Możliwa całkowita likwidacja OFE. Fedak znów dobiera się do emerytur

autor: Grzegorz Osiecki22.08.2011, 03:00

Zamiast na emerytury minister pracy i polityki społecznej chce nasze oszczędności z II filaru – 200 mld zł – przeznaczyć na infrastrukturę. Fedak ma silną pozycję: to ona zaproponowała obniżenie składek do OFE. Rząd protestował, potem wykonał

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (69)

  • Maria(2012-01-19 00:31) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd dał mi prawo wyboru. Wybrałam ZUS i OFE II filar. W związku z tym ZUS wyliczył mi od 1.stycznia 2014 roku mniejszą emeryturę ponieważ druga część dostanę ze składek zgromadzonych z OFE, a teraz czytam, że mi to zabiorą i zainwestują w coś czego nigdy nie odbiorę - to ja nie wiem już czy dobrze rozumie ale chyba moje kochane Państwo chce mnie okraść ?? Przecież jak ktoś coś ukradnie to jest na to stosowny paragraf, a pieniądze zgromadzone w OFE są moje i dlatego w ZUS ie dostanę mniejszą emeryturę, A może to ja coś pomyliłam a wszystko jest OK,

    Odpowiedz
  • rymer(2011-09-20 17:31) Zgłoś naruszenie 00

    Pytam wszystkich popierających powyższy pomysł, jakim prawem zabieracie mi pieniądze z których będę żył na emeryturze? To zupełnie tak jakbym poszedł do banku i bez pytania wypłacił bym pieniądze z konta pani fedak! Zdaje się, że nie była by z tego zadowolona. Paradoks polega na tym że za taka operacje pewnie trafił bym do więzienia, to w takim razie fedak prawo nie obowiązuje! W zusie nie gromadzą się pieniądze, a jeśli więcej osób będzie emerytów niż pracujących, to wiadomo ze z pustego nam nie naleja! Ofe to JEDYNA szansa na zgromadzenie pewnych pieniędzy, a nie wirtualnych jak w zusie! To jest nic innego jak tylko przeniesienie długu w czasie.

    Odpowiedz
  • Emerytka(2011-09-11 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    "ZUS: Polonusie, zwolnij się" - Gazeta Wyborcza z 8.09.2011 r.

    Zakład w listach straszy Polaków przebywających za granicą, że zabierze im emeryturę. Chyba, że się zwolnią.

    Proszę przeczytać ten artykuł

    Odpowiedz
  • af1(2011-09-08 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Mówienie o tym, że emerytury będą kiedyś wyższe i pewniejsze, to tak jak zachwalać życie na księżycu.

    Odpowiedz
  • BB J(2011-09-05 22:03) Zgłoś naruszenie 00

    Nowo przyznawane świadczenia są wciąż wyższe niż te, które były przyznawane wcześniej. To z kolei zasługa rosnącej co roku w marcu kwoty bazowej, która bardzo istotnie wpływa na wysokość świadczeń. Ponieważ uwzględnia ona wzrost płac, stąd emerytury są coraz wyższe.


    Obecnie średnia wysokość świadczenia wypłacanego przez ZUS wynosi 1,8 tys. zł. Od marca 2012 r świadzczenia mogą być niższe, gdyż gospodarka wyhamowuje, jednak zmiany nie będą dotyczyły osób, które przejdą na świadczenia emerytalne z dniem 1 października 2011r. rezygnując całkowicie z zatrudnienia. Pzowoli to zaoszczędzić im na świadczeniach oraz wysokim wskaźniku przelicznikowym świadczeń emerytlanych. Osoby, mające wysoki kapitał początkowy zyskają na świadczeniach, które mogą sięgnąć rekordowo nawet 2400 zł/ m-c. Po 2012 r. ta sytuacja będzie się jednak zmieniać. – W nowym systemie wysokość świadczenia jest zależna od wcześniej wpłaconych składek – tłumaczy prof. Marek Góra z SGH. Dlatego nowe emerytury nie będą już uwzględniać kwoty bazowej, będą też liczone w nowy, mniej hojny sposób. Z dniem 1 października wygaszają przywileje emerytalne emerytur mundurowych, pomostowych i wcześniejszych. 12 mld zł z prywatyzacji (OFE) trafi również na wypłatę bieżących świadczeń.

