Gminy zakazują nauczycielom pracy na kilku etatach

autor: Artur Radwan28.09.2011, 03:00

Nauczyciel w jednej gminie nie może pracować na kilku etatach w różnych szkołach. Takie ograniczenie wprowadzają samorządy, tłumacząc się zwiększeniem jakości kształcenia i szukaniem oszczędności.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (40)

  • Artur Borek(2012-10-02 15:23) Zgłoś naruszenie 11

    jak to mozliwe ze nauczyciele pracuja na 2 etatach skoro płaczą że jeden etat zajmuje im 40h tygodniowo?! łgarze i cwaniacy uczący moje dzieci !!!

    Odpowiedz
  • żartowniś(2011-09-28 15:04) Zgłoś naruszenie 10

    Proponuję gratyfikacje w wys. sum wypłacanych w firmach, aby nie odchodzili do konkurencyjnych firm...

    Odpowiedz
  • Wiee(2011-09-28 18:42) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo Oświatowe mówi o tym, że nauczyciel nie może mieć więcej niż 27 godz. czyli 1i 1/2 etatu.Samorządy dobrze robią ,że zakazują pracy na 2 i więcej etatu.Taki nauczyciel tylko jest w szkole ale nie uczy inie wychowuje. pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • law(2011-09-28 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    xyz i innych. szkoda że nie rozumiecie sensu artykułu. Samorządowcom chodzi o to aby nauczyciele pracowali w nadgodzinach bo te zaliczają / błędnie/do tzw. średniej. Jeżeli nauczyciel pracuje 18 godz dydaktycznych +2 / etat w jednej szkole/ i weźmie 9 godzin w drugiej to ma 1i 1/2 etatu do którego należy się ustawowo wypłacić średnie a jeżeli ten nauczyciel będzie pracował 27 godzin dydaktycznych tygodniowo to takiemu nauczycielowi nie trzeba wypłacać średniej. Trudny temat/ kombinatorstwo samorządów/ więc go nie rozumiecie.

    Odpowiedz
  • Ola(2011-09-28 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    Myślę,że każdy chciałby dorobić, ale w jaki sposób jak siedzi sie na tyłku 40 godz tyg.,nauczyciel 18-21,wychowawca w placówce 26, a więc oni mogą, niestety reszta musiałaby tylko w nocy.Niech juz nauczyciele przestana mówić o tych zarobkach, a pielęgniarki co maja powiedzieć nie mają żadnej KN

    Odpowiedz
  • heca(2011-09-28 14:09) Zgłoś naruszenie 00

    WYKŁADOWCA "UCZELNIANY"---MOŻE !!! ,LEKARZ --MOŻE !!!

    Odpowiedz
  • Maryla(2011-09-28 17:58) Zgłoś naruszenie 00

    A LEKARZE MOGĄ ? KOŃCZĄ PRACĘ W SZPITALACH, NIE MAJĄ KASY FISKALNEJ, OKRADAJĄ BUDŻET (czyt. S P O Ł E C Z E Ń S T W O) i jeszcze trzeba im wręczać łapówki i nisko się kłaniać ???

    Żyć się nie da w tym kraju Z B E S Z C Z E S Z C Z O N YM przez K U M O T E R S T W O !!!

    Odpowiedz
  • wojtek(2011-09-28 17:59) Zgłoś naruszenie 00

    hehe i pojawił się jełop rydwan,wypoczęty po wakacjach, na pewno nie takich ,na jakich są nauczyciele i znów jego newsy beznadziejne...łot debil...

    Odpowiedz
  • Maryla(2011-09-28 18:00) Zgłoś naruszenie 00

    HECA - to do CIEBIE !!!

    Ja pracuję na uczelni jako wykładowca. Fuchy (czyt. drugi etat) mają tylko znajomi-znajomych !!!

    Jak masz plecy - to tak, a dobry, kompetentny i sprawiedliwy jest FE !!! FE !!!

    Odpowiedz
  • ...(2011-09-28 22:25) Zgłoś naruszenie 00

    "dobry, kompetentny i sprawiedliwy" hahaha ale się uśmiałam-takich naukowców można w Polsce policzyć na palcach jednej ręki!!! Reszta to złodzieje i kombinatorzy bez żadnych skrupułów

    Odpowiedz
  • zecik77(2011-09-28 12:27) Zgłoś naruszenie 00

    obywatel- 10/10

    Odpowiedz
  • ...(2011-09-28 22:40) Zgłoś naruszenie 00

    "Wskazuje, że rekordziści pracowali nawet na dwóch pełnych etatach."

    niesamowite, nawet na dwóch?
    a słyszał o rekordzistach wśród lekarzy?
    a słyszał ile uczelni potrafią obskoczyć profesorowie?

    a tu aż dwa pełne etaty. no skandal po prostu.

    tylko, że co jakis czas pojawiaja się artykuły o przepracowanych polakch, którzy aby utrzymac rodzine pracuja w dwóch trzech miejscach.
    A tu nie dość, że placi się przeciętnie, na szczęście nie głodowo, to jeszcze odmawia się dorabiania w innej szkole aby tylko uniknac obowiązku ustawowego.

