Rząd zdecydował: płaca minimalna w 2012 r. wyniesie 1500 zł

13.09.2011, 14:08; Aktualizacja: 13.09.2011, 17:28

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r. będzie wynosić 1500 zł - zdecydował we wtorek rząd. Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 1386 zł, oznacza to jego wzrost o 8,2 proc.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (42)

  • Ekonomista(2012-05-22 08:08) Zgłoś naruszenie 00

    Kij ma dwa końce. Wielu przedsiębiorców wypłaca pracownikom płacę minimalną, bo nie ma z czego. Koszt utrzymania pracownika jest bardzo wysoki, a popyt, oprócz żywności, ciągle spada. Producentów żywności też jest wielu i często ludzie żywią się podstawowymi produktami. Ciężko się żyje i przedsiębiorco i pracownikom, jedynie urzędnicy państwowi mają teraz dobrze. Skutkiem podwyższenia płacy minimalnej mogą być zwolnienia z pracy, albo ograniczenia, np przejście z całego na 3/4 etatu. Podatek od płac powinien stanowić dochody ZUS, a nie ściagać z ludzi podatek od płac, a później mówić, że ZUS jest dofinansowywany z budżetu!.

    Odpowiedz
  • GABI(2012-04-15 20:47) Zgłoś naruszenie 00

    Tusk ,Komorowski ireszta chołoty to CIULE CIULE IJESZCE RAZ CIULE niech te ciule żyją za 1000,zł to odechce im się takich idiotycznych ustaw ;najwyższy czas *********** tą chołotę na zbity pysk bojuż patrzeć i słuchać się nie da.

    Odpowiedz
  • pegazus(2012-02-15 21:38) Zgłoś naruszenie 00

    pusta gadka , tak było jest i będzie !!! musi być pan i parobek . Gdyby tak kilku ministrów pociągnąć do odpowiedzialności materialnej ... ot może by coś było tylko kto to zrobi jak ręka rękę myje śmiechu warte :) :) :) kupa darmozjadów i nie budujmy stadionów z pieniążków robotnika parobka lecz z datków polityków :) i wtedy możemy dać nagrodę cwaniakom np. owe min. socjalne

    Odpowiedz
  • gość(2012-02-02 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    Składki zależne od dochodów są chyba najlepszym pomysłem jaki padł. A swoją drogą ciekawe jak będą to naliczać?Jest takie rozwiązanie w jakimś kraju? Wiem o mandatach w Skandynawii zależnych o dochodów

    Odpowiedz
  • robol(2012-01-13 18:54) Zgłoś naruszenie 00

    miotla kosztuje sto zl -na miotle a-zarobiswz 1100zl
    POLSKI RAJ

    Odpowiedz
  • podatnik(2012-01-13 13:42) Zgłoś naruszenie 00

    jak cię mdli to bierz dupę w troki i zakładaj własny biznes!!! pogadamy wówczas ile zostanie ci na przeżycie???

    Odpowiedz
  • do 33: Pan M(2012-01-12 21:55) Zgłoś naruszenie 00

    tak tylko kupując codziennie chleb za 5 zł przy zarobkach 1500 zł brutto tj ok. 1100 zł netto niewiele Ci już pozostaje na opłacenie mieszkań, energii, wody, oraz zakup innych potrzebnych do życia codzinnego produktów dla standardowej 4-osobowej rodziny.. i skąd ten niż demograficzny? a niz demograficzny = mniej podatników i można by tak w nieskończoność bo to koło zamknięte. Każdy chce godziwie żyć, także Ty Panie "Przedsiębiorco" (zapewne).

    Odpowiedz
  • do 28: majk(2012-01-12 21:47) Zgłoś naruszenie 00

    taaa jasne Tobie pracownik ma przynieść zysk, a sam ma utrzymać siebie i rodzinę i jeszcze pracować wydajnie za te marne 1500 zł, które mu dajesz - człowieku to mniej niż jałmużna, za takie pieniądze to rzeczywiscie wcale sie im nie dziwię, że nie pałają chęcią do pracy w Twojej firmie.. i Ty siebie śmiesz określać mianem "pracodawcy", żenujące co się dzieje na polskim rynku pracy

    Odpowiedz
  • Ryszard/1945Olsztyn(2012-01-12 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    No na rękę wychodzi zł 1112, o kućwa ale to majątek, co ci ludzie zrobią z takimi zarobkami, chyba się pochlastają ew. iść na całość i raz napić się z zapić na kostuchę i będzie spokój. A tak na poważnie dzisiaj tj 12-01-br. były obrady sejmu na temat dotyczący ok 9 milionów emer. i rencistów, media milczą cenzura działa.

    Odpowiedz
  • pan M.(2012-01-10 15:57) Zgłoś naruszenie 00

    wyższa pensja = wyższe koszty utrzymania pracownika = droższy towar
    droższy towar = droższe koszty = mniej inwestorów
    mniej inwestorów = mniej miejsc pracy
    mniej miejsc pracy = niższe pensje
    niższe pensje = gorsze życie i wzrost bezrobocia

    proste aspekty ekonomiczne!

    A wy chcecie zarabiać 4tys pln i chleb mieć za 1złotówke...

    pytanie kto będzie wtedy ten chleb piec za 2pln/godzinę. Chyba Ukrainiec...

