Sprzęt rehabilitacyjny i przedmioty ortopedyczne będą finansowane z dodatkowych pieniędzy, jakie samorządy otrzymały z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Do powiatów trafiły już dodatkowe pieniądze na realizację zadań związanych z rehabilitacją społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych. Ich przekazanie umożliwia poprawa sytuacji finansowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który po ubiegłorocznej nowelizacji tzw. ustawy rehabilitacyjnej mniej wydaje na dopłaty do pensji niepełnosprawnych pracowników. Pieniądze te mogły więc być przekazane na rehabilitację.
– Do samorządów trafiło łącznie 87 mln zł dodatkowych pieniędzy. Początkowa kwota ujęta w planie finansowym funduszu na ten cel wynosiła 640 mln zł – mówi Tomasz Leleno, rzecznik PFRON.
Jak sprawdziliśmy, Katowice otrzymały dodatkowe 462 tys. zł, Włocławek 336 tys. zł, a powiat gnieźnieński 328 tys. zł.
– W związku z dużym zainteresowaniem turnusami rehabilitacyjnymi większość dodatkowych pieniędzy została przeznaczona na ten cel, zwłaszcza że wcześniej w związku ze zbyt małą kwotą pieniędzy mogły z nich korzystać tylko dzieci – mówi Izabela Górecka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.
Z kolei we Włocławku niepełnosprawni mogą liczyć przede wszystkim na dofinansowanie do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz do likwidacji barier architektonicznych.
– Ta forma pomocy ma bardziej wymierny charakter niż turnusy rehabilitacyjne, bo będzie służyć niepełnosprawnym nawet kilka lat – mówi Grażyna Nowak-Kraszewska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku.
Natomiast Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie ponad połowę dodatkowych pieniędzy przeznaczy na dopłaty do sprzętu rehabilitacyjnego, a tylko 10 tys. zł na turnusy.
– Nawet mimo tych dodatkowych pieniędzy, ze względu na liczbę złożonych wniosków, starczy ich nam do połowy września – mówi Janina Czech, PCPR w Stalowej Woli.
W związku z tym samorządy stosują więc dodatkowe kryteria, podzielić otrzymane pieniądze. Na przykład w Stalowej Woli tylko dzieci mogą otrzymać pełną refundację kosztów zakupu aparatu słuchowego, a w Gnieźnie większe dofinansowanie otrzymują niepełnosprawni korzystający z pomocy społecznej.