Możliwa całkowita likwidacja OFE. Fedak znów dobiera się do emerytur

autor: Grzegorz Osiecki22.08.2011, 03:00

Zamiast na emerytury minister pracy i polityki społecznej chce nasze oszczędności z II filaru – 200 mld zł – przeznaczyć na infrastrukturę. Fedak ma silną pozycję: to ona zaproponowała obniżenie składek do OFE. Rząd protestował, potem wykonał

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (69)

  • rewizor(2011-08-22 06:11) Zgłoś naruszenie 00

    Zainwestowano w rozwój 2/3 Polski która została sprzedana i ponad 800 miliardów długu.Na co te pieniądze poszły posłowie z PSL siedzący przy korycie od początku 1989 r.Teraz za emerytury się zabierają tylko -najpierw pobudować trzeba śmietniki aby ludzie po waszych pomysłach mieli gdzie szukać żywności.Patologiczny pomysł patologicznych ludzi.

    Odpowiedz
  • Reason(2011-08-22 07:33) Zgłoś naruszenie 00

    nie ma to jak "liberalny" rząd...

    Odpowiedz
  • Jeremi(2011-08-22 07:35) Zgłoś naruszenie 00

    Aktywa OFE powinny wrócić całkowicie do sektora finansów publicznych: obligacje skarbowe umorzone, a akcje spółek do dyspozycji budżetu państwa, który będzie mógł je zbywać tak, by nie powodować gwałtownego spadku. Po Po tej operacji na koncie w ZUS członka OFE zapisze się kwotę środków, która była dotychczas w OFE. Skończy się ta fikcja, jaką są OFE. Za obligacje w OFE i tak odpowiada budżet państwa, jak i za całą minimalną emeryturę. Niepotrzebnie tylko karmi się zagraniczne banki pieniędzmi przyszłego emeryta. Polska przestanie się zadłużać, by wypłacić obecnym emerytom świadczenia - by zrefundować ZUS utratę pieniędzy przekazywanych do OFE. Jedyny skutek istnienia OFE to wielki dług publiczny. Brawo Pani Minister za odwagę w obronie interesów emerytów i polskiego państwa. Ostatecznie mozna wprowadzić dobrowolność przynależności do OFE - jeśli członek OFE zapozna się z opłatami i ryzkiem i sam zgłosi pisemny akces do OFE.

    Odpowiedz
  • Michał(2011-08-22 08:06) Zgłoś naruszenie 00

    Mam inny pomysł. Weźmy przykład z Chin. Tam nie ma jakiegokolwiek systemu emerytalnego wspieranego czy tworzonego przez państwo.
    Najlepiej jakby przestali mi potrącać z pensji składki emerytalno rentowe i dali mi je do swobodnego inwestowania. Lepiej bym na tym wyszedł niż licząc na państwo polskie.

    Odpowiedz
  • Prezydent Kononowicz(2011-08-22 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidować wszystko, by nie było niczego i żyło się lepiej !!!

    Odpowiedz
  • Jerzy(2011-08-22 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    Mają mój pewny głos ... na SLD :)

    Odpowiedz
  • Jerzy(2011-08-22 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Jeremi: w 1999 roku ŚWIADOMIE podpisywałem umowę z OFE - DOBROWOLNIE - ile razy w życiu mam potwierdzać, żeby moje pieniądze szły na to na co wyraziłem zgodę, a nie na to co biurwy uważają, ze jest dla mnie dobre?

    Odpowiedz
  • Stan(2011-08-22 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    Witaj Jeremi . Wykazujesz się wiedzą finansowa a jednocześnie dużą tępotą. Powiedz mi jedno czy ZUS ma jakieś pieniądze. ZUS nie posiada żadnych pieniędzy i nigdy nie miał dla emerytów. Jest to instytucja funkcjonująca na zasadzie piramidy finansowej i jako człowiek o jako takiej wiedzy powinieneś być tego świadomy. Ten który jest na szczycie zarabia najwięcej, czyli rząd a na samym dole są szarzy ludzie, czyli ci którzy wpłacają te pieniądze. ZUS jest tylko szlabanem kierunkującym pieniądze które do niego wpływają a po drodze są one uszczuplane o koszty utrzymania ZUSu oraz te pieniądze które idą na łatanie budżetu. W normalnych krajach piramidy finansowe są zakazane a u nas jeszcze się wydaje ustawy które je regulują. OFE jest instytucją która funkcjonuje podobnie jak każda instytucja inwestująca na giełdzie czyli tak jak 99% instytucji finansowych na świecie. Uważasz że wszyscy się mylą? Jakie by te pieniądze nie były są one bardziej realne niż te w ZUS-ie. Najbardziej ludzie zyskali by gdyby wszystkie pieniądze poszły do instytucji które mogły by je inwestować. Gdyby 20 lat temu kiedy, zapadł pomysł na przeniesienie pieniędzy z ZUSu wypalił to teraz miałbym swoje realne oszczędności i nie liczyłbym na te które muszą wpłynąć do ZUSu aby go zasilić. Gdybym te pieniądze które idą za mnie na ZUS poszły by na wieloletnie wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe to na emeryturze nie wiedziałbym co z nimi robić. Nie mówiąc już o inwestowaniu części z nich. Na giełdzie zawsze w perspektywie długofalowej jest zysk.

    Odpowiedz
  • cd(2011-08-22 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    OFE nie powinno wogóle powstać - to horrendalna malwersacja na środkach publicznych należących do polskich obywateli. Twórców OFE powinien ścigać Prokurator - pytanie dlaczego jeszcze nie wszczął sprawy karnej.To zaplanowane (co obecnie widać doskonale) wyprowadzenie gigantycznych kwot z Polski.