    Pensja minimalna wzrasta tak jak emerytura - zgodnie z inflacja. Dzięki temu jest (w teorii) równowaga i koszt życia ten sam. W teorii bo inflacja jest oszukana (np żywność zdrożeje o 20% ale samochody potanieją o 10% to inflacja jest 10% a nie 20%...a jednak życie de facto podrożało o 20%)

    ZROZUMCIE dalej kupując w hipermarketach wywożą zarobione pieniądze poza nasz kraj , nie płacą podatków i mają ulgi. Zrozumcie to w końcu że przez to że jest "taniej" macie drożej bo zamiast zostawiać kapitał i podatki w Polsce, wywozicie je za granicę.

    JEDYNIE co można zrobić to obniżyć podatki. I to byłby świetne (ściągnęło by przedsiębiorców i żywność byłaby tańsza) ale to zmusiłoby do CAŁKOWITEGO USUNIĘCIA SOCJALI co bardzo popieram (dlaczego ja muszę płacić na nierobów? dlaczego ja muszę utrzymać pijaków i bezdomnych i tych co kradną i pracują na czarno i i tak dostają zasiłki?)

    Odpowiedz
  • i co zrobic?(2012-01-08 09:40) Zgłoś naruszenie 00

    ta podnoscie podnoscie ciekawe kto mi stawki a uslugi podniesie jak juz ledwo dycham trzeba bedzie na 1/2 etatu zatrudniac

    Odpowiedz
  • Ryszard/1945 Olsztyn(2012-01-06 13:49) Zgłoś naruszenie 00

    Dodam jeszcze że jak byłem ostatnio u lekarza w gabinecie prywatnym, bo do specjalisty ze skierowaniem od lek. rodzinnego czekanko do maja, paranoja, to wchodząc do lekarza widziałem w jego oczach odbity duży nominał w złotych polskich a dopiero póżniej zobaczył mnie. No jeszcze mogę sobie pozwolić na taką wizytę profilaktycznie-wiekową ale ci co nie mają kasiorki to przy takim czekaniu to doczekają się, ale miejsca w zimnym ciemnym dołku.

    Odpowiedz
  • Ryszard/1945 Olsztyn(2012-01-06 13:35) Zgłoś naruszenie 00

    W roku 1981 przed stane wojennym pracowałem jeszcze wtedy w Republice Federalnej Niemiec, praca fizyczna nawet ciężka ekologiczna i zdrowa bo na powietrzu, pracownicy niemieccy patrzyli na mnie trochę krzywym okiem, wiedziałem dlaczego i widział to właściciel ja tą pracę co oni mieli do wykonania przez 9 godzin robiłem przez ok 4 i lepiej, bez wysiłku, docenił to pracodawca prawdziwy niemiec dawał mi kopertówki tygodniowe wieksze jak dostawali jego pracownicy, no oczywiście im tego nie mówiłem, dziwił się tylko że niemcy tak mało są wydajni. Gdyby nie póżniej stan woj.przy corocznym wyjeżdzie do pracy w niemczech dzisiaj bym był bogatm człowiekiem emerytem za normalną pracę, a w naszym kraju po przepracowaniu prawie 50-ciu na różniastych stanowiskach od robotnika do kierownika emer. jest taka że jak przyjeżdza kolega z Niemiec to nie chce wierzyć w/g niego to jest na tydzień, dopiero pokazałem mu papiery z naszego ZUS-u to uwierzył.On tam do emer. swojej był zwykłym robotnikiem przy taśmie i ma trochę ponad2 tyś. euro i z małżonką zwiedzają nie tylko europę ale i świat, a my Polacy zwiedzamy gabinety prywatne lekarzy i odwiedzamy przychodnie czekając w długich kolejkach.

    Odpowiedz
  • lulek(2012-01-06 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    Poprostu żałosna jest ta podwyżka netto wyjdzie z 80 zł max a same rachunki ile poszły do góry przez ostatni rok i jeszcze pójdą dalej w górę , poza tym ile paliwo poszło a za tym wiąże się wzrost cen żywności. SOBIE W RZĄDZIE WIEDZĄ ILE PODNIEŚĆ MIMO WYSOKICH DOCHODÓW A NARÓD MAJĄ GŁĘBOKO W DUP..

    Odpowiedz
  • majk(2012-01-03 12:04) Zgłoś naruszenie 00

    Zgodzę sie z tym,że płaca minimalna jest za wysoka.Mam kilku pracowników ,którzy najprościej rzecz ujmując nie zarobią na siebie ,ba będe musiał do nich dołożyć.Prosta droga do tego aby pracownika takiego zwolnić- w końcu ma przynieść mi zysk a nie stratę

    Odpowiedz
  • Michał(2012-01-03 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    debile. Zamiast sie cieszyć. polakowi zawsze źle, najlepiej nic wam nie dać powrót do PRL'u

    Odpowiedz
  • xyz(2011-12-31 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    400 euro to przy cenach unijnych chyba tygodniówka.
    Pamiętajmy, że całe życie dymając za takie pieniądze, to emerytura będzie 200 euro - paczka fajek dziennie.
    Nawet na opłacenie eutanazji nie starczy.
    Pozostaje tylko eutanazja po polsku- sznurek !!!

    Odpowiedz
  • xyz(2011-12-31 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Zdaniem przewodniczącego Solidarności Piotra Dudy...
    Przecież to solidarność ze swym prawicowym (a więc zgubnym dla robotnika) statutem nas w to wpakowała.
    Było to do przewidzenia !!!
    Dzisiaj członkostwo w solidarności powinno być ścigana z mocy prawa !!!

    Odpowiedz
  • Jerzy(2011-12-10 18:59) Zgłoś naruszenie 00