Zrezygnowałeś ze świadczenia z ZUS? Emeryturę przeliczysz po 1,5 roku

autor: Bożena Wiktorowska30.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 30.09.2011, 09:14

Osoby, które zrezygnowały z pobierania świadczenia z ZUS, po to aby dalej pracować, będą mogły złożyć wniosek o ustalenie jego nowej wysokości w kwietniu 2013 r.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (11)

  • zxz(2011-09-30 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    - kto przeliczał ten wie , jaki pusty smiech dopadł go po otrzymaniu decyzji.

    Odpowiedz
  • Zuzanna(2011-09-30 19:11) Zgłoś naruszenie 00

    No to policzmy :) Pracuję od stycznia b.r. na 3/4 etatu. Zarabiam 1053 PLN netto. Pobieram emeryturę, która wynosi 1175 PLN. Została obliczona gdy pracowałam na cały etat. Jeśli zrezygnuję z emerytury na 18 miesięcy stracę realnie ~21600 PLN. Nową emeryturę po tym okresie będę miała niższą od obecnej, bo pracuję na 3/4 etatu. A że nie może być niższa, to załóżmy, że będzie taka sama, abo ciut wyższa. Kto na moim miejscu zrezygnowałby z 21600PLN? Czy ustawodawca wie jaki knot wymyślił. Dokładnie za 18 miesięcy skończę 60 lat /tak się złożyło :)/ Może nie przeliczą mi nowej emerytury, ale 21600PLN będę miała w kieszeni. To są moje składki.

    Odpowiedz
  • Janeczka(2011-10-01 00:22) Zgłoś naruszenie 00

    Ja zarabiam 4500zł i nie mam zamiaru się zwalniać.Co pobrałam dotychczas z ZUS to zainwestowałam w dom. Pięknie go odnowiłam i przygotowałam do wypoczynku na emeryturze. Za 18 miesięcy odłożę trochę grosza, pobiorę jubileusz i odprawę ... oby było jeszcze zdrowie, żeby tę kasę wydać! Najwyżej skorzystają dzieci.

    Odpowiedz
  • pracujący emeryt(2011-10-02 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    Obserwując ten d e m o k r a t y c z n y ciągły jazgot PO i PIS spierających się o to -jak oszukać Poaków- podniosę trochę poważniejszy problem. Szanowni Państwo z ogromnym niesmakiem czytam tego typu artykuły i wysłuchuję żenujących wypowiedzi specjalistów od propagandy (bo przecież nie od rządzenia) jak Fedak, Wójcicka czy Lipowicz na temat braków w budżecie, gdyż nie trzeba wybitnych ekonomistów jak Balcerowicz czy Rostkowski albo pseudo ekonomistów typu Gilowska aby wiedzieć, że środki budżetowe gromadzi się z podatków. Ta zniesławiana komuna albo socjalizm pewnie zbyt mocno napiętnowały za gadanie głupoty ale też kazała trzy razy pomyśleć zanim coś zrobisz. Te wstrętne tak kombinowały aż wymyślały system podatkowy (progresja podatkowa) zapewniający sprawność podatkową. Za demokracji Kaczyński z Gilowską wymyślili i wspólnie poprzez PO PIS uchwalili zmniejszenie podatków ludziom pracy (robotnikom i sprzątaczkom) o 1 % czyli mniej więcej po 13 czy 17 zł. i najbogatrzym o 8 % co pozostawiło im na koncie po kilka czy kilkanaście a morze i więcej tysięcy złotych, powodując tym samym braki w budżecie między innymi na emerytury. Przez całą kadencję Kaczyński przemilczał tamtą nieroztropność aby w obecnej kampanii wyborczej powiedzieć, że dla ratowania budżetu trzeba szukać pieniędzy w najgłębszych kieszeniach - a więc tam, gdzie sam je włożył. Oczywiście jest to najsłuszniejsze działanie dla uchronienia się przed powtarzającymi się kryzysami ekonomicznymi.
    Serdecznie pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • :))(2011-10-02 20:27) Zgłoś naruszenie 00

    Do 3 - Janeczka- NIE JĄTRZ- jeżeli zarabiasz 4500 zł nie mogłaś pobierać emerytury.

    Odpowiedz
  • Iza(2011-10-02 21:18) Zgłoś naruszenie 00

    Do 5
    Mogła, jeżeli ma skończone 60 lat

    Odpowiedz
  • Ryszard/1945 Olsztyn(2011-10-03 15:40) Zgłoś naruszenie 00

    A co to mi za przywilej żeby zwolnić się z pracy jako pracujący emeryt ew. nie zwolnić i otrzymywać pieniądze tylko ze stosunku pracy, to już lepiej pobierać emer. i robić co się chce ew. dorobić nas czarno niż czekać na te 18 miesięcy i przeliczać po nowemu a kto da gwarancje że w dobie kryzysu podstawa do naliczenia będzię inna, czytaj wyższa, ja pracuję już na emer. 36 miesięcy pobierając emer. i pensje zwolniłem się sam na własną prośbę bo mi wtedy opłacało, w obecnej sytuacji niech mi ktoś wyjaśni o co chodzi, dla mnie to jest jakiś kant zusowsko-POmyleńcowy, robienie wiele szumu jak oszukać obywateli.

    Odpowiedz
  • :))(2011-10-03 20:09) Zgłoś naruszenie 00

    Do Iza (6)- Ale wtedy nie dotyczy Jej odprawa.Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • mm(2011-10-07 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli będę chciała przejść na emeryturę za 1,5 roku to ZUS mi jej nie przeliczy?
    Ta nowelizacja to kolejny bubel .

    Odpowiedz
  • Marta/1952(2011-10-14 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Czy do przeliczenia emerytury to 18 miesięcy pracy musi trwać do końca marca 2013? Ja zawiesiłam wcześniejsze świadczenie w maju 2011. Czy wystarczy, że popracuję do listopada 2012? Wtedy skończę 60 lat. Pewnie korzystniej będzie doczekać do nowej bazowej w marcu 2013, ale... nie wiem, czy będzie taka możliwość w pracy.

    Odpowiedz
  • EWA 1953(2012-03-02 11:06) Zgłoś naruszenie 00

    Zawiesiłam wcześniejsza emeryturę z końcem września 2011roku, czy po 18 miesiącach nie pobierania zaznaczam wcześniejszej emerytury mogę ja przeliczyć z nową kwotą bazową???( Zyskałabym około 500zł na dzień dzisiejszy.) Nie mam rozwiązanej umowy op racę, wcześniej łączyłam wcześniejszą emeryturę z pracą na cały etat.

    Odpowiedz