Dopłaty do pensji niepełnosprawnych i limity dorabiania rencistów mogą być wyższe

autor: Michalina Topolewska12.08.2011, 03:00

Podstawa dofinansowania pensji niepełnosprawnych może wzrosnąć. Limity dorabiania dla rencistów socjalnych powinny być podwyższone. Zmieniona będzie formuła działania warsztatów terapii zajęciowej

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (20)

  • emeryt(2014-03-10 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumje tego rencista z 1 grupą to człowiek ktury nie moze sam uczestniczyc w wielu sprawach tym bardziej w ochronie po 12 godzin z nockami

    Odpowiedz
  • MALA-MI(2011-08-16 00:21) Zgłoś naruszenie 00

    Oby ten limit wreszcie zostal zmieniony,bo mam wrazenie ze to co kadencja jest poruszane i konczy sie na gadaniu .Co wybory to haslo wytrych.A NIEPELNOSPRAWNI ZYJA W SKRAJNYCH WARUNKACH FINANSOWYCH.

    Odpowiedz
  • robokop(2011-11-20 20:43) Zgłoś naruszenie 00

    Witaj Gość pracuje 30 lat mam rentę z ZUS całe 650 zł. uważasz że jest k...o duża i trzeba obniżyć ,powinieneś startować do rządu tam takich potrzebują.

    Odpowiedz
  • lk(2011-09-26 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Nie nazywajmy zdrowych głąbami i mówię to jako osoba niepełnosprawna. Zdrowi nie mają obowiązku dbać o nasze sprawy, ja też mam czasem ochotę narzekać na swoje nieciekawe położenie. Nam naprawdę nieraz jest trudno, nie pomaga nam to, co wyrabiają politycy, ani to, że ludzie zdrowi wszelkie ułatwienia dla osób niepełnosprawnych odczuwają jako okradanie ich.

    Odpowiedz
  • WSW(2011-09-01 18:44) Zgłoś naruszenie 00

    16: gosc z IP: 88.156.11.* (2011-08-31 17:39)

    a ja mam pytaanie czy osoby z lekkim stopniem nieplnosprawnosci nie beda mialy szans na prace na umowe o prace w zwiazku ze zmianami wlasnie ta grupa traci prce poniewaz nie ma do tych grrup doplat


    osoby z lekkim stopniem stanowią 3/4 wszystkich na których PFRON daje kasę.
    a są to osoby zdrowe.

    Odpowiedz
  • gosc(2011-08-31 17:39) Zgłoś naruszenie 00

    a ja mam pytaanie czy osoby z lekkim stopniem nieplnosprawnosci nie beda mialy szans na prace na umowe o prace w zwiazku ze zmianami wlasnie ta grupa traci prce poniewaz nie ma do tych grrup doplat

    Odpowiedz
  • minister(2011-08-28 23:03) Zgłoś naruszenie 00

    do 11 a uwglednilas ile kosztow tej protezy to podatki na socjalizm z ktorego zyjesz pomysl troche. pozatym niemow mi ze ja jako zdrowy mam na ciebie lozyc faszysto moge ci pomoc ale nie musze. zalorz biznes to bedziesz miala lepiej,
    w ameryce od czasow przepuszczenia ada bezrobocie wsrod niepelnosprawnych wzroslo ponad 20% to jest straszne! poslka na dobrej drodze do nedzy

    Odpowiedz
  • master(2011-08-28 22:59) Zgłoś naruszenie 00

    smutne jest ze zdrowi mlodzi silni sa bezrobotni a prace maja cwaniaczki na rentach do ktroych sie jeszze krocie w podatkach doplaca a polska jescze i tak ma deficyt i dlug. a wszyscy narzekaja ze tak malo zarabiaja i ze wszystko drogie a czy wiekszosc z was wie jak wielkie sa podatki w tym kraju? sam vat 23 pozycjonuje nas w elicie krajow na swiecie pobierajacym ten najwiekszy bandytyzm. przyznam ze wolabym byc niepelnosprawny w wolnym kraju z wolnym rynkiem wolna bankowoscia (brak infalcji) kapitalizm wytworzyl tysiace nowych zawodow z ktorych mozna dobrze zyc nawet jesli nei ma sie nog chyba niedlugo bezrobotni beda myslec zeby sobie jakis uszczerbek nazdrowiu sprawic moze nogi uciac potem wszystko fajnie byle tylko niedorzyc bankructwa kraju. TEN SOCJALIZM TO SYF
    dzis kapitalizm stworzyl nowe miejsca pracy ktore

