■ STACJE BENZYNOWE CZYNNE 1 LISTOPADA. Zakaz handlu w święta nie może dotyczyć stacji benzynowych, ponieważ są to placówki użyteczności publicznej - poinformował rzecznik Głównego Inspektora Pracy, Danuta Rutkowska-Samitowska. - Wszystkich Świętych jest świętem specyficznym, łączy się z koniecznością wyjazdów i pokonywania dużych odległości, i uważamy, że nie można tego utrudniać - dodała. Nowelizacja ustawy, wprowadzająca zakaz pracy w placówkach handlowych w 12 dni świątecznych w roku, wchodzi w życie 26 października. Najbliższe święto, kiedy nie będzie można zrobić zakupów w super- czy hipermarkecie, przypada 1 listopada w dzień Wszystkich Świętych.

Więcej www.pip.gov.pl

■ SZPITALE POWIATOWE ZAGROŻONE. Wartość przedstawionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia propozycji kontraktów na świadczenia medyczne nie uwzględnia potrzeb szpitali powiatowych i zagraża ich istnieniu - uznał Konwent powiatów województwa łódzkiego. Zdaniem starostów tego regionu kontrakty na rok 2008 powinny uwzględniać m.in. wzrost kosztów ze wględu na wejście w życie od nowego roku unijnych norm czasu pracy, a także mediów, ubezpieczenia placówek medycznych, leków i innych środków medycznych, w tym m.in. krwi.

Więcej www.mp.pl

■ NAUCZYCIELE BĘDĄ PROTESTOWAĆ. Przed urzędami wojewódzkimi w całym kraju odbędą się dziś pikiety organizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. ZNP protestuje przeciwko zapisom dotyczącym płac nauczycieli w projekcie budżetu na przyszły rok. Według prezes związku Sławomira Broniarza, w pikietach ma uczestniczyć około 10 tys. osób. ZNP twierdzi, że pensje nauczycieli w przyszłym roku zamiast wzrosnąć - zmaleją.

Więcej www.znp.edu.p