    Odpowiedz
  • macgiwer(2011-08-22 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    Obecna styropianowa wataha rządzi od 89 roku,a jak pisze rewizor mają już ponad 800 miliardów długu.O komunie mówiono,że przez 50 lat rządzenia pozostawili 50 miliardów długu,i rozkradli Polskę.Obecni ŚPECjaliści od rządzenia nie budują domów mieszkalnych,nowych zakładów pracy,lecz tylko wyprzedają za grosze wszystko co się da wyprzedać ( kupują kolesie lub sami przez podstawionych "słupów") Przez połowę okresu rządzenia komuny mają 10 razy większe zadłużenie niż oni.Jak inaczej można nazwać rządzących po 89 roku jak nie MEGA złodziejami???

    Odpowiedz
  • alejaja(2011-08-22 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    Ręce precz od OFE !!! To mój wybór.

    Odpowiedz
  • Jerzy(2011-08-22 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Dodam, że mimo spadków na giełdach - co bardzo martwi p. Minister - na chwilę obecną emerytura z OFE jest WYŻSZA w moim przypadku niż ta z tzw. ZUS.
    Ale chyba nie o to chodzi. A raczej podejrzewam o to, ze dla p. Minister ceny akcji na giełdzie są jeszcze za wysokie, żeby kupić. A jak obniżyć? A prosto rzucić plotkę o tym, ze kilkadziesiąt mld złotych będzie wyprowadzone z rymku kapitałowego i przeżarte na tzw. inwestycje w infrastrukturę. SKANDAL w każdym normalnym kraju po takiej informacji minister wyleciałby z posady na zbity pysk.

    Odpowiedz
  • Stan(2011-08-22 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    cd, to malwersacja środków właśnie odbywa się ZUSie. To za ZUS powinien wziąć się prokurator. Jak pisałem wcześniej ZUS funkcjonuje na zasadzie piramidy finansowej a w normalnych krajach jest to ścigane prawem.

    Odpowiedz
  • przyszła klientka ZUS(2011-08-22 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Mam tylko jedno pytanie. Czy tworząc OFE optymistycznie założono, że akcje mogą iść tylko w górę?

    Odpowiedz
  • OB(2011-08-22 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Po tak wspanialej tworczej wypowiedzi P. Jeremi nr 3, pozostaje mi tylko powtorzyc za Nim/Nia:

    Brawo Pani Minister Fedak za odwage w obronie emerytow i polskiego panstwa.

    Odpowiedz
  • Jerzy(2011-08-22 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    Różne procesy społeczne i ekonomiczne powodują, że w efekcie finansowanie emerytów odbywa się z bieżących przychodów. Ile warte byłby środki zgormadzone przez przyszłego emeryta przed 1989? Tyle co kilka groszy. Te pieniądze wyparowały wraz z hiperinflacją, a tzw. waloryzacja - symboliczna - musiała się odbywać na bieżąco. Dla mnie rozwiązanie jest proste. Dzieci utrzymują swoich rodziców. Oni utrzymywali je w dzieciństwie i moralnym obowiązkiem dzieci jest zapewnienie im dostatku. Oczywiście wartości moralnych nie da się wpisać prosto w Kodeks Rodzinny i jesteśmy co najwyżej zobowiązani alimentami.
    Dlatego UZALĘŻNIĆ wysokość emerytury od ilości wychowanych dzieci. Nie tylko tych swoich ale i adoptowanych.
    Wychowałeś 0 - dostajesz nędzarską emeryturę a raczej rentę. Jedno 40%. Dwoje 90% Troje 150% itd. Bo to jest realna inwestycja w przyszłość . Dzieci! Bardzo proste, prawda?

    Odpowiedz
  • lilla(2011-08-22 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Do Pani Fedak i innych! społeczeństwo ma dość nieudanych reform. Zanim zrobicie to pomyślcie co robicie.Proponuję każdemu Polakowi wypłacić jego kasę za jego lata pracy, a fundusz emerytalny można przecież zamienić na fundusz zapomogowo-pożyczkowy, którym de facto jest. Te wypłaty emerytur są przecież bezzwrotną pożyczka dla większości ludzi , którym wpojono przez tyle lat, że im się należy a państwo ma im to zabezpieczyć co potrzebują: wczasy, jedzenie i mieszkanie. Po co ta fikcja, czy aby mieć władzę to trzeba zabierać tym ciężko pracującym i rozdawać. A może wychodzi władza z założenia że tylko tu i teraz my, a potem zgliszcza i pożogi, bo jak już nikt nie pożyczy to będzie też ich koniec. Czy są tu ludzie którzy mogliby być pożądnymi gospodarzami w tym kraju. Nędza i brak już nadziei.

    Odpowiedz
  • Jerzy(2011-08-22 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    OB: my przyszli emeryci NIE POTRZEBUJEMY obrońców z ramienia Partii którzy wiedzą lepiej od nas co zapewni nam szczęście. Bo to replika komunizmu - oni też lepiej wiedzieli co mnie potrzeba do życia... Choć relatywnie taka służba zdrowia stała na o niebo wyższym poziomie...

    Odpowiedz
  • PS. nr 16. OB(2011-08-22 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram calkowita likwidacje OFE i przywrocenie/wprowadzenie czesci socjalnej emeryturom nazywanej przez P. Minister emerytura panstwowa.

    Odpowiedz
  • Polak(2011-08-22 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS przez lata inwestował składki w HUTĘ KATOWICE - obecnie nie istnieje, sprzedana częściowo zagraniczniakom. Inwestować swoje pieniądze potrafię sam! Przestańcie zdzierać ze mnie składki to obiecuję, że jako patriota zainwestuję je w Polsce (bez pomocy Pani Fedak, ani innych postkomunistycznych polityków z ich pomysłami).

    Odpowiedz