Polska. To nie jest kraj dla młodych ludzi

autor: Bartosz Marczuk28.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 11.08.2011, 11:10

Starsi żyją na koszt młodych. Aż 24 proc. rodzin wychowujących czworo dzieci i 3,8 proc. emerytów żyje w skrajnej nędzy. „DGP” chce się przyjrzeć temu zjawisku. Dziś analiza, która dowodzi, że autorzy tezy o niesolidarności pokoleniowej mają wiele racji.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (116)

 • zaba(2011-07-28 13:06) Zgłoś naruszenie 00

  "Transfery społeczne idą do starszych, a prywatne – głównie do młodszych. To rodzice i dziadkowie finansowali prywatne szkoły, urządzali młode rodziny. Nie wszyscy mogli to robić i zaczęły narastać nierówności startu." Podpisuję się pod tymi słowami rękami i nogami. Osoby starsze dostają dwa razy większe emerytury niż dostaną dzisiejsi 30-latkowie (o ile w ogóle dostaną cokolwiek z zagrożonego bankructwem ZUS-u) kosztem tych właśnie 20-30 latków. 50-paro letni rodzice płacą za studia SWOICH dzieci, PŁĄCĄ też za start SWOICH dzieci. 20-30 latkowie, którzy nie mają bogatych rodziców, czyli "sponsorów" NIE MAJĄ SZANS na normalny start. Skoro NIE MA wsparcia państwa dla młodych, ŻADNEJ polityki prorodzinnej, to nie ma się co dziwić że jest jak jest. Władzy to służy wg. zasady "dziel i rządź". Kto bardziej kumaty już się połapał jak go kantują reszta jest jak barany prowadzone na rzeź.

  Odpowiedz
 • k(2011-07-28 13:06) Zgłoś naruszenie 00

  Zakazać pracy emerytom. Albo praca albo emerytura. Przez dorabiających emerytów młodzi nie mają pracy.

  Odpowiedz
 • Ada(2011-07-28 12:40) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Bartoszu Marczuku!
  pana bezczelnie kłamstwa przekraczają wszelkie granice. Ciekawi mnie dlaczego tak zależy panu na okłamywaniu społeczeństwa - tej części społeczeństawa, które nie jest w stanie samo sobie wyliczyć emerytury i wyliczyć kto do kogo musi dopłacać. A może pan sam nie potrafi tego zrobić więc pomogę panu na swoim przykładzie.
  Mam zgromadzony w kapitał w wysokości 525 tyś i wyliczoną emeryturę w wys. ok. 1680 zł. netto. gdybym te pieniądze wpłaciła do banku (oprocentowanie 5% w skali roku) to otrzymywałabym 1750 zł netto odsetek NIE RUSZAJAC KAPITAŁU, który po mojej śmierci odziedziczyłyby dzieci. Nie wspominam już o kapitale zgromadzonym na koncie rentowym, które w momencie przejścia na emeryturę jest przez państwo kradzione - bo przecież nikt z dwóch świadczeń jedocześnie nie korzysta (no chyba, że jest sie mundurowym). Czy nie sprawiedliwie i uczciwie byłoby aby płacić jedna składkę emerytalno rentową i z tej puli wypłacać albo emeryturę albo rentę. atak to w przypadku przejścia na emeryturę środki zgromadzone na koncie rentowym (a potracane były nawet w wysokości 13% pensji brutto) nie zasilaja konta emerytalnego a przepadają. Reasumując powyższe wyliczenia:
  - emerytura wyliczona 1680 zł netto,
  - odsetki z banku od zgromadzonego kapitału w wysokości 1750 zł na miesiąc plus zgromadzony kapitał dziedziczony po mojej śmierci
  więc niech pan nie mówi (nie kłamie i nie wprowadza ludzi w błąd), że ktoś będzie musiał do mnie dopłącać analogiczne wyliczenie każdy może sobie sporzadzić sam z którego wynika, że na zgromadzonym naszym kapitale budżet tylko zarabia. A jak brakuje w budżecie pieniędzy to może ukrócić rozpasanie władzy -typu wyjazdy pana Tuska samolotami do domu co tydzień co kosztuje 50 tyś za każdy lot, zmniejszyć o 50 % koszty utrzymania Kancelarii Prezydenta - wszak roczne koszty te przewyższają utrzymanie dworu królewskiego w UK, zmniejszyć koszty utrzymania sejmu i senatu - tak są rezerwy. Nie mówiąc o 34 letnich emerytach mundurowych z emerytura 4000 netto (agent Tomek) czy 55 letnich emerytach - rolnikach, którzy tak jak mundurowi nie płaca składek emerytalno rentowych i składek na leczenie - to co płaca rolnicy to kpina ze społeczeństwa

  Odpowiedz
 • BB Johnson(2011-07-28 09:25) Zgłoś naruszenie 00

  Stwierdzenie "starsi żyją kosztem młodych" nie jest ubliżaniem komukolwiek ani szczuciem jednych na drugich. To jest po prostu goły fakt czy się to komuś podoba czy nie. Nie potrzeba wiele wyobraźni żeby rozumieć do czego to prowadzić, a jeśli dodamy do tego swobodę opuszczenia tego socjalistycznego raju to wizja Polski samych emerytów, rencistów i rolników jest zupełnie realna. Teraz jest młodym ciężko, a kiedy 1/3 z nich ucieknie to pozostałe 2/3 będą musiały zrobić to samo bo państwo jeszcze zwiększy obciążenia (oczywiście w imię "sprawiedliwości") i zupełnie nie da się tu pracować i żyć.
  Inne kraje już to zrozumiały i przeprowadzają potrzebne zmiany. W Polsce politycy obiecują więcej rozdawać niepracującym i zdobywają poklask.