    Odpowiedz
  • andrzej(2011-09-02 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    Obowiązek rozwiązania umowy z pracodawcą do końca września nakłada na nich art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych (Dz.U. nr 257, poz. 1726). Obowiązek rozwiązania stosunku pracy potwierdza Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.Osoby, które zwolniły się z pracy przed nabyciem prawa do emerytury, ale jeszcze o tym nas nie powiadomiły, muszą złożyć w oddziale ZUS świadectwo pracy lub zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające fakt rozwiązania stosunku pracy. Mają na to czas do 30 września 2011 r. Takie osoby powinny również się zgłosić do oddziału z niezbędnymi dokumentami. W innym przypadku ZUS będzie musiał wstrzymać wypłatę emerytury – mówi Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.Wypłata takiego świadczenia zostanie wznowiona dopiero po zwolnieniu się z pracy u dotychczasowego pracodawcy i złożeniu wniosku w tej sprawie. Chodzi tutaj o przyznanie pełnego świadczenia emerytalnego bez kontynuacji pracy u dotychczasowego lub innego pracodawcy. Obowiązek ten dotyczy 15 mln osób: które są na emeryturze wcześniejszej, pomostowej, które zwolniły się choć raz z pracy od 8 stycznia 2009 do 31 grudnia 2010 r.oraz osoby, które nabędą wiek emerytalny z dniem 1 października 2011r. lub nabyły go przed upływem tego dnia. ZUS ma przygotowane już świadczenia (ponad 170 mld zł do podziału), jednak wnioski rozpatrywane są od 1 września br. (przez najbliższe 3 tygodnie). Emeryturę można przeliczyć tylko raz, a termin jej przeliczenia mija z dniem 1 października br. Nie ma możliwości łączenia pobierania świadczenia z pracą.

    i co wy na to, zwalniać się mam z pracy czy nie? proszę o pomoc

    Odpowiedz
  • Stan(2011-08-29 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Do 59 klakir. - P. Fedek jest myśląca ale jeżeli chodzi o załatanie dziur budżetowych najprostszym sposobem a nie troską o emerytów. Jest to bandyctwo w majestacie prawa na oczach milionów. W Niemczech również jest trzy-filarowy system ubezpieczeń. Podobny jak u nas. i tam nie boją się przyznać że państwowy system emerytalny jest niewydolny. Czyżby oni byli głupsi od nas? Państwowy system ubezpieczeń jest wtedy sprawny kiedy wpłacających do niego jest więcej niż emerytów dostających świadczenia (w relacji około 5:1) pod warunkiem że nie są traktowane jako rodzaj podatku dla rządu jak to się dzieje u nas. Poniżej tego stosunku zaczyna się problem z systemem emerytalnym. U Niemców od roku 2000 ten stosunek wynosi 4:1 z racji starzejącego się społeczeństwa. Jak już pisałem wcześniej oni przyznają się do problemu i nie ukrywają twierdzenia, że w przyszłości emerytura państwowa nie wystarczy do zachowania dotychczasowego standardu życia na emeryturze a spowodowane jest to kryzysem systemu państwowego ubezpieczenia społecznego. Do tego niezbędne są dodatkowe prywatne formy oszczędzania. U nas starannie ukrywa się jaka jest relacja wpłacających do emerytów albo informacje są niejasne i przy każdej nadarzającej się okazji obniża się standard życia emerytów bez żadnych skrupułów. To sprawność systemu ubezpieczeń jest jednym z wskaźników kondycji gospodarczej państwa. Niemcy największa potęga gospodarcza Unii Europejskiej nie boi się tego przyznać. Ale za to Polski Rząd jest najlepszy we wciskaniu ciemnoty.

