Kilka milionów osób urodzonych po 1948 r., które pracowały przed wejściem w życie reformy emerytalnej, będą mogły wystąpić do ZUS o ponowne ustalenie wysokości kapitału początkowego. Tak wynika z ustawy z 28 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na ostatnim posiedzeniu przyjął ją Senat. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.
O ponowne przeliczenie kapitału będą mogły się ubiegać osoby, które nie miały udokumentowanych okresów pracy z lat 1980 – 1998 (z których ZUS obecnie ma prawo obliczać kapitał początkowy). Po wejściu w życie nowych przepisów osoby ubezpieczone będą mogły składać wnioski o jego ustalenie z kolejnych 10 lat sprzed wejścia w życie reformy emerytalnej. W praktyce oznacza to, że takie osoby będą mogły mieć ustalony kapitał początkowy nawet z lat 60., o ile mają dokumentację płacową z tamtego okresu.
Ustawa wprowadza także możliwość liczenia wysokości kapitału początkowego w dniach. Na nowym rozwiązaniu skorzystają osoby, które przed wejściem w życie reformy emerytalnej pracowały mniej niż sześć miesięcy.
Komentarze (31)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeDLACZEGO JESLI JESTEM 12 LAT NA RENCIE I MAM 30 LAT SKLADKOWYCH I 1MIESIAC NIESKLADKOWYCH MNIE NIE MOZNA UZUPELNIC DO 1/3 OKRESOW NIESKLADKOWYCH CZYLI DO 10 LAT BIORAC POD UWAGE CZAS PRZEBYWANIA NA RENCIE, A MOJEJ ZONIE W MYSL TEGO SAMEGO PRAWA ZUS OBCIAL OKRESY NIESKLADKOWE DO 1/3 OKRESOW SKLADKOWYCH -TO TEZ JEST NIELOGICZNE
Zmieniasz tylko nick i powtarzasz te formułki na różnych forach. Nie wiesz, że zdradza Cię IP? Ile dostajesz za te wpisy?
- Tak duży przyrost liczby osób, którym po raz pierwszy przyznano emeryturę, nie wynika tylko i wyłącznie z demografii. To głównie tzw. efekt ostatniego roku obowiązywania przywilejów emerytalnych i ich przyznawania - mówi Wiktor Wojciechowski.
Osoby, mające przywilej, czyli tacy, którzy zyskali prawo do świadczenia emerytalnego dostaną dużo wyższą emeryturę niż przeciętna, o ile odejdą z pracy z dniem 1 października br. Rząd zdaje sobie z tego sprawę i dlatego do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Zakłada on, że prawo do świadczeń z tytułu wykonywania pracy w tzw. szkodliwych warunkach będzie miało około 1,1 mln obecnie uprawnionych.
I co wy na to, zwalniać się mam z pracy czy nie, proszę o pomoc.
Osoby, które po 8 stycznia 2009 roku skorzystały z możliwości przejścia na emeryturę bez rezygnowania z etatu również będą musiały dokonać wyboru – praca lub emerytura.Zgodnie z nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach przyznawanych z FUS już na początku 2011 roku ZUS poinformuje pobierających świadczenie emerytalne i jednocześnie pracujących, że jeśli nie zrezygnują z pracy, z dniem 1 października 2011 roku wypłata emerytury zostanie zawieszona. jednak osoby, które nie dostały pisma z ZUS powinny w trybie natychmiastowym zgłosić się najpóźniej do 30 września 2011 r. Przyczyną są nieprawidłowości w generowaniu listów.Spokojne o swoje posady mogą być osoby, które przed przejściem na emeryturę rozwiązały stosunek pracy, a po uzyskaniu świadczenia emerytalnego zatrudniły się ponownie do 1 października 2011 r. Po tym terminie ZUS wstrzyma wypłatę swiadczeń trwale, chyba że wybór będzie dotyczył rezygnacji z zatrudnienia.
4 miliardy złotych z Funduszu Rezerwy Demograficznej zostanie przesunięte do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Rząd wydał dziś rozporządzenie w tej sprawie. Chodzi o wykorzystanie w tym roku środków Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego, co ma przyczyny demograficzne. Dokument przedłożyła minister pracy i polityki społecznej. W komunikacie wydanym przez Centrum Informacyjne Rządu napisano, że decyzja ta wynika z konieczności uzupełnienia dotacji do FUS środkami zgromadzonymi w FRD w celu zapewnienia wypłaty emerytur. Dlatego ZUS gwarantuje wypłatę świadczeń emerytalnych (pod kontrolą TK), na przyzwoitym poziomie osobom, które złożą do końca września 2011 r. świadectwo odejścia z pracy od dotychczasowego pracodawcy i przerwą kontynuację zatrudnienia po 1 października br. Jeśli tego nie zrobią wypłata świadczeń straci na gwarancji. Napływ zastrzyku gotówki, bo 4 miliardy złotych z FRD do FUS to i tak pokaźna kwota. Rząd rozważa przesunięcie dodatkowych pieniędzy z FRD do FUS na wypadek niższych świadczeń. Limit świadczeń na emerytury jakim będzie dysponować ZUS to ponad 12 mld złotych. Wystarczy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia emerytalnego do ZUS wraz z kopią świadectwa odejścia z pracy, druga zostaje u pracodawcy. Dotyczy to osób, które zwolniły się choć raz z pracy przed 1 stycznia 2011 i do 30 września br. będą kontynuować zatrudnienie, osób na emeryturach pomostowych, osób z wcześniejszą emeryturą bez względu na wiek, osób, które dobrowolnie przejdą na emeryturę po 1 października 2011 r.