Zobacz, gdzie polskie elity wyjeżdzają, aby się uczyć

autor: Artur Grabek24.08.2011, 03:00; Aktualizacja: 24.08.2011, 08:47

Około tysiąca polskich gimnazjalistów i licealistów rozpocznie naukę w elitarnych szkołach w Wielkiej Brytanii, USA i Szwajcarii. Kształcą się tam głównie dzieci menedżerów wysokiego szczebla, prawników i lekarzy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (21)

  • HombreE(2013-02-14 23:38) Zgłoś naruszenie 00

    do pana Kriz z 12.


    skutecznie będziemy was tępić. tak samo jak tych tzw. "biznes people" .
    powoli powolutku.

    Odpowiedz
  • OXFORD!(2011-08-24 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    Na Oksfordzie wystarczy miec 5,0 ze szkoly (calej!!) matke i ojca bez wyksztalcenia wyzszego,pochodzenie z malego miasta...plus znac jezyk.

    Ciemne masy placa 100 tys.

    Odpowiedz
  • Delacroix(2011-08-24 16:03) Zgłoś naruszenie 00

    Niech Pan kropka (nr. 18) przeczyta mój post powyżej nr. 13 Nawet teraz studenci z prowincjonalnych polskich (państwowych) uczelni wyprzedzają tych z renomowanych uniwersytetów na zachodzie. Ale już nie długo, ostatnia reforma wszystko odwróci i nie będzie różnicy, a z biegiem czasu pański post stanie się aktualny.

    Odpowiedz
  • .(2011-08-24 15:38) Zgłoś naruszenie 00

    także wiekszosc nauczycieluchów z polskich szkol czy uczelni tam by sie nie dostala...Za wysokie progi...(nie ZA DROGIE).

    Odpowiedz
  • no tak to wyglada(2011-08-24 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    Rodzinom zarabiajacym do 16 tys.funtów rocznie studia na Oxfordzie sponsoruje państwo.

    Ale powtarzam:to zabawa dla najepszych.Na nowej maturze 85-90% na poziomie rozszerzonym z 4 wybranych przedmiotów NA WSTĘP (nie tak jak w Polsce narzuconych).Bez tego nie mozesz nawet aplikowac na ta uczelnie.W dalszej kolejnosci cala srednia ocen i szereg innych czynnikow.

    Takze jesli nie jestes prymusem to ci tata i mama nie pomoze.

    Co do tych szkolek przygotowujacych:tam razej milionerow sie nie spotka.Oni od podstawowki maja najlepsze szkoly...

    Takze jesli ktos czuje ,ze nie uzyska w Polsce takiego wyniku na maturze to wyjezdza za granice.Jedynym plusem moze byc tutaj jezyk obcy,ktorego raczej w kraju nauczyc sie nie da.

    Odpowiedz
  • SŁUŻY MONPOL MECENASOM(2011-08-24 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    NO PROSZĘ - PRAWNICY (KORPORACYJNI) RZEKOMO TAK MAJĄ ŹLE

    a tu mają kasę na wysyłanie dzieci do szkół za granicę. Czyli kasy mają jak lodu. Jak mam problem, żeby do końca miesiąca dociągnąć za te pieniądze które zarabiam.

    Odpowiedz
  • R.P.(2011-08-24 11:54) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego czytam to z niesmakiem, bo u nas nic nie jest klarowne.

    Odpowiedz
  • zecik77(2011-08-24 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    chec egzystencji w przepychu i trzymanie sie peletonu spolecznego znieksztalca ludzka tozsamosc. czy zamiast tych poteznych pieniedzy nie lepiej posluchac glosu Boga ZA DARMO?

    Odpowiedz
  • Delacroix(2011-08-24 11:28) Zgłoś naruszenie 00

    To szkoły dla buraków, żeby płacili za dyplom, nie za poziom nauki. W czasie kiedy byłem przewodniczącym historycznego koła naukowego (na małej państwowej uczelni) gościliśmy z wymiany studentów z Anglii studiujących na najlepszych tamtejszych uniwersytetach. Co się okazało, jako studenci historii i jak to określili "pasjonaci" dynastii julijsko-klaudyjskiej nie byli w stanie z nami podjąć dyskusji. Ich wiedza kończyła się na tym, że wiedzieli w którym roku rządził jaki cesarz. Dla nas był to horror, bo musieliśmy wymyślić coś innego żeby ich zabawić niż dysputy. No, ale oni są lepsi od nas, bo bają dyplom z (bardzo sławny Angielski uniwersytet, który stosuje segregację studentów przy przyjęciu i uchodzi za bardzo dobry) za który zapłacili ich rodzice i oni z związku z tym muszą mieć lepszą pracę, co tam, że myślą, iż mowę huńską wygłosił Attyla (wygłosił ja Wilhelm II w 1900 roku do wojsk udających się do Chin w celu zdławienia powstania bokserów), a desant w Kiau Czou miał miejsce w IIWŚ (desant owych wojsk w Chinach).

