Leków nie będzie można sprzedawać poniżej ceny ustalonej przez resort. Zakazane będą wszelkie zachęty, które, stosowały dotychczas firmy farmaceutyczne i hurtownie, czyli rabaty, upusty, darowizny.

Przepisy miały uniemożliwić sprzedaż leków po promocyjnych cenach w aptekach, ale w rzeczywistości uderzą najbardziej w szpitale i pacjentów. Te pierwsze już martwią się o to, że będą musiały wydawać więcej na zakup leków i tym samym wzrośnie ich zadłużenie. Chorzy natomiast obawiają się, że nie będą mieli dostępu do nowoczesnych, drogich terapii.

Negocjacje z resortem

Na nowych przepisach zyska NFZ, bo mniej wyda na refundację leków, ale stracą np. chorzy po transplantacji. Ci bowiem muszą do końca życia przyjmować leki zapobiegające odrzutowi przeszczepionego narządu. Dzięki stosowanym dotychczas rabatom mogli je kupować po cenie obniżonej, np. w przypadku tylko jednego leku miesięcznie ze 120 zł do 3,20 zł.

– Pod rządami nowej ustawy ich ceny będą sztywne. Ani dostawca, ani hurtownik, ani aptekarz nie będzie mógł obniżyć tych ustalonych przez ministra. Tym samym pacjent będzie musiał zawsze ponieść pełną dopłatę ponad limit refundacji – podkreśla Paulina Kieszkowska-Knapik, radca prawny z kancelarii Baker & McKenzie.

Środowisko transplantologów obawia się ponadto, że po 1 stycznia 2012 r. refundowane będą leki najtańsze (czyli tzw. leki generyczne), a nie innowacyjne, które są obecnie podawane pacjentom. Według szacunków lekarzy tylko 5 proc. chorych będzie stać na pozostanie przy dotychczasowej terapii. Większość ze względów finansowych wybierze zapewne tańsze zamienniki. Problem w tym, że dla systemu lecznictwa może to oznaczać duże dodatkowe koszty.

– Zamiana leków musi się odbyć w sposób planowy i bezpieczny. Lekarz powinien mieć możliwość sprawdzenia, jak funkcjonuje przeszczepiony narząd po zmianie leku i ewentualnie skorygować dawkowanie. Powinny się znaleźć pieniądze na dodatkowe wizyty w poradni transplantacyjnej dla 12 tys. chorych – podkreśla prof. Małgorzata Durlik, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego.