Więcej osób dorobi do renty

autor: Bożena Wiktorowska31.08.2011, 03:00; Aktualizacja: 03.09.2011, 09:20

Ponad 2,4 tys. zł miesięcznie będzie mogła dorobić osoba pobierająca rentę socjalną. Dotychczas nie mogło to być więcej niż 1039,90 zł. Nowe przepisy wprowadza uchwalona wczoraj przez Sejm nowelizacja ustawy o rencie socjalnej. Ustawą zajmą się teraz senatorowie. Ułatwienia w dorabianiu mają wejść w życie od 1 stycznia 2012 r.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (16)

  • blazej.(2014-01-25 19:08) Zgłoś naruszenie 00

    ile moge dorobic do renty ktorej mam 1200zl.

    Odpowiedz
  • marek(2011-10-14 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Mam syna niesłyszącego od urodzenia. Jak on ma w przyszłosci zyć ,jak mnie zabraknie. Dostaje rente socjalna i dorabia . Razem ma 1200 zł na reke. Co on ma zrobic z taka kwotą ,jaka jest dla niego przyszlosc, jak ma zaplanowac rodzinę ,wyzywic ja itd. Jaki kredyt moze wziąc ,zeby chociaz mieszkanie 2 pokojowe sobie kupić ? Na szczescie niedosłuch nie eliminuje go i doskonale sobie radzi i chce pracowac. Dlatego uwazam ,ze podniesienie progu do 70 % jest wlasciwe.Nie pozwoli takim osobom wegetować !!!Przeciez on na te wyzsze wynagrodzenie musi zapracowac.

    Odpowiedz
  • ksiądz(2011-09-11 15:39) Zgłoś naruszenie 00

    Złości niektórych , że to niby z ich składek żyją renciści . No to teraz będą żyć za swoje zarobione pieniądze ,czego wcześniej im zabraniano. Bardzo dobry pomysł. Zalegalizujmy pracę a fałszywi renciści sami się ujawnią!
    A naprawdę chorzy od dziecka wymagają od nas pomocy i instytucje państwowe powinny dbać o to i pilnować aby nikt nie gadał takich egoistycznych głupot o utrzymywaniu niepotrzebnych społeczeństwu chorych dzieci.

    Odpowiedz
  • rencista socjalny(2011-09-05 17:08) Zgłoś naruszenie 00

    jestem osobą chorą od urodzenia na mózgowe porażenie dziecięce ciężko mi się poruszać, ale mogę dorobić umysłowo. Jak przeżyć za 540 zł powiedzcie mi mądrale.Może ktoś chciałby się zamienić, też chciałbym być zdrowy

    Odpowiedz
  • sarna(2011-09-04 07:35) Zgłoś naruszenie 00

    JESTEM za!!! no nie stety tak w POLSCE mamy że i chorzy muszą iść do pracy jak najbardziej jestem za ty by mogli dorabiać bo za te grosze kto jest w stanie wyżyć !!!

    Odpowiedz
  • Fe(2011-09-03 19:40) Zgłoś naruszenie 00

    Wiwat wolność i demokracja - limitowana praca !

    Odpowiedz
  • kasia(2011-09-01 19:18) Zgłoś naruszenie 00

    Nie sztuka dorabiać do emerytury sztuką jest dostawać tyle żeby godnie żyć i nie być zmuszonym do dodatkowej pracy tylko zasłużonego odpoczynku po wielu latach orki. niestety u nas z tymi groszami z emerytury tak się nie da.

    Bardzo to smutne, ale niestety prawdziwe. Ja na tfi w noble oszczędzam i mam nadzieję, ze mój odpoczynek na starość będzie wyglądał godnie!

    Odpowiedz
  • rencista socjalny(2011-09-01 06:07) Zgłoś naruszenie 00

    Zacietrzewiony Andrzeju to obrzydliwe że zazdrościsz ludziom ktorzy musza żyć za 540 zl , a tobie zycze żebyś musial przeżyc miesiac za taka kwote jezeli zweryfilowac to takich jak ty ludzi podlych

    Odpowiedz
  • Marcin(2011-08-31 20:23) Zgłoś naruszenie 00

    Nie sztuka dorabiać do emerytury sztuką jest dostawać tyle żeby godnie żyć i nie być zmuszonym do dodatkowej pracy tylko zasłużonego odpoczynku po wielu latach orki. niestety u nas z tymi groszami z emerytury tak się nie da.

    Odpowiedz
  • Mama_rencistysocjalnego(2011-08-31 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    @sebastian, rencista socjalny
    "tyle,że renty socjalne mają uczciwi ludzie bo skoro chorują od dziecka to sobie tego nie wymyślili tylko tak się ludziom w życiu ułożyło, a renty inwalidzkie co do uczciwości takich ludzi"

    Rencista socjalny, ktory pracuje to uczciwy człowiek? Dla kogo ta bajka?

    98% rencistów socjalnych tych naprawdę chorych nie będzie pracować, bo jest chora. Mówienie, że problem jakiejś tam pułapki organicza aktywność rencistów jest po prostu śmieszna.

    A co z rencistami socjalnymi którzy nie mogą pracować? Czy oni mogą pozywać państwo polskie od podwyższenie renty skoro okazało się, że ci co podobno nie mogą pracować nagle mogą pracować.



    My rodzice rencistów socjalnych jesteśmy oburzeni tymi zmianami, bo nasze niepełnosprawne dzieci (często po 30 lat) niezdolne do samodzielnego życia zostały wykorzystane przez zdrowych rencistów do nabijania swoich kieszeni. To jest obrzydliwe !!!

    Może taki śliniący i spraraliżowany człowiek też pójdzie do pracy i dorobi sobie do renty socjalnej? Kogo wy chcecie oszukać. Nas czy takiego Dudę?

    Odpowiedz
  • andrzej(2011-08-31 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    Ja do konca nie uwazam ze renty nalezy zlikwidowac ale znacznie ograniczyc bo 80 procent rencistow pobierajacych renty socjalne mogloby smialo pracowac i nie pobierac renty i jeszcze jedno od urodzenia niemalze jestem osoba niepelnosprawna zachorowalem majac trzy tygodnie zycie renty socjalnej nigdy nie posiadalem moi rodzice pomimo ze mieli nas kilkoro jestem najstarszy mam obecnie 58 lat i 37 lat pracy zawodowej nigdy nie uwazali mnie za osobe na tyle chora azeby starac sie dla mnie o rente czy grupy niepelnosprawnosci jako dziecka bo moja choroba a raczej pozostalosci beda mi dokuczly dotad dopoki bede zyl, al moi rodzice mnie ksztalcili i dzieki im za to ze nie zrobili ze mnie wiekszego kaleki bo umyslowego poprzez brak wyksztalcenia i nigdy im w glowie nie powstala mysl by wyludzac pieniadze od skarbu panstwa czyli nas spoleczenstwa, a moj ojciec zasuwal w pray na dwa etaty by zapracowac na moje leczenie bo moja mama byla ze mna w domu bo do przedszkola chodzic nie moglem i mialem w szkole postawowej indywidualny tok nauczania, az dopiero gdy rozpoczalem nauke w szkole sredniej moja mama mogla pojsc do pracy, obecnie dalej zadnej renty nie pobieram mam grupe niepelnosprawnosci stopien umiarkowany i pracuje zawodowo dopoki sil starczy i prawie krew mnie zalewa jak patrze na tych ludzi z grupa spocjalna ktorzy naprawde mogliby pracowac normalnie, le niektorzy pracuja dodatkowo np. umowa o dzielo.

    Odpowiedz
  • osoba niepełnosprawna(2011-08-31 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    myślisz michał, że ktoś osobie niepełnosprawnej da zarobić więcej jak 1200 zł netto??? wątpie, dalej zostanie tak jak jest...

    a ty sie ciesz, że nie jesteś kaleka, jeśli tak bardzo zazdrościsz osobom chorym, to może kiedyś sam zasmakujesz tego "miodu"

    zdrowia nie kupisz, a zaopatrzenie w protezy, balkoniki, kule, leki NIE JEST TANIE

    ty sobie kupujesz buciki w sklepie za 200 zł a osoba niepełnosprawna musi doplacac do butow ortopedycznych nawet i 1000 zł, takie buty wytrzymaja gora 2 lata...

    POMYŚL TROCHĘ TO NIE BOLI!!!

    Odpowiedz
  • 153ZŁ OD 7 LAT(2011-08-31 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    DLACZEGO OD 7 LAT NIE JEST WALORYZOWANY ZASIŁEK PIELEGNACYJNY KTORY WYPŁACA OPIEKA SPOŁECZNA I WYNOSI 153 ZŁ---A DODATEK PIELEGNACYJNY WYPŁACANY PRZEZ KRUS ZUS COROCZNIE --DEFAKTO NIBY TO SAMO TYLKO INNY PŁATNIK---DLACZEGO RZAD OKRADA OSOBY CHORE I PODZIELIŁ NA LEPSZYCH I GORSZYCH TO JEST POSKA DYSKRYMINACJA RASOWA

    Odpowiedz
  • Michał(2011-08-31 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli teraz rencista będzie mógł zarabiać więcej niż większość społeczeństwa i dodatkowo pobierać rentę. Proste.

    Odpowiedz
  • sebastian, rencista socjalny(2011-08-31 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    jak czytam dyskusje o tym czy powinni odbierać renty tym co pracują czy nie to zastanawiam się czy ludzie w tym narodzie są normalni.

    po pierwsze jak ludzie są na coś chorzy od dziecka to najlepiej kazać im zapierdzielać, tak ? a jak się nie nadają do pracy to kazać umrzeć z głodu i nie leczyć się jeśli się leczy - oby taki los spotkał tych którzy tak się wypowiadają to może wtedy coś zrozumieją.

    po drugie jak firma płaci po 1200 zł to wydaje się jej,że kupiła sobie pracowników na własność i,że ci pracownicy będą niewolnikami tej firmy do końca życia, dziwne,że sami ci którzy zatrudniają pracowników za takie pieniądze by nie pracowali. a jak pozliczać opłaty miesięczne (jak ktoś się sam utrzymuje albo z dwóch pensji albo z jednej pensji - różnie to bywa) i to,że osoby niepełnosprawne z podowu niepełnosprawności nie zawsze mogą zarobić tak zwaną średnią krajową bo skoro jest niepełnosprawność to są też jakieś ograniczenia to co, najlepiej takim ludziom kazać umrzeć ?
    jest jeszcze inna rzecz - firmy że tak napiszę specjalizujące się w zatrudnianiu osób z orzeczeniem o niepełnosprawności szukają takich osób,żeby jak najbardziej obniżyć koszty zatrudnienia pracowników, jeśli wziąść pod uwagę,że przeciętnie pracownik dostanie 1200 zł od pracodawcy plus podatki minus dofinansowanie z pfron i inne mniejsze dofinansowania jak też dofinansowanie stanowiska pracy to jakby to tak dokładnie przeliczyć to ciekawe ile naprawde zakłady pracy wydają na utrzymanie pracowników bo chyba marzeniem każdej firmy jest,żeby pracownicy pracowali "za darmo" i,żeby jeszcze byli wdzięczni,że mogą być "niewolnikami". dziwne,że co niektórzy bronią takiego podejścia pracodawców do pracowników, jakby pracownicy nie byli ludźmi tylko jakimiś robotami.

    w innych krajach to obywatele na bezrobociu dostają kase od swojego państwa i jest to normą, osoby niepełnosprawne w innych krajach są lepiej traktowane niż u nas, a u nas co, osoby niepełnosprawne muszą walczyć o głupie zniesienie limitów, a właściwie podwyższenie z 30% do 70% bo do tej pory osoby podejmujące prace z rentą są na swój sposób "karane" za podjęcie pracy koniecznością wieszania renty, tylko ciekawe dlaczego inne osoby mające większe renty nie muszą ich wieszać, a te małe renty socjalne każda osoba która ma to świadczenie musi je zawiesić.