  Odpowiedz
 • aslure(2011-07-28 11:59) Zgłoś naruszenie 00

  Do Papcio: ja uważam, że każdy zawód, każda dowolna grupa powinna mieć swój własny system emerytalny, z dowolnymi zasadami, chociażby najbardziej szczodrymi. Z jednym wszak zastrzeżeniem: wszystko ze składek, żadnego finansowania z zewnątrz.

  Odpowiedz
 • aslure(2011-07-28 11:57) Zgłoś naruszenie 00

  MŁODZI w przeciwieństwie do starszych umieją liczyć i rozumieją co się dzieje z ich pieniędzmi. Osoby żyjące na koszt państwa często sądzą, że jak państwo daje to nikogo nie boli. Młodzi wiedzą, że te pieniądze biorą się z ich pracy. Wcześniej czy później będzie bunt pracujących młodych przeciwko starszym świadczeniobiorcom. A im później dojdzie do buntu tym większa szansa, że tak samo potraktowany zostanie fałszywy rencista co uczciwy emeryt (nie mylić z górnikiem czy rolnikiem). Emeryci sami powinni zrozumieć, że ich wrogami są nie młodzi przygnieceni podatkami, ale inni emeryci: ci z przywilejami, rolnicy i fałszywi renciści. Uczciwi emeryci nie powinni bronić oszustów, bo kiedyś młodzi powiedzą: zabrać wszystkim (a Bóg rozpozna swoich). To wcale nie jest takie niemożliwe jak się zdaje.

  Odpowiedz
 • Ewisnia(2011-07-28 11:53) Zgłoś naruszenie 00

  do m.: masz sporo racji, ale znam bardzo dużo rodziców trójki czy czwórki dzieci, którzy imają się kazego możłiwego zajęcia i każdej pracy, jaka sie nawinie. Główny problem to jednak: powszechny brak pracy. tu zeby dostac zajecie sprzataczki trzeba miec znajomosci ;(((

  Odpowiedz
 • Gall Anonim(2011-07-29 12:56) Zgłoś naruszenie 00

  I pan panie Marczuk będzie kiedyś stary. Zobaczymy jakie artykuły będzie pan wtedy pisał.

  Odpowiedz
 • Sędzia(2011-07-29 17:47) Zgłoś naruszenie 00

  Do mundurowego.
  To po jakiego czorta trzymają Jego jeszcze w gazecie prawnej. Powinni go leczyć skutecznie , a później ewentualnie mógłby wrócić do społeczeństwa. Jest groźny bo napuszcza jednych na drugich. Takich trzeba bardzo szybko eliminować. A jeszcze jest na kierowniczym stanowisku. To trzeba zbadać również Jego przełożonego.

  Odpowiedz
 • ciekawski(2011-07-28 11:43) Zgłoś naruszenie 00

  Majątek z prywatyzacji jest przeznaczany na wypłatę świadczeń górnikom, mundurowym, rencistom, młodym emerytom, związkowcom oraz na zatrudnianie urzędników i mnożenie biurokracji w celu utrudnienia życia obywatelom a szczególnie przedsiębiorcom.

  TO DZIAŁA TAK: sprzedaje się atrakcyjne aktywa żeby mieć co rozdawać niepracującym. To jest najgorsze co tylko można zrobić, ale fajnie się sprzedaje w kampanii wyborczej. To WYBORCY są sprawcami takiej sytuacji i naiwnie myślą że rachunek zapłaci ktoś inny.

  A scenariusz może być taki: kto będzie miał siłę do pracy ten wyjedzie na zachód, gdzie go przyjmą z otwartymi rękami (dzisiaj może nie ale za 20 lat będą nas prosić o przyjazd) a w Polsce zostaną sami świadczeniobiorcy i długi do spłacenia. Ale jakoś nikt się nie przejmuję. To ja też nie zamierzam, najwyżej wyjadę i tyle.

