach co to uwierzyli, że dzięki OFE będą mieli na starość wysokie emerytury. Ale skoro wierzysz im - masz do tego prawo. Nie zmienia to mojego przekonania, że przynależność do OFE powinna być wyłącznie fakulatywna a nie obligatoryjna.

    Odpowiedz
  • realismus(2011-11-11 17:13) Zgłoś naruszenie 00

    Do hitaczi
    Co ty piszesz człowieku?
    Obligacje to nasza wspólna forsa. Czym się spłata obligacji różni od składek do ZUS? Chyba tylko prowizją dla OFE.
    Nie wspominam już o tym, że za parę lat znowu bankierzy wymyślą jakiś kryzys, żeby nam nie zapłacić. A ci z rządu, którzy mają pilnować żeby nas nie okradano, w nagrodę za nieprzykładanie się do roboty, dostaną zapewne jakieś posadki w jakichś zagranicznych bankach. Nie wierzę tym dziadom w niczym.

    Odpowiedz
  • NIE KRADNIJ(2011-11-11 15:12) Zgłoś naruszenie 00

    Więcej optymizmu , te roszady robią ludzie a więc mają imię i nazwisko i są świadomi , że czeka ich odpowiedzialność , już nie przed kolegami a wyzyskiwanymi . Nie należy pozwolić aby wciskano społeczeństwu frazesy nie douczonych ,części pracownikom udało się wcisnąć drugi filar powołując się na kapitał międzynarodowy i w ilu to krajach na całym świecie ludzie oszczędzają , w konsekwencji było to oparte na kłamstwie i fałszu , ludzie zapisując się do tych filarów zostali przez kretynów oszukani i tu otwarte pole jest dla stojących na straży praworządności , bo ona wymknie się i nastanie chaos .

    Odpowiedz
  • 40 latka(2011-11-11 13:32) Zgłoś naruszenie 00

    nie nabiorę się już na żadne filary, po tym jak rząd zabrał bez pytania moje pieniądze z OFE, wolę oszczędzać we własnym zakresie, nie nazywając tego broń Boże, tak na wszelki, wypadek funduszem emerytalnym, lepiej bądźcie ostrożni, czarna dziura ZUS wsysa wszystko.

    Odpowiedz
  • hitaczi(2011-11-11 13:32) Zgłoś naruszenie 00

    Basia, musisz pamiętać jaka jest różnica. ZUS nie ma pieniędzy tylko obietnice dla Ciebie na przyszłość. A ING OFE ma lokaty, obligacje, akcje i inne instrumenty które może w każdej chwili sprzedać - ta instytucja faktycznie ma twoją kasę. Teraz zastanów się kto ci wypłaci emeryturę w przyszłości: ING OFE którego jednostka uczestnictwa straciła 10% ale nadal są to faktyczne środki, czy też państwowy ZUS który jedzie na kredytach a państwo właśnie straciło możliwość zadłużania się (a jeśli rząd coś zakręci to i tak za to zapłacisz w podatkach przyszłości).

    Co więcej, wcześniej czy później w przyszłości na giełdzie nastąpi zwrot i kolejne szaleństwo. Wtedy wartość jednostki uczestnictwa twojego funduszu emerytalnego będzie równie szybciej rosła co dzisiaj spada - bo taka już natura giełdy. Ale wtedy w ZUS nadal nie będziesz miała ani grosza tylko puste obietnice.

    Nie bez powodu rząd tak nie lubi OFE. W ZUS wystarczy dopisać obywatelowi kapitał na karteczce co nic nie kosztuje. Ale do OFE trzeba przekazać ŻYWĄ GOTÓWKĘ bo OFE to realne pieniądze. To, że OFE MUSZĄ kupować obligacje skarbowe to niech ich wybór tylko wina rządu, który to nakazał.

    Różnicę między ZUS a OFE można porównać to żula pod budką z piwem i własnego portfela: czy lepiej mieć oczekiwać że żul nam zwróci 1000zł czy mieć 900zł w portfelu? Bo tak to właśnie wygląda. Przy czym żul może nam obiecywać wciąż więcej (bo naciągnie innych żeby mu "pożyczyli") a pieniądze które mamy możemy zainwestować.

    ps. Nie oczekuję że przekonam wszystkich. Ale czas pokaże bardzo boleśnie kto ma rację a życie mamy tylko jedno.

    Odpowiedz
  • JUŻ RAZ NAS OSZUKALI(2011-11-11 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    na II filarze, teraz mamy im zaufać z trzecim.

    Niech sobie szukają frajerów gdzie indziej. A poza tym skąd mielibyśmy wziąć pieniądze na 3 filar? Wszystko drożeje i człowieka nie stać nawet na utrzymanie.

    To po raz kolejny dowodzi, że konomia to nie nauka, a tytuł profesora z ekonomii jest tyle samo warty co tytuł astrologa albo wróżbiarki z fusów.

    Odpowiedz
  • Basia(2011-11-11 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    Pozwólcie ludziom wycofać się z OFE. Z każdym miesiącem nasze pieniądze zgromadzone w II filarze tracą na wartości. Np. wartość jednostki rozrachunkowej w ING w dniu 01.06.2011 wynosiła 33,91 zł natomiast w dniu 23.09.2011 wynosiła 30,64 zł. Rożnica 3,27 zł. Nie wspominam już o stratach poniesionych w latach 2007-2010. wszystko to powoduje, że emerytura wyliczona w ZUS (przy tych samych zarobkach) jest dużo wyższa niż ta z ZUS plus Ofe. Niech rządzący nie pozwolą dłużej okradać nas przez OFE

    Odpowiedz