    Odpowiedz
  • obserwator(2011-09-28 23:07) Zgłoś naruszenie 00

    Praca nauczyciela w kilku szkołach ( nie dotyczy uzupełniania etatu, a pracy na kilka etatów) to nieporozumienie. Ci nauczyciele nagminnie spóźniają się do pracy. Kosztem lekcji jedzą śniadanie, piją kawę, korzystają z ubikacji, telefonów itp. Nie ma ich na radach pedagogicznych, na wywiadówkach, na rozpoczęciu i zakończeniu roku szkolnego, bo są w innej szkole. Za to wszystko im się należy kosztem tych nauczycieli, którzy mają tylko etat w danej szkole. Plan lekcji musi być taki, aby nie kolidował z innymi szkołami. Samorządy są zbyt leniwe i głupie aby z tym walczyć. A szkoda.

    Odpowiedz
  • marzenar(2011-09-28 23:43) Zgłoś naruszenie 00

    prawo do pracy na wielu etatach to tylko taka gra słów. właściwie chodzi o prawo do pracy na kilka "cząstek" etatów, bo w sytuacji, gdy nauczyciel za pracę nie uzyska określonej w przepisach kwoty wynagrodzenia (a pracujac na część etetu kwoty tej nie uzyka) pracodawca (gmina) jest zobowiązana wypłacić Mu jednorazowy dodatek uzupełniający. upraszczajac sprawę w ten sposób nauczyciel, który przykąłdowo pracuje w dwóch szkołach na połówki etatów otrzymuje wynagrodzenie za pracę plus ... za nic 2 dodatki wyrównujace wartość rocznych wynagrodzeń! oto prawdziwy powód, dla którego nauczyciele skarżą swoje samorządy - żadne tam ograniczenie prawa do pracy. paradoksalna jest sytuacja, gdy w jednej szkole pracuje dwóch katechetów, przy czym każdy na 1/2 etatu i każdy z nich otrzymuje za pracę wynagrodzenie równe całemu etatowi, bo KN gwarantuje wynagrodzenie nie mniejsze niż średnie wynagrodzenie, a pół etatu nie zapewni nigdy tej kwoty...
    i jeszcze jedna uwaga: kierownicy jednostek sektora finansów publicznych, w tym dyrektorzy szkół, są zobowiązni przestrzegać dyscypliny finansów publicznych. dysponujac środkami publicznymi maja obowiązek wydawać je oszczędnie i efektywnie!

    Odpowiedz
  • też nauczyciel(2011-09-28 23:54) Zgłoś naruszenie 00

    do obserwator i nie tylko:
    na szczęście nie wszystkie samorządy są głupie i leniwe by walczyc z takimi "praktykami". wiem to na przykaldzie własnej gminy. wynika to też z artykułu. smutne, że nie mówi się głośno o problemie "złych" przepisów, że nauczyciele są na tyle silną grupą zawodową, że zmiany takich "złych" przepisów żaden rząd się nie podejmie, zwłaszcza przed wyborami oraz smutne, że właśnie przed wyborami wypływaja tematy rzekomych ZŁYCH władz gminnych/dyrektorów szkół. sprawy się nagłaśnia nie wyjaśniając opinii publicznej problemu finansów.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2011-09-29 19:00) Zgłoś naruszenie 00

    "Nauczyciel w jednej gminie nie może pracować na kilku etatach w różnych szkołach" "Wskazuje, że rekordziści pracowali nawet na dwóch pełnych etatach" Przepraszam Pana Redaktora: Jak się te dwa zdania maja do siebie? Nie zakładał Pan,że Pana artykuł ktoś przeczyta... rozumiem. Język gietki trafił pod strzechy - już wiem kto jest temu winien. Nie Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • jolanta1(2011-09-29 22:32) Zgłoś naruszenie 00

    Olo - nie martw się, bo jak pracują na 2 etaty to na pewno wiecej pracują godzin niz te 80 tygodniowo! Jesli nauczyciel ma w 1 szkole 1/2 etatu, to musi przepracować 20 godzin i tyle.

    Odpowiedz
  • ozi(2011-10-03 17:18) Zgłoś naruszenie 00

    Do:34 "czytelnik" - nie udawaj, w drugiej szkole pracuje nauczyciel na nie więcej niż 17/18 etatu / wtedy jest w zgodzie z przepisami/. W mojej szkole w Zabrzu wszystkie panie z dyrekcji mają dodatkowo w macierzystej szkole właśnie ok.17/18, a do szkoły przychodzą najpóźniej i najwcześniej wychodzą /etat w etacie i dużo wolnego!!!/.

    Odpowiedz
  • Poleczka(2011-09-28 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    A co dzieje się kiedy kierownik oświaty jest równiez nauczycielem i wykonuje swoją pracę w podległej sobie placówce. Np. kierownik oswiaty w mieście Ś pracuje jako nauczyciel w gimnazjum w mieŚcie Ś. Dwa etaty , sam sobie podlega, jest szefem swojego dyrektora! I burmistrz nie widzi w tym żadnych uchybień.

    Odpowiedz
  • a(2014-01-13 16:28) Zgłoś naruszenie 00

    jedni mają dwa etaty a inni ani jednego!!!

    Odpowiedz