Pracujący emeryci muszą dostarczyć do ZUS potwierdzenie rozwiązania stosunku pracy

autor: Bożena Wiktorowska22.07.2011, 03:00

Pracujący emeryci, którzy nadal chcą otrzymywać świadczenie, do końca września muszą dostarczyć ZUS potwierdzenie rozwiązania stosunku pracy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (96)

  • mir(2011-07-31 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    Jak będzie kształtowała się wysokość emerytury, jeśli teraz będzie się kontynuowało pracę?

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-07-26 23:00) Zgłoś naruszenie 00

    DO 40: Pracujący emeryci, którzy chcą otrzymywać świadczenie, do końca września muszą dostarczyć ZUS potwierdzenie rozwiązania stosunku pracy. Patrz wyżej, co z osobami, które się nie zwolniły - 56

    Odpowiedz
  • zośka(2011-07-29 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    ja i tak będę nadal pracować, nie zrezygnuję z zatrudnienia jak również nie będę potulnie siedzieć i przyklaskiwać jak demokratyczne państwo mnie oszukało i okradło, wykorzystam wszystkie instytucje odwoławcze, nawet gdyby miało to trwać aż do śmierci, nie można raz dawać a za jakiś czas odbierać, nie ja będę ponosić konsekwencje za kogoś

    Odpowiedz
  • kem(2011-07-28 22:47) Zgłoś naruszenie 00

    DO 63: ZUS nie pozbawia praw nabytych przez zawieszenie świadczenia emerytalnego. Ustawa MPIPS jest zgodna z Konstytucją RP. ZUS w odpowiedzi na wejście w życie Ustawy o emeryturach i rentach oraz akceptacji ich przez Parlament KE musi podjąć decyzję: Czy zamierzamy dalej pracować bez gwarancji wypłaty świadczenia, czy jednak wolimy przejść na emeryturę z gwarancją wypłaty świadczenia i waloryzacją rok rocznie z FRD. Nie ma innej możliwości. SN (Sąd Najwyższy) apelację uzna za odrzuconą, powołując się na Ustawy Parlamentu KE. Od 1 stycznia 2011 r. koniecznie trzeba wybrać jedno: albo emerytura albo praca. Każdy chciałby pracować długo, lecz nie gwarantuje to stabilności pokoleniowej, dlatego też decyzja SN jest słuszna. Od 1 stycznia 2011 r. nie ma też emerytur pomostowych. Osoby, mające wcześniejszą emeryturę też muszą wybierać.

    Odpowiedz
  • Emerytka(2011-07-28 18:19) Zgłoś naruszenie 00

    Odwołanie do sądu pracy mogłoby być chociażby takie:


    Sąd Okręgowy
    Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
    w ...
    za pośrednictwem
    Zakład Ubezpieczeń Społecznych
    Oddział w ...



    Sprawa: Odwołanie od decyzji ZUS O/... znak: ... z dnia ...
    w sprawie zawieszenia wypłaty emerytury


    Wnoszę o uchylenie w/w Decyzji ZUS, jako sprzecznej zasadami określonymi w Konstytucji RP.

    UZASADNIENIE:

    Decyzję o przejściu na emeryturę podejmowałem(am), gdy obowiązek rozwiązania umowy o pracę jako warunek otrzymywania świadczenia z ZUS nie obowiązywał. Nabyłem(am) zatem prawo do pobierania emerytury bez obowiązku rozwiązywania umowy o pracę. Przepis, na który powołuje się obecnie ZUS zawieszając wypłatę mojego świadczenia pozbawia mnie nabytych praw i w radykalny sposób zmienia moją sytuację prawną - decyzja ZUS, którą niniejszym zaskarżam, pozbawia mnie praw nabytych wynikających z konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawa. Jest oczywistym, że moim prawem nabytym, po rządami przepisów, które obowiązywały w dniu mojego przejścia na emeryturę, nie jest przecież prawo do pobierania emerytury w ogóle, ale prawo do emerytury wypłacanej bez obowiązku rozwiązywania umowy o pracę choćby na minutę! Zaskarżana decyzja ZUS i przepis, który w niej przywołano, tych właśnie praw nabytych - emerytury wypłacanej bez obowiązku rozwiązywania umowy o pracę - mnie pozbawia. Narusza więc zasadę demokratycznego państwa prawa i stanowi podstawę do utraty zaufania do instytucji państwowych.
    Zwracam się zatem do Sądu o uchylenie zaskarżonej decyzji i przywrócenie mi prawa do pobierania emerytury bez konieczności rozwiązywania umowy o pracę.
    Gdyby rozstrzygnięcie Wysokiego Sądu miało być dla mnie niekorzystne to wnoszę również, aby przed podjęciem rozstrzygnięcia, Wysoki Sąd zwrócił się wpierw do Sądu Najwyższego ze stosownym pytaniem prawnym w tej sprawie.

    Odpowiedz
  • DO ISKIERKI(2011-07-28 14:04) Zgłoś naruszenie 00

    do /em/61 a skąd takie informacje??? moze ktos to potwierdzić??

