PIP: niepełnosprawni pracownicy bez ochrony

autor: Michalina Topolewska30.08.2011, 03:00; Aktualizacja: 30.08.2011, 08:58

W ubiegłym roku więcej zakładów pracy chronionej (ZPChr) niż rok wcześniej nie przestrzegało przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (7)

  • 153ZŁ OD 7 LAT(2011-08-30 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    DLACZEGO OD 7 LAT NIE JEST WALORYZOWANY ZASIŁEK PIELEGNACYJNY I WYNOSI 153 ZL ---A DODATEK PIELEGNACYJNY WYPŁACANY PRZEZ ZUS I KRUS COROCZNIE---TO NAZYWA SIE PO POLSKU DYSKRYMINACJA OSÓB CHORYCH

    Odpowiedz
  • Jasia(2011-08-30 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    Byłam gł. księgową w ZPCH, teraz pracuję w firmie na otwartym rynku i sama jestem niepełnosprawna ruchowo. Zdecydowałam zmienić formę firmy bo nie mogłam już patrzeć na naciąganie pracodawcy. Dla pracowników generujących niskie koszty, bo są takie stanowiska, gdzie nie powstają one nawet na średnim poziomie, pracodawca wręcz zmuszał do wyciągania maksymalnie wysokich. Tym samym ci niepełnosprawni, którzy byli bardzo rentowni dla firmy musieli okazać się prawie nieopłacalni. Czyli dotacja musiała być wnioskowana i zyskowna. W obecnej firmie to co wypracują jest dla firmy, a całość dotacji idzie dla niepełnosprawnych. Oczywiście są stanowiska kosztogenne, ale tu się inaczej podchodzi do sprawy. Oczywiście, że zatrudniając niepełnosprawnego pracownika ze znacz. lub umiark. stopniem trzeba stworzyć odpowiednie warunki. Jak się chce to można naprawdę uszczęśliwić pracownika. A w dobie rozwoju nowych technologii wszystko możliwe. Do nr 1- jeśliby wszyscy pracodawcy dali zarobić godnym wynagrodzeniem, myślę, że nie byłby potrzebny w ogóle zasiłek. Zresztą niepełnosprawni są ambitni i jak wystarczająco zarobią to nie idą po pomoc do m.in. OPS, PCPR. Czytałam jakąś wypowiedź, że komuś wystarczy 980 netto plus renta. BZDURA!!! Skromnie przeliczając żeby kupić rehabilitację, leki, zapewnić w miarę egzystencję, opłaty i egzystencję to trzeba mieć na rękę ok 2000- 2500 zł. Nie jest to naprawdę duża kwota. Wszystko kosztuje. A jak ktoś się dokształca i ma rodzinę to z pewnością i to nie wystarczy. Chyba, że są tacy co najzwyklej myślą przesiedzieć w domu bez aktywność, a są tacy to może i na garnuszku państwa im wystarczy. U nas w firmie nie ma wypłaty netto niższej niż 1800. A wózkowicze na kierowniczych stanowiskach mają średnio wielokrotność tej sumy. Otrzymują dopłaty i zarabiają na firmę i na siebie. Jakby były dopłaty większe to z pewnością by więcej zarobili. Ale tez są ekonomiczni dla firmy. Myślę, że nie wszyscy niepełnosprawni powinni pracować w ZPCH. Otwarty rynek jest również otwarty dla osób z większymi niepełnosprawnościami. Tylko przekonać pracodawców. To już problem. Wiem, że większość ZPCHów wykorzystuje i nie dopuszcza do doskonalenia się niepełnosprawnych, bo widzą w nich interes. Zresztą, nie tylko ZPCHy istnieją.

    Odpowiedz
  • dmd(2011-08-30 14:44) Zgłoś naruszenie 00

    Jasiu, napisz gdzie jest taki zakład, już jutro tam pojadę...

    Odpowiedz
  • WSW(2011-09-01 18:47) Zgłoś naruszenie 00

    ZPChr to złodziejskie nasienie które trzeba zlikwidować i potworzyć normalne firmy.

    Odpowiedz
  • Bomba(2011-09-02 17:55) Zgłoś naruszenie 00

    To prawda, pracuję już w czwartym Zpchu, w każdym są "kombinacje alpejskie".
    Jakbym szczegółowo opisała, miałabym gigantyczne nieprzyjemności.

    Odpowiedz
  • robokop(2011-10-02 18:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli będziemy milczeć to nas zniewolą całkowicie.Pracowałem w pięciu takich zakładach ,mógłbym napisać książkę o cudownych zakładach pracy gonionej.
    Wszyscy doskonale wiedzą co się dzieje w takich zakładach,jak omijają przepisy aby jak najwięcej wyciągnąć pieniędzy od państwa.Dziennie czytam jakie to przywileje mają niepełnosprawni jak to się ich dobrze traktuje.Pracuje w zakładzie gdzie nie przestrzega się żadnych przepisów bhp,niema żadnego stanowiska dla niepełnosprawnego to fikcja niema żadnych kontroli nikt tego nie sprawdza co się dzieje w takim zakładzie,
    Jest nas niewielu ale musimy obsługiwać ludzi zdrowych a to podaj przenieś
    załaduj samochód bo by się przesilił pan,musisz zostać po godzinach przyjść w sobotę, zdarzają się także maratony wraz z koleżanką pracowaliśmy 32 godz,to są własnie nasze przywileje.

    Odpowiedz
  • baśka(2012-07-22 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    Zakłady PCH to fikcja.Pracowałam w 4 I tylko Roka spełniała warunki.Trzeba było się zdrowo naharować.Fundusz socjalny zerowy. Rotacja ogromna.Szkoda gadać...

    Odpowiedz