Firmy tną etaty, nie będzie stałych umów. Tak źle nie było od 9 lat

autor: Janusz K. Kowalski21.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 29.09.2011, 19:56

Tak dużego spadku zatrudnienia jak w sierpniu nie było od dziewięciu lat – wynika z szacunków „DGP” na podstawie danych GUS. Nie wróży to najlepiej pracownikom. Firmy jak ognia unikają stałych etatów: przygotowują się na spowolnienie gospodarcze.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (38)

 • tixx(2011-09-21 07:51) Zgłoś naruszenie 00

  Drogi Panie Redaktorze. Ustawa "antykryzysowa", owszem, przyczyniła się do spadku zatrudnienia, ale w kwestii dwuletniego okresu zatrudnienia na czas określony. Większość firm zawierała umowy max do 21 sierpnia br. Gros z nich właśnie się zakończyło i nie podpisano umów na czas nieokreślony. Ustawodawca (znowu) zrobił pracownikom niedźwiedzią przysługę - chciał dobrze, a w d..., jak zawsze, dostali ci na dole.

  Odpowiedz
 • NNN(2011-09-21 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  "Eksperci" są zaskoczeni, że firmy zwalniają? Co to za eksperci?

  Odpowiedz
 • Zawsze miało byc LEPIEJjjjj komU Pytam(2011-09-21 09:27) Zgłoś naruszenie 00

  a głosujta naTUSKO BIEDA
  BEDZIIEE SUPER

  Odpowiedz
 • antonina(2011-09-21 09:41) Zgłoś naruszenie 00

  koszty zatrudnienia jednej osoby jest kolosalny, ok 60% od pensji pracownika trzeba dodatkowo oddać na ZUS i podatki, to jak pracodawca ma zatrudniać i godziwie nagradzać?

  Odpowiedz
 • vvv(2011-09-21 09:45) Zgłoś naruszenie 00

  Wszyscy moi znajomi chodzą po firmach i nie mogą nigdzie znaleźć pracy, a rząd cały czas krzyczy jak to u nas dobrze i jaką to mamy zieloną wyspę. Niech Warszawa spojrzy co się dzieje w innych częściach kraju, bo może w samej stolicy jeszcze to jakoś wygląda, ale dla mnie to już szczyt szczytów żeby nawet w McDonalds załatwiać pracę przez znajomości!
  Dziękujemy Panie Tusk za godne warunki życia dla młodych ludzi! Odwdzięczmy się przy najbliższych wyborach!!!

  Odpowiedz
 • ela(2011-09-21 10:03) Zgłoś naruszenie 00

  Platforma mafijna rządzi - rozsądni wyjadą, reszta zostanie d++orż++enięta...

  Odpowiedz
 • baba(2011-09-21 10:09) Zgłoś naruszenie 00

  do antonina
  składki ZUS łaci pracownik razem z pracodawcą a podatek dochodowy sam pracownik. Jeżeli uważasz że cię na to niestać to nie prowadż samodzielnego intersu tylko się sama zatrudnij najlepiej za minimalne wynagrodzenie, umowę zlecenie lub na czarno, wtedy napisz komentarz.

  Odpowiedz
 • Mark(2011-09-21 10:11) Zgłoś naruszenie 00

  A płaca minimalna rośnie, według GUS-u średnia płaca także rośnie w zawrotnym tempie a zatrudnienie spada. Jakieś cuda.

  Odpowiedz
 • ndog(2011-09-21 10:13) Zgłoś naruszenie 00

  A Wielka Ściema głoi,że jest tak dobrze...

  Odpowiedz
 • a(2011-09-21 10:23) Zgłoś naruszenie 00

  barierą zatrudnienia były, są i będą koszty uboczne zatrudnienia czyli składki ZUS. Ale stara prawda mówi, że chytry dwa razy traci.