    Odpowiedz
  • em(2011-07-27 21:46) Zgłoś naruszenie 00

    DO 58: Emerytury pomostowe to co innego niż emerytury powszechne waloryzowane z FRD. Piszesz, iż otrzymujesz emeryturę i pracujesz oraz cyt " To nie jest decyzja o przyznaniu emerytury" , czyli masz pomostową. W tym przypadku mamy do czynienia z rezygnacją z części wymiaru etatu i przejściem na emeryturę częściową bez wydania decyzji z ZUS lub KRUS, ale z nabyciem prawa do świadczenia od 1 października 2011 r. Zgodnie z nowymi wytycznymi MPIPS (od stycznia 2011 r.) cyt. "Nie można otrzymywać emerytury i jednocześnie pracować z umową o pracę. Więc, założymy, że osoba jak w powyższym przypadku od 1 października 2011 r. jeśli wybierze pracę - ZUS lub KRUS wstrzyma wypłatę emerytury (brak gwarancji otrzymania świadczenia), nie będzie możliwości łączenia emerytury z pracą (nowe wytyczne). Jeśli zaś ta sama osoba j.w. zwolni się z pracy, z dniem 1 października otrzyma świadczenie emerytalne z naliczonymi dodatkowymi miesiącami pracy, od chwili kiedy zaczęła pobierać po części emeryturę i pracowała. Ta osoba przekroczyła już wiek emerytalny i pobierała przez pewien okres czasu świadczenie emerytalne pracując. W świetle nowych przepisów nie ma już takiej możliwości łączenia emerytury z pracą. Uchylanie się od obowiązku przejścia na emeryturę z dniem 1 października 2011 r. przez osoby, które przekroczyły wiek emerytalny grozi zablokowaniem wypłaty świadczeń o ile podjęły dalsze zatrudnienie. Dlatego ZUS wzywa cyt. "Pracujący emeryci muszą dostarczyć do ZUS potwierdzenie rozwiązania stosunku pracy (do końca sierpnia - tak zakłada projekt sejmowy FRD lub do końca września - tak zakłada ustawa MPIPS, która weszła w życie") , w przeciwnym wypadku emeryturę mają zablokowaną z brakiem gwarancji wypłaty świadczenia lat wypracowanych.

    Odpowiedz
  • ewa(2011-07-27 21:02) Zgłoś naruszenie 00

    do emeryta/56 pierwszy raz słysze takie cos

    Odpowiedz
  • emerytka(2011-07-27 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    czym się różni emerytura z Funduszu rezerwy demograficznej od tej emeryutury która pobieram ? nie zwolniłam się z pracy i dalej będę pracować do 29 -12-2011 r a potem odwiesze sobie emeryturę

    Odpowiedz
  • do emeryta /56/.(2011-07-27 11:28) Zgłoś naruszenie 00

    emerycie, to w takim razie jak nazwać to,że otrzymuję emeryturę i pracuję nadal bez rozwiązywania umowy o pracę bo nie musiałam jej rozwiązywać /dowiedziałam się o tym w ZUS składając dokumenty/.To nie jest DECYZJA o przyznaniu emerytury? piszesz " gdyż nie nabyły raz prawa do świadczenia emerytalnego"To powiedz mi co ja nabyłam? - masło maślane?

    Odpowiedz
  • ola(2011-07-31 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    nie wiem poco ZUS potrzebne moje swiadectwo pracy przeciez ja juz mam emeryture pobieram mam 40 lat pracy przyznaną oco tu jeszcze chodzi co jeszcze mało przepracowałam smiechu warte

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-07-26 22:50) Zgłoś naruszenie 00

    „Osoby, które pobierają emerytury i jednocześnie pracują muszą do końca września zwolnić się z pracy. W innym przypadku ZUS będzie musiał wstrzymać wypłatę im świadczenia. Jeśli zaś osoba, która nie zwolniła się przed 1 stycznia 2011 r. choć na jeden dzień i nie zatrudniła się u pracodawcy, od 1 października 2011 r. nie nabyła raz świadczenia emerytalnego. Nabycie owego świadczenia właśnie wiąże się ze zwolnieniem choć na jeden dzień i ponownym zatrudnieniem na okres minimum 18 miesięcy, czyli do 1 października tego roku. Wówczas Skarb Państwa zagwarantuje wypracowaną emeryturę dodatkową ją waloryzując/ przeliczając z FRD, dzięki temu emerytura będzie wyższa. Uwaga! Świadczenie emerytalne nabywa się tylko raz, w przypadku kontynuacji zatrudnienia od 1 października ZUS nie wypłaci świadczenia – emerytury. Dotyczy to również osób pracujących na więcej niż jednym etacie i osób, którzy odeszli na wcześniejszą emeryturę i nabyli raz prawo do takiego świadczenia. Nowe rozwiązania prawne przegłosowane przez parlament i podpisane przez prezydenta na przełomie roku 2010 i 2011 nakładają na emerytów obowiązek zwolnienia się z pracy. Problem mogą mieć również osoby, które przed 1 stycznia 2011 r. nie zwolniły się choć na jeden dzień. Jeśli chcą otrzymać świadczenie emerytalne na takich samych zasadach jak osoba, która zwolniła się choć na jeden dzień mają ostatnią szansę, aby wykorzystać moment odejścia na emeryturę od 1 października 2011 r. i dostać świadczenie z FRD (Funduszu Rezerwy Demograficznej), w przeciwnym wypadku świadczenie emerytalne może zostać trwale wstrzymane, gdyż nie nabyły raz prawa do świadczenia emerytalnego (o czym mowa j.w.). Aby nabyć raz prawo do świadczenia emerytalnego trzeba było zwolnić się choć na jeden dzień przed 1 stycznia 2011 r. i podjąć ponownie zatrudnienie na czas określony”.