    tyle,że renty socjalne mają uczciwi ludzie bo skoro chorują od dziecka to sobie tego nie wymyślili tylko tak się ludziom w życiu ułożyło, a renty inwalidzkie co do uczciwości takich ludzi, którzy po 5 latach pracy starają się o rente inwalidzką to bardziej bym wątpił w uczciwość tych ludzi bo skoro byli zdrowi i jakoś nagle dziwnym zbiegiem okoliczności chorowali przez 5 lat, żeby dostać rente inwalidzką, a potem po przyznaniu wyjeżdrzają w Polske do pracy ciesząc się,że nie będą musieli wieszać renty i będą mogli jeszcze dorobić to coś tu chyba jest nie tak,kiedyś czytałem w necie jak ludzie bezczelnie kombinują jak np facet zachorował na to samo co jego teściowa (wiadomo osoba starsza) to podobno symulował,że jest chory na to samo i po przyznaniu renty inwalidzkiej chyba cudownie wyzdrowiał sam i chyba bez orzeczników sam się uzdrowił. a kiedyś jeden facet mi mówił jak to jakiś jego znajomy się chwalił,że nic mu nie jest, a rente dostał bo "kombinował".

    jak już jakichś rent nie powinno być albo powinny być weryfikowane to tylko renty inwalidzkie bo trudno podejrzewać rencistów socjalnych,że jako dzieci zaczęli "kombinować", za to osoby, które po 5 latach starają się o renty inwalidzkie jak najbardziej można podejrzewać tym bardziej te osoby które były chore przed przyznaniem renty 5 lat, a nie dłuzej i które nagle po przyznaniu renty inwalidzkiej same się uzdrowiły.

    Odpowiedz
  • andrzej(2011-08-31 07:28) Zgłoś naruszenie 00

    Po pierwsze zweryfikowac rencistow socjalnych dokladnie w 80 procentach to sa tacy sami chorzy ludzie jak wszyscy inni ktorych tychze rent nie posiadaja, po drugie jak on taki chory to jakim sposobem zarobi 2400 brutto bo kto go zatrudni, a tak naprawde to sa przewaznie mlodzi ludzie ktorzy tak naprawde nigdy nie splamili sie praca nie maja uzbieranego kapitalu emerytalno rentowego jako podstawy do przyznania renty wiem cos o tym bo sam pracuje obecnie w zakladzie pracy chronionej a tak w ogole mam z nimi do czynienia juz od 1998 r., po trzecie ludzie pobierajacy swiadczenie przedemerytalne po przepracowaniu kobieta 35 lat pracy, mezczyzna po 40 latach pracy moga zarobic tylko 800 pln na miesiac bo gdy wiecej zarobia to ZUS zabiera swiadczenie a tez sa to ludzie zadko kiedy w tych latach tryskajacy zdrowiem, moja znajoma 30 lat pracy od roku czasu zmaga sie z rakiem nie otrzymala renty chociaz chciala sie o nia starac, obecnie otrzymuje swiadczenie rechabilitacyjne, moze nareszcie sie ktos naprawde tym zajmie z rzadzacych i nie dopusci do wejscia w zycie takiej to ustawy umozliwiajacej dorabianie rencistom socjalnym tak duzych kwot, a przede wszystkim nalezy zlikwidowac renty socjalne zaraz po wyborach, bo wcale sie nie dziwie ze zus nie ma pieniedzy na wyplate biezacych wyplat emerytur i rent a przeciez napewno sa wyplacane z naszych uzbieranych kapitalow rentowych takich jak ludzi jeszcze pracujacych, a dla ludzi o stazu pracy 40, 35 lat pracy nie ma na wyplate zasluzonej emerytury chociaz w takiej kwocie jaka otrzymuja rencisci cocjalni z proponowana mozliwoscia dorobienia 2400 brutto, ci ludzie czesto klepia przyslowiowa biede pracodawca nie chce ich zatrudnic z powodu wieku, a renciste socjalnego zatrudni pracodawca bo mlody i jeszcze otrzyma dotacje z powodu jego zatrudniania i ma pracownika prawie za darmo.

    Odpowiedz