    Odpowiedz
  • monik(2011-08-29 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    W takim razie proszę oddać moje pieniądze, które przez tyle lat pracy musiałam oddawać do ZUS na fundusz emerytalny, rentowy, chorobowy i wypadkowy (dodam, że z tych ostatnich być może nie skorzystam, a z całą pewnością tych pieniędzy nie zobaczę!!). To jest jawna kradzież!! Inaczej się tego nie da określić!!!
    Najpierw durna reforma ZUSu, która pochłonęła niesamowite pieniądze, a teraz likwidacja OFE, gdzie nasze składki były inwestowane. Ja proponuję tańsze rozwiązanie dla Pani FEDAK - wywalić na zbity pysk wszystkich przemądrzałych ministrów, którzy nie tylko o sprawowaniu rządów nie mają pojęcia, ale nie wiedzą nic o życiu normalnego, zwykłego obywatela. Tu będzie dużo, dużo, dużo oszczędności!!

    Odpowiedz
  • offowy(2011-08-28 14:06) Zgłoś naruszenie 00

    Do: BUGI
    Politycy słuchają tylko jednego głosu - głosu wyborczego , raz na cztery lata.

    Odpowiedz
  • klakier(2011-08-28 11:25) Zgłoś naruszenie 00

    P.Fedak, choć jesteś z PSL, proszę skierować do prokuratury,sprawę NADUŻYCIA władzy i stołka przez p.Wałęsę i p.Kuronia, którzy w imię swej durnoty - KAZALI spalić "dokumenty zarobkowe" Polaków do 1978r we wszystkich firmach. Tak im się NIE podobała KOMUNA-która im życie uratowała. Ale dzięki nim Polacy POTRACILI po ok. 300-500zł emerytury,za zarobki z tamtych lat. Ludzie, którzy tak ślepo wierzyli p.Wałęsie, nawet nie przypuszczali, jakie ŚWIŃSTWO im zrobił ich "idol" z kumplem, który "zupki" im gotował. Oczywiście-proszę też PAMIĘTAĆ o szwindlu z KONKORDATEM,anty- polską umową, za zrobienie K.Wojtyły papieżem, a p.Wałęsę Prezydentem Polski.

    Odpowiedz
  • klakier(2011-08-27 22:07) Zgłoś naruszenie 00

    P.Fedak to MYŚLĄCA Kobieta, POPIERAM całym Sercem LIKWIDACJĘ OFE, tak zrobiło juz wiele krajów. Na ofe emeryci i Polska tylko stracili, gdyż "kasa" emerytów poszła do prywatnych kieszeni,a Zarządy OFE [ludzie w NICH pracujący], mieli i mają to wszystko w "doopie". Dla przykładu podam,że aby UREALNIĆ składki w OFE trzeba się PRZEPISAĆ do innego OFE i tak co 3 miesiące, gdyż PRACOWNIKÓW OFE -NASZE [emerytów ] pieniądze NIE interesują. Jest to TYLKO stołek -lub kilka na raz dla kumpli p. Premiera lub p.Prezydenta. ZLIKWIDOWAĆ OFE- PILNIE !!

    Odpowiedz
  • VETO(2011-08-27 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    WARA od moich prywatnych pieniędzy i moich dobrowolnych cywilnoprawnych umów. Łatali dziury w budżecie przez dziesiątki lat pieniędzmi z ZUS . Teraz chcą okraść ludzi z ich godności i prywatnych praw zabierając im pieniądze. WARA - bezmuzgi , od czyjegoś mienia. To zdrada , naruszenie konstytucyjnych wolności i publiczne ogłaszanie o planie rabunku , jest więc silna podstawa prawna do pozamykania prześladowców. VETO !!!
    ZDRADA NA SZCZEBLU RZĄDOWYM !!!

    Odpowiedz
  • irena(2011-08-27 16:01) Zgłoś naruszenie 00

    Fedak: "Pieniądze emerytów lepiej inwestować w rozwój kraju" - świadczenia nasze mają pójść na infrastrukturę, jeszcze by czego, składam wniosek o przyznanie mi pełnej emerytury do końca września, potem już nie dostanę żadnego świadczenia, jak budżetówka wybuli kasę z mojego konta. Tyle lat odkładał pracodawca składki na ubezpieczenie, a teraz "nie" dla świadczenia emerytalnego. Obłęd. Radzę, wam zrobić to samo, żebyście później nie byli rozczarowani. Pieniądze zainwestowane przez Państwo na świadczenia są bardzo duże (ponad 70 mld zł z FRD, FUS, FGŚP, FP i innych dotacji). Państwo będzie chciało zjeść nasze świadczenia jeszcze przed wyborami. Dość tego.

