Nie ma odwrotu od pracy kobiet; muszą one mieć możliwość podejmowania pracy i trzeba im to ułatwiać - mówiła w czwartek minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, zachęcając do udziału w III Europejskim Kongresie Kobiet.

III Europejski Kongres Kobiet rozpocznie się w sobotę i potrwa do niedzieli; jest jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji organizowanych z udziałem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Fedak podkreśliła, że Kongres Kobiet miał duży wkład w politykę równościową i przypomniała, że jej resort od początku zaangażowany był w organizowanie tej imprezy, włączając się w panele poświęcone sytuacji kobiet na rynku pracy, mechanizmom ułatwiającym łączenie ról czy przedsiębiorczości kobiet.

"Nie ma odwrotu od pracy kobiet" - mówiła Fedak podkreślając, że wskaźniki dotyczące aktywności Polek na rynku pracy, choć poprawiają się co roku, wciąż są niższe niż średnia europejska.

Poinformowała, że podczas Kongresu odbędzie się okrągły stół, za którym zasiądą ministrowie ds. równości płci lub zatrudnienia ze wszystkich krajów UE oraz wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding. Jak dodała Fedak, Polska przedstawi swoje osiągnięcia w dziedzinie polityki równościowej: chwalić się będzie m.in. ustawą żłobkową i programem "Maluch" wspierającym gminy w tworzeniu placówek dla małych dzieci, wydłużeniem urlopów macierzyńskich i urlopami ojcowskimi. "Bo ważne jest, żeby obowiązkami domowymi sprawiedliwie się w rodzinie dzielić" - przekonywała minister pracy.

Kongres Kobiet jest społeczną inicjatywą, zrzeszającą kobiety z różnych środowisk: osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, samorządów, związków zawodowych, związków pracodawców. W marcu zeszłego roku zarejestrowane zostało Stowarzyszenie Kongres Kobiet; powołano Gabinet Cieni Kongresu Kobiet, który komentuje bieżące wydarzenia polityczne.

Pierwszy Kongres odbył się w czerwcu 2009 r., spotkało się na nim blisko 4 tys. kobiet z różnych środowisk. Podsumował wkład Polek w procesy transformacji oraz sformułował postulaty, których spełnienie jest niezbędne, by kobiety cieszyły się nie tylko równymi prawami, ale również równymi szansami i możliwościami we wszystkich dziedzinach życia. II Kongres odbył się w czerwcu 2010 r. w przededniu wyborów prezydenckich, pod hasłem "Czas na wybory! Czas na kobiety! Czas na solidarność!".

Z inicjatywy Kongresu powstał obywatelski projekt ustawy zwiększającej liczbę kobiet na listach wyborczych; ustawa gwarantująca kobietom 35 proc. miejsc na listach weszła w życie w tym roku i obowiązywać będzie w najbliższych wyborach do parlamentu.