    Odpowiedz
  • Emerytka(2011-07-29 16:08) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę Państwa,

    Cyt. "Nie dajmy się wciągać w obrzydliwe i napastliwe dyskusje".

    Odpowiedz
  • m.(2011-07-26 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    do 48 (alik)
    A czemuż to mam iść na kasy do hipermarketu, jeśli są tacy co mi płacą za "patrzenie w sufit"???
    Zaznaczam, że pracuję w firmie prywatnej, nie w instytucji samorządowej.
    Nie mogę pojąć jednego, że są tacy, co zazdroszczą innym pracy.

    Odpowiedz
  • Emerytka(2011-07-26 06:20) Zgłoś naruszenie 00

    (49) Do Pana OPTYMISTY,

    Dziękuję za informację, którą Pan nam przekazał. Ja podchodzę do tej sprawy ze spokojem i tak jak Pan napisał będę czekać na decyzję z ZUS. Mam zebrane materiały, które zamierzam dołączyć do odwołania, a którego treść również już napisałam. Czekam na miesiąc październik aby wpisać nr decyzji i datę.

    Sądzę, że ten październik 2011 roku będzie dla nas szczęśliwy.

    Pozdrawiam Państwa serdecznie.

    Odpowiedz
  • TG(2011-07-25 21:21) Zgłoś naruszenie 00

    Pracujacy emeryci otrzymujacy swiadczenie musza od ZUS otrzymac wypowiedzenie umowe przyznajaca na czas nieokreslony to swiadczenie, a nie emeryt musi dostarczyc ZUS-wi rezygnacje z tego swiadczenia!

    Odpowiedz
  • kk.(2011-07-25 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    Ci co chcą pracowac nie muszą sie zwalniać, ZUS sam im zawiesi emerytury. Ci co niechcą już pracować mogą dać wypowiedzenie w październiku. A najlepiej i ja to uczynię /emeryci pracujacy u tego samego pracodawcy i pobierajacy emeryturę/ odwołać się od otrzymanej decyzji ZUS bo w państwie prawa praw nabytych sie nie odbiera a prawo nie działa wstecz. Ci co chcą ogłupić emerytów i namieszać im w głowach swoimi wypowiedziami na tym forum niech nie myślą,że jesteśmy idiotami.

    Odpowiedz
  • Jola(2011-07-25 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    C.d. OPTYMISTY. Damy radę, bo prawa nabyte raz nie powinny być odebrane. Czy ktoś na decyzji emerytalnej ma wpisane: emerytura przyznana do czasu zmiany przepisów? Już nie raz pisałam, że my te emerytury wypracowaliśmy sobie. Co to za fikcja, zwolnić się na jeden dzień? A co obchodzi p. Fedak, że ja po 42 latach pracy pobieram emeryturę i dalej pracuję. Płacę składki, 2 razy zdrowotne, podatki. Co państwo może ode mnie jeszcze chcieć. Nie przyjmuję do wiadomości, że młodzi nie mają pracy. Europa się jednoczy, młodzi niech szukają pracy w Berlinie, Paryżu czy Dublinie. Ten mędrek, który pisał, że sprzątaczka czy ekspedientka od razu poszłaby na emeryturę, niech przyjmie do wiadomości, że im wyższe wykształcenie tym większy potencjał intelektualny i szkoda go marnować. Niech młodzi się uczą pilnie i szukają pracy i sami tworzą dla siebie zatrudnienie. Zawsze na rynku jest jakaś nisza. Nawet jako kasier w hipermarkecie.

    Odpowiedz
  • pracujacy emeryt(2011-07-25 19:30) Zgłoś naruszenie 00

    tytuł artykułu jakis idiotyczny...nikt nie musi!!! dostarczac swiadectwa pracy..kochany ZUSie,...nikt nie musi!!!spoko majonez..siedzicie tylko na forach i ludz straszycie a sioooooooooo! od naszych pieniedzy...siooooo!!!

    Odpowiedz
  • felek(2011-08-09 15:55) Zgłoś naruszenie 00

    do 92? Maciek? ZUS tego nie wie,a Ty wiesz?

    Odpowiedz