    Odpowiedz
  • js(2011-08-25 19:56) Zgłoś naruszenie 00

    Fundusze emerytalne przyjmą składki opłacane przez zagranicznych pracodawców. Ustawa zawiera przepisy, które szczegółowo określają warunki umowy o przyjmowanie składek, jaką pracowniczy fundusz może zawrzeć z wybranym zakładem ubezpieczeń na życie, do którego będzie przekazywać w całości albo w części składki pracowników zagranicznych. Pracodawcy odtrącają od młodego pokolenia polaków pracujących zagranicą składki na ubezpieczenie emerytalne, od następstw nieszczęśliwych wypadków itp.Składki te sięgają miliony zlotych, będą przekazywane z Towarzystw emerytalnych na ZUS/ FUS. Dodatkowo zwiększy to poziom wypłat świadczeń emerytalnych dla osób, które odejdą na emeryturę z dniem 1 października 2011 r i złożą do końca września wniosek do ZUS o rozwiązanie stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Chyba, że te składki pójdą na polityków takich jak Fedak, Rostowski i innych. Rząd będzie próbował okraść emerytów zabierając im świadczenia, dlatego wypłata emerytur wisi w powietrzu dla osób, które chcą zdążyć dostać świadczenia z dniem 1 października 2011 r. 1 października to będzie raj dla emerytów, mówię wam, dostanę nawet 1900 zł emerytury( po 25 latach pracy) jesli odejdę teraz, jeśli kontynuowałbym zatrudnienie i zawiesiłbym emeryturę , miałbym niższą nawet o 500 zł. To jest jak na giełdzie, teraz są wysokie wpływy z FRD, FUS, i innych. Trzeba tego się trzymać.

    Odpowiedz
  • ToK(2011-08-25 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Minister.
    A może zamiast rozrzutnego, zbiurokrytyzowanego, pełnego przywilejów Państwa, zacząć oszczędzać, pozwolić działać przedsiębiorczym i nie zadłużać przyszłych pokoleń?
    Tylko patrzeć jak młodzi skrzykną się na facebooku i zrobią rewolucję.

    Odpowiedz
  • jaster01@onet.pl(2011-08-23 23:48) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Fedak tak chętnie wyciga ręce do emerytów, że aż się dziwię że nie widzi uczciwego sposobu na "oszczędzenie" na emeryturach. A tym sposobem jest zlikwidowanie waloryzacji emerytur osób pracujących, którzy nie utrzymują się z emerytury.Ses waloryzacji widzę tylko wtedy gdy emerytura jest jedynym źródłem finansowania potrzeb życiowych.

    Odpowiedz
  • nikt(2011-08-23 18:37) Zgłoś naruszenie 00

    w PRL emerytury szły na fabryki i przemysł i infrastrukture aby te inwestycje się zwróciły i zapewniły ludziom godne emerytury, potem składkami łatano poprzednie składki, potem składki przeznaczano w podobny sposób czyli OFE do inwestowania, z tym że na giełdzie a nie bezpośrednio w firmę. Teraz i to chcą zabrać, czy ktoś mi powie o co chodzi? może lepiej niech emeryci się sami ubezpieczają bo to państwo ich tylko okrada. A jak ktoś nie będzie chciał się ubezpieczyć to nie, jego sprawa O_o

    Odpowiedz
  • PracownicA(2011-08-23 16:41) Zgłoś naruszenie 00

    przecież to moje pieniądze...gdybym umarła otrzymają je moje dzieci! jakim prawem PO chce sie do nich dobrać???

    Odpowiedz
  • Paweł Henryków(2011-08-23 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    Pani minister Fedak z PSL, członek Rządu sformowanego przez PO, już "załatwiła" pracujących emerytów, w/w Rząd "załatwił" zasiłki pogrzebowe itd. itp. Ale w październiku wybory - Wy decydujecie...

    Odpowiedz
  • BUGI(2011-08-23 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    KOLEJNY ZŁODZIEJSKI PROJEKT. LUDZIE CO MOŻEMY ZROBIĆ, ŻEBY SIĘ TEMU PRZECIWSTAWIĆ?

    Odpowiedz