Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprosił min.Katarzynę Hall na przedwyborczą debatę na temat edukacji, która miałaby się odbyć w piątek o godz.12. Hall oświadczyła, że chętnie spotka się z PiS, ale na zasadach ustalonych przez oba sztaby wyborcze.

"Jest kwestia rozliczenia tych czterech lat, zdania sprawy przed społeczeństwem z tego, co przez te cztery lata się działo" - mówił Kaczyński na poniedziałkowej konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie partii. Jak przypomniał, PiS organizuje ośrodek programowy.

"W tym ośrodku będziemy przeprowadzali rozmowy z ministrami. Ponieważ rozpoczyna się rok szkolny, jako pierwsza na piątek na godz. 12 zostanie zaproszona minister Hall. Będzie na nią oczekiwał prof. Andrzej Waśko (były wiceminister edukacji - PAP). Później będą kolejne zaproszenia" - dodał prezes PiS.

Poinformował również, że PiS przesłał swój program do PO. "Mamy nadzieję, że otrzymamy podobną przesyłkę od Platformy. Wtedy będzie podstawa, żeby rozmawiać. Rozmowy ot tak nie mają sensu" - powiedział Kaczyński.

Minister edukacji Katarzyna Hall powiedziała PAP, że bardzo chętnie spotka się z PiS, ale na zasadach ustalonych przez oba sztaby wyborcze.

"Jestem zainteresowana można powiedzieć odkłamywaniem różnych nieprawd, czasem głoszonych niestety przez PiS i bardzo chętnie się spotkam, ale rozumiem, że w terminie i na zasadach uzgodnionych przez sztaby wyborcze" - powiedziała w poniedziałek szefowa resortu edukacji.

"Ze mną się już wcześniej kontaktował sztab wyborczy Platformy Obywatelskiej, który ustala harmonogram możliwości kalendarzy ministrów" - tłumaczyła Hall. "Jestem do dyspozycji, ale myślę, że czas, miejsce i sposób organizacji debaty muszą uzgodnić sztaby wyborcze" - dodała minister.

Donald Tusk zaproponował w sobotę PiS cykl debat telewizyjnych w sprawach najważniejszych dla Polski, z udziałem ministrów jego rządu i przedstawicieli PiS. Debaty miałyby ruszyć w poniedziałek, 29 sierpnia, i odbywać się codziennie; w ostatniej wzięliby udział szefowie PO i PiS.

Rzecznik PiS Adam Hofman mówił na poniedziałkowej konferencji, że "parę godzin" przed konferencją premiera w sprawie debat "otrzymał telefon od ważnego dziennikarza TVN24 oraz TVN - koło godziny 10 - z propozycją debat +jeden na jeden+, a później propozycją debaty: premier Donald Tusk-premier Jarosław Kaczyński".

"Nie minęły trzy godziny i tę samą propozycję złożył na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Oczywiście być może jest to przypadek, ale jest to także argument do tego, by nie robić debat w TVN-ie, Polsacie, TVP, tylko tutaj, w centrum programowym" - mówił rzecznik PiS. Jak ocenił, był to zapewne przypadek, "ale w polityce przypadki zdarzają się dość rzadko".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do potencjalnej debaty z Donaldem Tuskiem, powiedział: "tu są rozliczne problemy, jeszcze będziemy się nad tym zastanawiali".

"Ale być może go tutaj zaprosimy, będzie musiał wykazać troszkę odwagi, nie wiem, czy wykaże" - powiedział Kaczyński. Pytany, kto reprezentowałby PiS w debacie z ministrem finansów Jackiem Rostowskim odpowiedział: "na pewno przeciwstawimy magistrowi, czy też raczej bakałarzowi, profesora".

Kaczyński przypomniał, że w Sejmie cały czas nie został poddany pod obrady projekt jego partii, aby w Izbie możliwa była trzygodzinna debata rząd-opozycja na wzór brytyjski z obowiązkową obecnością premiera. "Zapraszamy. Jeszcze można to uchwalić" - powiedział.