Senaty uczelni powinny uchwalić przed rozpoczęciem roku akademickiego 2011/2012 nowe regulaminy studiów, zgodnie z zasadami, które nałożyła na nie reforma szkolnictwa wyższego, która wchodzi w życie 1 października tego roku.
– Regulamin studiów na pewno będzie przyjęty we wrześniu. Na razie trwają jeszcze prace nad nim – mówi Marcin Czyżniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Do tej pory uczelnie miały problemy z ich uchwaleniem, bo brakowało aktu wykonawczego, który umożliwiłby im wprowadzenie zmian w zasadach studiowania zgodnie z nowelizacją ustawy z 18 marca 2011 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 85, poz. 455). Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, podpisała jednak już rozporządzenie z 19 lipca 2011 r. w sprawie warunków, jakim muszą odpowiadać postanowienia regulaminu studiów (Dz.U. nr 160, poz. 958).
Wejdzie ono w życie 1 października 2011 r. i obejmie wszystkie uczelnie. Obecne rozporządzenie dotyczyło jedynie tych szkół, które miały mniej niż cztery uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, a w przypadku uczelni artystycznych – mniej niż dwa uprawnienia.
Z rozporządzenia wynika też, że w regulaminach trzeba określić m.in. tryb przeprowadzania, na wniosek studenta lub promotora, otwartego egzaminu dyplomowego. Wcześniej takiego wymogu nie było. Szkoły wyższe muszą w nim uwzględnić także sposób dostosowania organizacji procesu dydaktycznego do szczególnych potrzeb studentów niepełnosprawnych (w tym warunków odbywania studiów do rodzaju niepełnosprawności).
Monika(2011-08-10 09:26) Zgłoś naruszenie 00
Co do określenia warunków i sposobu studiowania osób z niepełnosprawnością to sprawa jest niezwykle ważna. Bo każda niepełnosprawność może mieć różne uwarunkowania. I moim zdaniem, żeby umożliwić studiowanie osobom niepełnosprawnym należałoby zapytać samych zainteresowanych o zdanie. I tu określenie potrzeb i dostosowanie metod kształcenia byłoby najprostszym sposobem umożliwienia nauki. Bo jak minister wyda odpowiednie rozporządzenie to będzie to z odpowiednim opóźnieniem, a potem jeszcze indywidualnie dostosować się do potrzeb wynikających z niepełnosprawności trwa. Znam osoby na wózkach, którym z nieznajomości ich potrzeb i chęci dostosowania na uczelniach pozwolono studiować na indywidualnej organizacji dopiero po I roku. Wiec z początku była męka. Dziekanaty uczelni nie miały pojęcia w jaki sposób pomóc i jakie ułatwienia stosować. Nie wspominając brak kreatywności kadry, która nie ma za bardzo chęci do stosowania np. nowych metod, technologii i zastępczych sposobów egzaminowania żeby w inny sposób niż tradycyjny sprawdzić wiedzę studenta. Więc jedynym sposobem jest zapytać niepełnosprawnych o ich potrzeby. Inne ma osoba niedowidząca, inne niedosłysząca, inne z narządem ruchu poruszająca się na wózku. W zasadzie to w większości utrudnienia techniczne i w przyswajaniu wiedzy.
Odpowiedzlexio(2011-08-10 12:04) Zgłoś naruszenie 00
"Do końca września wszystkie uczelnie muszą wprowadzić zmiany w regulaminach studiów." - bzdura.
OdpowiedzW Art. 161 znowelizowanej ustawy stoi czarno na białym: "1. Regulamin studiów uchwala senat uczelni co najmniej na pięć miesięcy przed początkiem roku akademickiego. [...] 4. Do zmiany regulaminu studiów stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1–3."
Jeśli nie zmieniono regulaminu do końca kwietnia 2011 (a nie było jak, bo nowelizacja ustawy PSW obowiązuje od 1 października 2011, poza tym nie było rozporządzenia MNiSW), to wszelkie zmiany w regulaminie wprowadzone po tym terminie mogą obowiązywać dopiero od października 2012.
Kasia(2011-09-12 10:01) Zgłoś naruszenie 00
lexio masz rację, z tym, że np. na UwB zmiany nastąpią w regulaminie przyznawania pomocy materialnej studentom UwB, a nie w regulaminie studiów. I w ten sposób uczelnie omijają wspomniany przez Ciebie art. 161...
OdpowiedzBo chyba regulamin przyznawania pomocy materialnej studentom UwB to nie jest to samo co regulamin studiów, mam rację?
lexio(2011-09-14 20:49) Zgłoś naruszenie 00
Nie ma czego omijać - art. 161 mówi o regulaminie studiów, a o regulaminie przyznawania pomocy materialnej mówi art.186 ustawy. Ten drugi niestety trzeba zmienić od 1 października 2011, bez względu na stare i niemniej liczne nowe "kuchy" jakie są w zmienionej ustawie, w części dotyczącej pomocy materialnej dla studentów i doktorantów.
Odpowiedz