  Odpowiedz
 • 007KAL(2011-09-21 10:38) Zgłoś naruszenie 00

  Pomysł na ręczne sterowanie tak bezwładnym i skomplikowanym mechanizmem jak gospodarka i do tego używanie kryterium "maleją/rosną słupki z poparciem w publikatorowych ośrodkach badania opinii społecznej" dla rządzących daje takie efekty. Tak jest nie tylko w III RP, ale w wielu karajach UE i samym USA... U nas w jednym dniu wszyscy trąbią, że wzrosną płace minimalne, i dzięki temu (wersja dla Ludu) ludzie będą więcej zarabiać i godniej żyć, (wersja dla Tworzących Miejsca Pracy) trzeba będzie więcej zapłacić pracownikom, ale także więcej zapłacić za wiele opłat (do gminy, miasta, urzędów, bo są one często określane względem płacy minimalnej) więc i zarobić trzeba więcej (a tuż przed nami mamy kryzys),...więc logicznym jest pozbycie się dzisiaj pracowników etatowych, których łatwo zastąpić, bo ... na pewno ...kiedyś ... będzie ... kolejna ... akcja dotowania miejsc pracy dla nowych pracowników... Dodatkowo etaty tworzą średnie i duże firmy, a "jednoosobowe interesy" działają w ramach samozatrudnienia... III RP kreuje "singlowy mały biznes", więc może giną etaty, bo opłaca się pójść na swoje i skorzystać z ulgi na ZUS-ie, a dalej robić to samo, u tego samego... Nawet kilku geniuszy (po stronie władzy) nie jest w stanie przewidzieć tego, co mogą wymyśleć miliony średnio inteligentnych (po stronie Ludu)..

  Odpowiedz
 • a+(2011-09-21 10:53) Zgłoś naruszenie 00

  Do a : To nie jest prawda. Można z kosztami najemników zejść z 60 % do 10 % i są na to legalne sposoby. Problem wydaje mi się bardziej polega na niedopsaowaniu sporej części pracobiorców do wymagań rynku pracy, a ten potrzebuje z kolei coraz więcej pracowników fizycznych ( wyjazdy za granicę, aspiracje większości młodziezy do mgr, niechęć do budnych zawodów - np. hydraulik, itp. )

  Odpowiedz
 • th(2011-09-21 11:02) Zgłoś naruszenie 00

  Wyglada że trzeba przebidowac do niżu demograficznego i wtedy beda prosić żeby pracować nawet odrzucanych dzisiaj doświadczonych,odpowiedzalnych 50+

  Odpowiedz
 • grazyna piszczoła(2011-09-21 11:09) Zgłoś naruszenie 00

  Mówi się o zwalnianiu pracowników z firm którzy pracowali na umowę zlecenie lub na czarno a przecież Premier Tusk opowiada przed wyborami co ON nie zrobił - jak dobrze żyje się Polakom , że wzrost zatrudnienia jest w kraju .
  PO oczekując iż wybory będą po ich stronie mogą się pomylic .
  Rząd PO nie zrobił nic by Stocznia Szczecińska PORTA HOLDING ruszyła .
  Tam znalazłoby 11 tysięcy miejsc pracy .
  Zarząd PORTA HOLDING nie była w upadłości posiada pół miliarda złotych i posiada je na koncie syndyka . Sprawa do dziś nie jest wyjaśniona. W dalszym ciągu Zarząd PORTA HOLDING jest właścicielem 91% udziałów stoczni . Skarb Państwa bezprawnie zabrał stocznie i pozbawił pracy wielu tysięcy osób.
  To skandal !
  Obecnie ZARZĄD PORTA SZCZECIN chce utworzyc miejsca pracy ale władze tego kraju nie dopuszczają jej do otwarcia Stoczni w Szczecinie w związku z tym można domniemac że został podpisany jakiś układ z Niemcami by nie było stoczni w Szczecinie . Jest wiele niejasności w tej materii ponieważ działalnośc gospodarcza daje wszystkim równe prawa ale takie prawa odbiera się właścicielowi stoczni.
  Niejasności zamknięcia Stoczni PORTA HOLDING jest sprawą polityczną .
  Kto na tym zbił interes, żeby w Szczecinie nie istniała stocznia a kilka kilometrów za granicą w Niemczech wszystkie stocznie mają sie bardzo dobrze . Przecież to jest jasne by w naszym kraju nie budowac statków
  Społeczeństwo szczecińskie domaga się natychmiastowego otwarcia stoczni by w tym mieście żyło się lepiej i godnie .
  Demonstracja przed bramą Stoczni Porta Holding przy ul. Antosiewicza w dniu 19 września 2011 roku o godzinie 14.00 - pokazała prawdziwe oblicze ludzi . Społeczeństwo nie było zainteresowane demonstracją, wręcz mówiło się że nie da się nic z tym zrobic by stocznię uruchomic bo układy naszego rządu oddały miasto w całości dla Niemiec . Widac gołym okiem jak buduje się zaplecze w postaci biurowców Super Marketów itp. które nie będą służyc polakom a tylko obcokrajowcom, którzy już w niedługim czasie zamieszkają w naszym mieście i to oni będą stawiac nam warunki . Będziemy pracowac dla nich a nie dla Rzeczypospolitej Polskiej demokratycznej o która walczyliśmy kilkadziesiąt lat
  Szczecin. Polska. Każdy Polak, w tym szczecinianin musi mieć wiedzę o faktach, które są najważniejszym odniesieniem do budowania ładu i porządku państwa, ładu gospodarczego i społecznego.
  Nie może być tak, aby ludzie, którzy mieli wiedzę na ten temat – milczeli !
  Nie może być tak, aby media milczały o Prawdach i sprawach ważnych społecznie, sprawach gospodarczych, sprawach o stanie państwa.
  Media jako czwarta władza powinna więcej pisac bez cenzury i edukowac społeczeństwo by razem walczyc wspólnie o nasze prawa o prace , o godne życie w tym mieście by nie było więcej eksmisji z mieszkan, byśmy nie zwracali się do MOPR o wsparcie kilka groszy na chleb , by nasze dzieci nie chodziły do szkoły głodne , by stac nas było na kupienie wyprawki do szkoły .
  Tak już dłużej nie da się zyc.
  Razem musimy działac.

  Odpowiedz
 • antywyborca(2011-09-21 11:27) Zgłoś naruszenie 00

  Politycy "ścigają" się na drodze do "Koryta", a Naród cierpi !

  Odpowiedz
 • zniesmaczona(2011-09-21 11:27) Zgłoś naruszenie 00

  A W KOLEJNYM ARTYKULE, W JUTRZEJSZYM WYDANIU POJAWI SIĘ INFORMACJA O WZROŚCIE ZATRUDNIENIA I FENOMENALNIE PROSPERUJĄCEJ POLSKIEJ GOSPODARCE.

  Proponuje się zdecydować, bo jest to irytujące i nie tylko...

  Odpowiedz
 • henia(2011-09-21 11:28) Zgłoś naruszenie 00

  chyba czas najwyższy skrócić okres zatrudnienia, a nie wydłużać ,zwalniać miejsca pracy dla młodych, a nie w kółko opowiadać jacy to wybitni są ludzie z doświadczeniem i pakować ich na stołki, a ich dzieci muszą byc na utrzymaniu mamuś robiacych kariere po 60 tce

  Odpowiedz
 • jura(2011-09-21 11:58) Zgłoś naruszenie 00

  Vincent R uratował Polskę wykańczając Polaków.Władza dbao nasze dobra,ukyjmy je więc głęboko.

  Odpowiedz
 • młody(2011-09-21 12:28) Zgłoś naruszenie 00

  Spoko młodych zatrudni TVN i Gazeta Wyborcza

  Odpowiedz
 • rewizor(2011-09-21 13:16) Zgłoś naruszenie 00

  Ekonomiści się dziwią i to tylko pokazuje kompetencje.Dlaczego nie dziwi ich podawane dane GUS o zatrudnieniu które na koniec 2009 roku zmienione,w 2010 r.od stycznia do sierpnia zmienione i oznakowane kolorem czerwonym-"oznacza, że dane zostały zmienione w stosunku do wcześniej opublikowanych"Może trzeba sięgnąć do tych nie zmienionych danych by zdziwienie było mniejsze,panowie

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane