Polska. To nie jest kraj dla młodych ludzi

autor: Bartosz Marczuk28.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 11.08.2011, 11:10

Starsi żyją na koszt młodych. Aż 24 proc. rodzin wychowujących czworo dzieci i 3,8 proc. emerytów żyje w skrajnej nędzy. „DGP” chce się przyjrzeć temu zjawisku. Dziś analiza, która dowodzi, że autorzy tezy o niesolidarności pokoleniowej mają wiele racji.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (116)

  • Das(2015-07-18 13:58) Zgłoś naruszenie 00

    Nie po 15 latach mundurowi idą na emerytury ale wcześniej! Np. liczy się im służba wojskowa (1-2lata mniej czyli np.13lat), szkółka, a chorobowe nie odejmuje się od tego okresu!

    Odpowiedz
  • Emeryk(2012-02-08 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    A może by ktoś się potrudził i wyliczył ile ZUS traci pieniędzy na swoją czapę administracyjną?Ile wydał na budowę ZUS-owskich pałaców?Ile budżet państwa zabrał pieniędzy ze składek emerytów finansując inne przedsięwzięcia?Dlaczego nie uzupełniono funduszu emerytalnego zawłaszczonego przez państwo z prywatyzacji majątku narodowego? Dzisiaj nie byłoby problemu z wypłatą emerytur.Jeszcze do tego wszystkiego żeby było śmieszniej, pozwala sie majstrować przy funduszach emerytalnych takiemu "specjaliście" jak Rostowski,który bardzo mętnie tłumaczy swoje postępowanie.Ludziom każecie dłużej pracować w imię hipotetycznych większych emerytur,natomiast waloryzację przeprowadzacie kwotowo zeby potem je spłaszczyć.Ciężko będzie przekonać do reform juz nie taki głupi naród jakim wy go postrzegacie.

    Odpowiedz
  • Z przymusu emigrant(2011-09-15 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    Co z tego że podniesiemy wiek emerytalny skoro i tak jest za mało miejsc pracy. Wtedy dopiero będzie nażekania że nie można znaleźć roboty. Trzeba wspierać przedsiębiorczość nawet taka małą jedno osobową, a nie straszyć ludzi fiskusem, niezrozumiałym prawem i wysokimi podatkami. Może wtedy coś pójdzie do przodu...

    Odpowiedz
  • jolanta1(2011-08-30 20:03) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę mnie uswiadomic jakie to niby przywileje emerytalne maja nauczyciele? Chyba cholera mnie w tej szkole oszukuja, bo ja nic na ten temat nie wiem...

    Odpowiedz
  • karol(2011-08-28 22:17) Zgłoś naruszenie 00

    mlodzi powinni sie wreszcie zbuntowac i wyjsc na ulice bo wlasni dzis sie ich okrada zeby utrzymac ich dziadkow i babcie. zus redestrybuje pieniadze w czasie realnym i jeszcze sie go ratuje pieniedzmi federalnymi. odmawiam placenia na staruchow niech zdechna dlaczego ja mam byc okradany? zeby liczyc ze jak bede stary to kolejny mlody zgodzi sie byc okradany tak samo.
    socjalistyczny system emerytalny jest do likwidacji bo gwalci wolnosc

    Odpowiedz
  • ahoj(2011-08-28 22:12) Zgłoś naruszenie 00

    tak to jest jak ma sie socjalizm bankructwo nadejdzie nie ublaganie ja wale socjalizm w tylek i pracuje jesli moge na umowe o dzielo. dzisiejsi emeryci ktorzy dostaja czeki to ci ktorzy byli ukrytymi bezrobotnymi w komunie wiec sie nie napracowali ci co pracowali w odpowiedniku prywatnego sektora czyli produkcji na eksport gdzie placili twarda waluta juz dawno nie zyja zapracowali sie nasmierc nie doczekujac swoich obiecanych swiadczen. ja nie poczywam sie do placenia na zadnych chce placic na siebie. ta zalerznosc przepuszczona po bandycku trzeba wreszcie przerwac 20% jawnej skladki plus doplaty z pozostalych zebranych podatkow

    Odpowiedz
  • oczko(2011-08-17 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    ja sie nie zgadzam żę emeryci żyją na koszt młodych osób, bo jak wszyscy wiemy pracy jest malo i wynagrodzenie nie jest wysokie i czasem jest właśnie odwrotnie, momo że nie stać wielu z nich na wykupienie leków, opłate rachunków czy przyzwoite jedzenie.Mówie o tych osobach które pracowały wiele lat legalnie i odprowadzały składki do ZUS i utrzymywały wszelkie obiekty budżetowe, pracowników i nierobów. Aż strach pomyśleć że można dożyć takiej emerytury w tym kraju.

    Odpowiedz
  • NOWY(2011-08-12 15:09) Zgłoś naruszenie 00

    JAK MIAŁEM 22-LATA- NIE MOGŁEM WYJECHAĆ DO ANGLII .BO BYŁA KOMUNA.NIE DALI MI PASZPORTU.PRZEZ KAPUSI,KONFIDENTÓW ZAKŁADOWYCH,KTÓRYM SIĘ NIE CHCIAŁO PRACOWAĆ TYLKO KAPOWALI TOWARZYSZY Z PRACY.TO BYŁY PROSTYTUTKI ZAKŁADOWE.ŚCIERWA ,KTÓRE ŻYJĄ WŚRÓD NAS.KAPUSIE.

    Odpowiedz
  • BARAN(2011-08-12 14:54) Zgłoś naruszenie 00

    Ryszard Kalisz z SLD -To obleśna świnia.obsraniec i pierdziel śmierdzi cuchniołek.NIECH SIĘ WYKOMPIE BRUDAS.JAK JEST PIJANY TO SRA W GACIE OBSRANIEC.

    Odpowiedz
  • wolny(2011-08-11 17:59) Zgłoś naruszenie 00

    Nie tylko na mopy i zmywaki ale pracują w zakłładach i zarabiają i stać ich od wypłaty do wypłaty

    Odpowiedz
  • oszukany(2011-08-03 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    nagonką na emerytów tuszuje się grzechy parlamentarzystów i innych ludzi na wysokich stanowiskach , to na nich idą nasze podaki i składki, a z nas robi się złodzieja

    Odpowiedz
  • zenonniezkition(2011-08-02 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    Widać że facet ma łeb na szyi. Wolę jednak mieć głowę na karku. Gdzie niby mają wypracować ludzie proponowany, wydłużony czas pracy, dający gwarancję otrzymywania dobrej emerytury w przyszłości? W zlikwidowanym przemyśle stoczniowym itp. itd. Zniszczyli wszystko, co z takim trudem postawiliśmy z gruzów powojennych. Tyle dziesiątek lat mozołu. Dzisiaj widać jakimi metodami świat zachodni zabiega o demokratyzację nam podobnych krajów. Więc jeżeli ktoś wypomina kartki i oskarża poprzedni system o bóle w lędźwiach, to znaczy że ma wyłączone myślenie. Szybko zniszczyli i oddali w obce ręce to, przy czym rąk nie ubrudzili. Nawet armię rozbroili. Młodzi pracuję wszędzie, tylko nie w Polsce - bo gdzie i za ile. Nic nie jest przygotowane pod wydłużony czas pracy do emerytury, więc należy założyć przemyślane działanie ze strony rządzących. Jakaś część społeczeństwa będzie mogła zapomnieć o emeryturach - nie sprosta wymogom stawianym w tym kraju. Pewnie o to właśnie chodzi. Jeżeli politycy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności wobec wyborców i bezkarnie szastają obiecankami, to najwyższy czas to zmienić. Za każdą fałszywą obietnicę, doliczać im 10 lat pracy - w kopalni na dole. Może wezmą się wreszcie do efektywnego zarządzania Polską i Jej rozwojem.

    Odpowiedz
  • Zygmunt(2011-08-02 14:53) Zgłoś naruszenie 00

    A dla czego jedni będąc na emeryturze mogą pracować i nie muszą się zwalniać a inni praca w warunkach szczegółnych musieli odejść z pracy aby otrzymać emeryturę a inni urodzeni wcześniej mogą brać emeryturę i pracować chociaż też mają 60 lat i przeszli na emeryturę zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. To kogo w końcu obejmuje prawo i jak jest orzekane i przez kogo skoro mówi się że konstytucja jest dla wszystkich obywateli jednakowa ale nie jednakowo wszystkich obowiązuje

    Odpowiedz
  • URSZULA(2011-08-02 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    STARZY NA EMERYTURĘ KTÓRĄ WYPRACOWALI A MŁODZI DO PRACY PROSTE PO CO TE KOMBINACJE

    Odpowiedz
  • shr(2011-08-02 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego rolnicy przekazujący swoje gospodarstwo dzieciom dostają rentę strukturalną nawet 1700 zł, a osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą po zakończeniu działalności idą na normalną ZUS-owską emeryturę z najniższej składki, choć ich składka i tak była większa niż rolnicza?
    TO ma być sprawiedliwy system emerytalny?

    Odpowiedz
  • mama emerytka/1050zl/(2011-08-01 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    P.DONALD TUSK /tez kaczorek/obiecal ze zrobi wszystko by mlodzi wrocili do kraju i co?ano sprzedaje sie wszystko wiele pieniedzy na prezydencje a mlodzi? kogo obchodza.Czy w naszym pieknym kraju cos sie zmieni?Tak bardzo chcialabym by moje corki wrocily zza granicy ale gdzie znajda prace panie premierze?

    Odpowiedz
  • jvelzkeyek(2011-07-31 23:27) Zgłoś naruszenie 00

    Krótko żyć i długo pracować.
    Czasu ziemskiej wędrówki nie marnować.
    Emerycie umieraj przed terminem!
    Za całe zło ty ponosisz winę,
    Lat czterdzieści na emeryturę tyrałeś
    i w końcu bogaczem zostałeś.
    Możesz wnukowi dać na kredki i lody,
    który teraz jest jak ty kiedyś młody.
    Kto łańcuch pokoleń zrywa,
    tego intencja fałszywa

    Odpowiedz
  • kiki(2011-07-31 19:33) Zgłoś naruszenie 00

    żyć się w tym kraju naprawdę nie chce

    Odpowiedz
  • płacąca zus i podatki(2011-07-31 15:41) Zgłoś naruszenie 00

    a ja nie zgadzam się mieć później 600 zl emer.- od dziś wprowadzić wiek em. od 65 lat dla wszystkich.

    Odpowiedz
  • kasia(2011-07-31 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    w OFE takie same są realne pieniądze jak i w ZUS też to tylko zapis na koncie a pieniądze albo zostały wydane na siedziby i inne budynki albo na wielomilionowe wypłaty dla prezesów (i innych pracowników) albo zainwestowane w obligacje skarbu państwa (obligacje, które każdy może nabyć dużo taniej niż za pośrednictwem OFE). Poza tym każdy może sprawdzić, że gdyby pieniądze przekazane do OFE przekazane były do ZUS to waloryzacja tych środków byłaby dużo większa niż uzyskane w OFE.

    Odpowiedz