    Odpowiedz
  • Kriz(2011-08-24 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    Dzieci, tu przecież nie chodzi o to by zostać Einsteinem tylko dobrze poznać język a przede wszystkim pozyskać międzynarodowe znajomości w środowisku. 200 tys nie płacisz za wiedzę a za obcowanie z równymi tobie, nikomu tu nie zależy by wchodzić w środowisko jakiś tam nieprzeciętnie utalentowanych biedaków, bo oni nic nie znaczą, zabawa polega na zdobyciu kontaktów z biznesem międzynarodowym i wspólnej integracji co pozwoli w przyszłości zarobić wielokrotność tych 200 tys.

    Odpowiedz
  • no tak to wyglada(2011-08-24 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ano wlasnie pisze co do tych prezesow...i menedżerow z bozej laski...ze taki drogie szkoly za granica bez stypendiow to sa dla ciemnych mas ze wschodu o niskich predyspozycjach intelektualnych ale nadmiarem kasy.

    Odpowiedz
  • ewe(2011-08-24 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    Nic się nie zmieniło "Zimermany Stolzmany-Bermany" jak za komuny będą się uczyć na koszt Polaków za granicą - nic się nie zmieniło.

    Odpowiedz
  • bzdety generalnie(2011-08-24 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Muisza dac 100 tys.by dostac sie na takie uczelnie,gdyz maja za niskie wyniki w nauce w Polsce.Poza tym to 3 kraje w UE (i poza) najdrozsze co do kosztow edukacji,,,

    Pozostale kraje sa bezplatne,ale wymagany jest jakis poziom by sie na te uczelnie dostac...Za to ciezko z nich wyleciec i nie dostac po tym pracy...

    Odpowiedz
  • $(2011-08-24 09:40) Zgłoś naruszenie 00

    ...skończy taki 3-miesięczny kurs dla managerów w USA i w Polsce może zostać prezesem banku :)

    Odpowiedz
  • 5,0 to minimum!(2011-08-24 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Zeby sie z Polski dostac na medycyne czy prawo trzeba miec udokuemtowany przebieg edukacji (szkola podstawowa plus średnia) ze srednia ocen min.5,0 plus zdac testy językowe.Dodatkowo licza sie inne ukonczone szkoly,dzialalnosc naukowa,psoleczna etc.Moze tez byc potrzebne "poparcie" jakiegos autorytetu naukowego,ktory zobaczy w kim talent.

    Tego warunku na pewno te dzieciaki nie spelniaja.

    Z matura polska raczej sie nie licza,bardziej interesuja ich wyniki z edukacji z 12 lat (8 lat podstawowki plus 4 lata szkoly sredniej).Z certyfikatami jezykowymi tez.

    Konkurencja jest ogromna.

    W W.Brytanii jesli nie uzyskasz 5 piatek ze swiadectwa ze szkoly sredniej to nie ma czego tam szukac nawet za 100 tys.

    Odpowiedz
  • Adam(2011-08-24 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    Znam ludzi,którzy matury zdawali w wiejskich liceach i nie musieli wyjeżdzać za granicę ażeby być świetnymi fachowcami i znać języki obce.Matołowi nie pomoże wyjazd na zagraniczną uczelnię.

    Odpowiedz
  • tak jest(2011-08-24 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Po co te szkoły? Mozna sie dostac bez nich...I jest to raczej odmiana koledżu czyli szkoly pomaturalnej dla dzieci ze wschodu,ktore nie sa w stanie dostac sie tam na elitarne uczelnie.

    Jesli chodzi o koszty to nie ma problemu (sa kredyty,stypendia),ale za granica na takie studia przyjmuje sie najleszpych,a w takich jak tutaj opisani sie NIE INWESTUJE.Jak oni zainwestuja i sie DOSTANĄ to wtedy dadza im kredyt na nauke.

    Takie korepetycje dla mniej zdolnych.

    Odpowiedz
  • zwykły obywatel(2011-08-24 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Prawnicy, lekarze, menedżery to elity??? Myślałem, że to raczej wykształciuchy, które się dorobiły.

    Odpowiedz
  • środa(2011-08-24 07:58) Zgłoś naruszenie 00

    Hm, polska matura jest wystarczająco dobra do studiów w UE.

    Do studiów w USA żadna matura nie wystarczy - trzeba zdać SAT.

    Program IB można w znakomity sposób odbyć w wielu miejscach w Polsce, także w szkołach publicznych.

    Odpowiedz
  • baca(2011-08-24 07:49) Zgłoś naruszenie 00

    Elitarna szkoła średnia za rok nauki pobiera od 20 tys. funtów do nawet 35 tys. funtów, a najbardziej elitarne placówki szwajcarskie nawet 60 tys. franków (220 tys. zł).
    A kto bogatemu zabroni ?

    Odpowiedz