    Odpowiedz
  • matrona59(2011-08-19 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem jedną z młodych niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności. odczułam na własnej skórze pazerność i wyrachowanie pracodawcy jeśli chodzi o korzyści z dofinansowania z PFRON a karygodne łamanie moich praw pracowniczych i braku przywilejów

    Odpowiedz
  • do zazdrosnych(2011-08-14 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    do "rencista socjalny", bravo, masz racje ;)

    zdrowe głąby nie wiedzą jak drogie jest życie osoby niepełnosprawnej, ile kosztują protezy, zaopatrzenie medyczne, kule, wózki, te sprzęty się zużywają i co parę lat trzeba nowe kupować, nfz daje coraz mniej pieniędzy.

    Gdyby renta socjalna wynosiła ok 1500 zł to jeszcze szło by jakoś przeżyć ale za te marne 540 zł to NIE IDZIE. OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE też chcą normalnie żyć, nie mają równego startu, do końca życia walczą z trudnościami dnia codziennego, które dla zdrowych NIE ISTNIEJĄ!

    Też chcemy mieć rodziny, normalne życie. Nawet idąc do pracy dostajemy grosze, OSOBY ZDROWE zawsze traktują OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE jako zło konieczne, jako osoby II kategorii.

    Jak tu normalnie żyć???

    Ci wszyscy zazdrośni, weźcie sobie tą rentę moją jak tylko kupicie mi taką protezę, która starczy do końca życia. Nie wiem czy 100 000 na ten cel wystarczy!!!

    Odpowiedz
  • obiecanki wyborcze(2011-08-12 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystko to będzie po warunkiem ponownego przekazania władzy w ręce PO.

    Odpowiedz
  • rencista socjalny(2011-08-13 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    temu, ktory pisze że rencista socjalny wyłudza pieniądze , zycze aby utrzymal sie za 540 zl, może wtedy jego agresja wyhamuje, zycze renty socjalnej
    a Pan Minister i Pan Tusk powinii postarac sie zeby w tej kadencji projekt zostal uchwalony, bo frkwencja bedzie malutka

    Odpowiedz
  • WTZ-bardzo intratne posady dla swoich(2011-08-12 22:59) Zgłoś naruszenie 00

    WTZ- czesto prowadża je stowarzyszenia i fundacje, tak jak np w moim mieście, w roku 2002 na 30 podopiecznych przypadało ponad 400 tys zł dotacji z PFRON oraz to, co rózni sponsorzy i osoby prywatne darowały Stowarzyszeniu Warsztaty prawowadzącemu. Pensja kierownika warsztatów ( kilku pracownikow , 30 podopiecznych, niewiele odbiegałą odpensji dyrektora szkoły), u personelu ,w chwili zatrudnienia, ze świecą można bylo szukać wyższego wyksztalcenia do pracy z niepełnosprawnymi, co nie przeszkadzalo brać pensji w wysokości porównywalnej z ówczesnemym kierownikiem jakiegoś referatu w urzędzie. Ciekawe, ze do dziś-przez 11 lat wysokośc dotacji nie zmieniła się i WTZ doskonale funkcjonują, sponsorzy sypią kasą, a to na wtz, ato na stowzrzyszenie prowadzace wtz. CO CIEKAWSZE-SPRAWOADŃ PRÓZNO SZUKAĆ W INTERNECIE-KIEDYŚ BYŁY, stronę internetową Wtz zmienaiją ssobie co trochę-pewnie robi to jakaś firma zewnętzrna -nie za darmo,w WTZ JEST PRACOWNWNIA INFORMATYCZNA, CZY INFORMATYK -INSTRUKTOR NIE MÓGLBY TAKICH RZECZY ROBIĆ, TAK SAMO JAK NARAWA I KONSERWACJA KOMPUTERÓW-KILKA TYS ROCZNIE ZOSTAŁOBY W PLACÓWCE-KILKA LAT TEMU BYŁA TO SUMA OK4 TYS ROCZNIE. info W pewnym momencie jeden ze starostów poprosil o wskazanie źródeł finansowania WTZ. toteż,po wyborach-kiedy przestał być starosta lokalna gazeta napisała, ze starostwonoe zabezpieczyło środków w należytej wysokości ( informacja z prósbą o wskazanie źródeł finansowania WTZ znalazła sie w prasie lokalnej). Starota uważa,że nie można jeszcze dawać komuś, kto i tak jest finansowany z róznych źródeł, w wysokości większej, niż ustawowe dotacje ( takie same na ilość podopiecznych w całym kraju ). pOWYŻSZE DANE MOZNA SPRAWDZIĆ W SPRAWOZDANIACH Z BIP-u

    Odpowiedz
  • Pytanie do redakcji GP(2011-08-12 20:45) Zgłoś naruszenie 00

    Kto to są "niepełnosprawni", jakiś nowy gatunek ludzi?

    Odpowiedz
  • Gość(2011-08-12 16:25) Zgłoś naruszenie 00

    Dla rencistów socjalnych powinno się znieść limity całkowicie a dla rencistów z zusu powinno się limity obniżyć!

    Odpowiedz
  • Kisiel(2011-08-12 14:41) Zgłoś naruszenie 00

    Cytat odnośnie renty socjalnej?

    Minister DUDA mówi "Jest wręcz przeciwnie, renta nie wyklucza aktywności, bo jeżeli osoba ma określoną przyczynę niepełnosprawności, to nie wyklucza to jej aktywności w odpowiednich dla niej dziedzinach."

    Pani ministrze, kiedy przestanie pan opowiadać te kłamstwa. Ustawa o rencie socjalnej wyraźnie mówi, że to świadczenie otrzymuje osoba która jest NIEZDOLNA DO JAKIEJKOLWIEK pracy. Skoro jest niezdolna to nie może pracować. Teraz okazuje się, że renciści socjalni mogą pracować !!! Jeśli mogą pracować to dlaczego pobierają renty. To jest jakieś wyłudzanie (kradzież) publicznych pieniędzy !!!. Co pan i cała PO zamierza z tym faktem zrobić?

    Odpowiedz
  • Kinga(2011-08-12 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    To rozumiem że rzad nie chce likwidacji spółdzielni inwalidów,tych co zatrudniają najbardziej ludzi chorych. Nie musimy się obawiać o nasze miejsca pracy. Oby wszyscy tak myśleli!

    Odpowiedz
  • klakier(2011-08-12 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    PO i ZUS powinni zadać sobie pytanie: KTO to jest RENCISTA !, chory czy zdrowy człowiek. Jeżeli CHORY to NIE powinien PRACOWAĆ, jest na garnuszku ZUS, a jeżeli ZDROWY i nadający się do pracy, to po co mu renta. Jedno WYKLUCZA drugie !!.Kto wymyśla takie PARANOJE, chyba tylko po to aby KOMUŚ z RODZINY rządzących ZAŁATWIĆ "lepsze pieniądze",gdy obecnie WIĘKSZOŚĆ młodych ludzi w Polsce pracuje na n.krajową,a nawet jest oszukiwana i "robi" na 1/2 etatu do ZUS + "do raczki 500zł.". Należy zrobić !!- pracującemu RENCIŚĆIE zabrać rentę,a zostawić "grupę niepełnosprawnośći". PRZYWRÓCIĆ też dopłaty PFRON pracującym emerytom,a NIE ich DYSKRYMINOWAĆ. Ustawa [o rencistach] jest robiona pod "SWOICH"- często pracujących na "intratnych" stanowiskach.

    Odpowiedz
  • kiwi(2011-08-12 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    jestem emerytem z lekką grupą niepełnosprawności.do tej pory pracowałam na umowę o prace . ale od 22 08.2011 na umowę zlecenie . czy jak dostarczę zaswiadczenie o niepełnosprawnosci zaklad będzie mial jakies korzysci?Czy nie bierze sie emerytów pod uwagę. a gdybym dalej pracowała o umowe o pracę to jak to sie przedstawia . dzieki za odpowiedź,

    Odpowiedz