  Odpowiedz
 • URSZULA(2011-08-02 13:15) Zgłoś naruszenie 00

  STARZY NA EMERYTURĘ KTÓRĄ WYPRACOWALI A MŁODZI DO PRACY PROSTE PO CO TE KOMBINACJE

  Odpowiedz
 • Emeryk(2012-02-08 10:36) Zgłoś naruszenie 00

  A może by ktoś się potrudził i wyliczył ile ZUS traci pieniędzy na swoją czapę administracyjną?Ile wydał na budowę ZUS-owskich pałaców?Ile budżet państwa zabrał pieniędzy ze składek emerytów finansując inne przedsięwzięcia?Dlaczego nie uzupełniono funduszu emerytalnego zawłaszczonego przez państwo z prywatyzacji majątku narodowego? Dzisiaj nie byłoby problemu z wypłatą emerytur.Jeszcze do tego wszystkiego żeby było śmieszniej, pozwala sie majstrować przy funduszach emerytalnych takiemu "specjaliście" jak Rostowski,który bardzo mętnie tłumaczy swoje postępowanie.Ludziom każecie dłużej pracować w imię hipotetycznych większych emerytur,natomiast waloryzację przeprowadzacie kwotowo zeby potem je spłaszczyć.Ciężko będzie przekonać do reform juz nie taki głupi naród jakim wy go postrzegacie.

  Odpowiedz
 • Z przymusu emigrant(2011-09-15 12:07) Zgłoś naruszenie 00

  Co z tego że podniesiemy wiek emerytalny skoro i tak jest za mało miejsc pracy. Wtedy dopiero będzie nażekania że nie można znaleźć roboty. Trzeba wspierać przedsiębiorczość nawet taka małą jedno osobową, a nie straszyć ludzi fiskusem, niezrozumiałym prawem i wysokimi podatkami. Może wtedy coś pójdzie do przodu...

  Odpowiedz
 • jolanta1(2011-08-30 20:03) Zgłoś naruszenie 00

  Proszę mnie uswiadomic jakie to niby przywileje emerytalne maja nauczyciele? Chyba cholera mnie w tej szkole oszukuja, bo ja nic na ten temat nie wiem...

  Odpowiedz
 • karol(2011-08-28 22:17) Zgłoś naruszenie 00

  mlodzi powinni sie wreszcie zbuntowac i wyjsc na ulice bo wlasni dzis sie ich okrada zeby utrzymac ich dziadkow i babcie. zus redestrybuje pieniadze w czasie realnym i jeszcze sie go ratuje pieniedzmi federalnymi. odmawiam placenia na staruchow niech zdechna dlaczego ja mam byc okradany? zeby liczyc ze jak bede stary to kolejny mlody zgodzi sie byc okradany tak samo.
  socjalistyczny system emerytalny jest do likwidacji bo gwalci wolnosc

  Odpowiedz
 • ahoj(2011-08-28 22:12) Zgłoś naruszenie 00

  tak to jest jak ma sie socjalizm bankructwo nadejdzie nie ublaganie ja wale socjalizm w tylek i pracuje jesli moge na umowe o dzielo. dzisiejsi emeryci ktorzy dostaja czeki to ci ktorzy byli ukrytymi bezrobotnymi w komunie wiec sie nie napracowali ci co pracowali w odpowiedniku prywatnego sektora czyli produkcji na eksport gdzie placili twarda waluta juz dawno nie zyja zapracowali sie nasmierc nie doczekujac swoich obiecanych swiadczen. ja nie poczywam sie do placenia na zadnych chce placic na siebie. ta zalerznosc przepuszczona po bandycku trzeba wreszcie przerwac 20% jawnej skladki plus doplaty z pozostalych zebranych podatkow

  Odpowiedz
 • oczko(2011-08-17 11:40) Zgłoś naruszenie 00

  ja sie nie zgadzam żę emeryci żyją na koszt młodych osób, bo jak wszyscy wiemy pracy jest malo i wynagrodzenie nie jest wysokie i czasem jest właśnie odwrotnie, momo że nie stać wielu z nich na wykupienie leków, opłate rachunków czy przyzwoite jedzenie.Mówie o tych osobach które pracowały wiele lat legalnie i odprowadzały składki do ZUS i utrzymywały wszelkie obiekty budżetowe, pracowników i nierobów. Aż strach pomyśleć że można dożyć takiej emerytury w tym kraju.

  Odpowiedz
 • NOWY(2011-08-12 15:09) Zgłoś naruszenie 00

  JAK MIAŁEM 22-LATA- NIE MOGŁEM WYJECHAĆ DO ANGLII .BO BYŁA KOMUNA.NIE DALI MI PASZPORTU.PRZEZ KAPUSI,KONFIDENTÓW ZAKŁADOWYCH,KTÓRYM SIĘ NIE CHCIAŁO PRACOWAĆ TYLKO KAPOWALI TOWARZYSZY Z PRACY.TO BYŁY PROSTYTUTKI ZAKŁADOWE.ŚCIERWA ,KTÓRE ŻYJĄ WŚRÓD NAS.KAPUSIE.

  Odpowiedz
 • BARAN(2011-08-12 14:54) Zgłoś naruszenie 00

  Ryszard Kalisz z SLD -To obleśna świnia.obsraniec i pierdziel śmierdzi cuchniołek.NIECH SIĘ WYKOMPIE BRUDAS.JAK JEST PIJANY TO SRA W GACIE OBSRANIEC.

  Odpowiedz
 • oszukany(2011-08-03 08:25) Zgłoś naruszenie 00

  nagonką na emerytów tuszuje się grzechy parlamentarzystów i innych ludzi na wysokich stanowiskach , to na nich idą nasze podaki i składki, a z nas robi się złodzieja

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane