Pracujący emeryci muszą dostarczyć do ZUS potwierdzenie rozwiązania stosunku pracy

autor: Bożena Wiktorowska22.07.2011, 03:00

Pracujący emeryci, którzy nadal chcą otrzymywać świadczenie, do końca września muszą dostarczyć ZUS potwierdzenie rozwiązania stosunku pracy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (96)

  • pracujący emeryt(2011-09-19 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni Państwo z ogromnym niesmakiem czytam tego typu artykuły i wysłuchuję żenujących wypowiedzi specjalistów od propagandy (bo przecież nie od rządzenia) jak Fedak, Wójcicka czy Lipowicz na temat braków w budżecie (między innymi na emerytury), gdyż nie trzeba wybitnych ekonomistów jak Balcerowicz czy Rostkowski albo pseudo ekonomistów typu Gilowska aby wiedzieć, że środki budżetowe gromadzi się z podatków. Ta systematycznie zniesławiana komuna albo socjalizm pewnie zbyt mocno napiętnowały za gadanie głupoty ale też dopingowały aby najpierw trzy razy pomyśleć zanim coś zrobisz. Te wstrętne komuchy tak kombinowały aż wymyślały system podatkowy (progresja podatkowa) zapewniający sprawność budżetową. Tymczasem za demokracji Kaczyński pod koniec swojego rządzenia razem z Gilowską wymyślili i wspólnie poprzez głosy PO PIS uchwalili zmniejszenie podatków ludziom pracy (robotnikom i sprzątaczkom) o 1 % czyli mniej więcej po 13 czy 17 zł. i najbogatrzym o 8 % co pozostawiło im na koncie czyli w tzw "głębokich kieszeniach" po kilka czy kilkanaście a morze i więcej tysięcy złotych, powodując tym samym braki w budżecie między innymi na dodaki rodzinne, świadczenia emerytalne czy zasiłki pogrzebowe. Przez całą następną kadencję Kaczyński przemilczał tamtą nierostropność aby w obecnej kampanii wyborczej powiedzieć, że dla ratowania budżetu trzeba szukać pieniędzy w najgłębszych kieszeniach - a więc tam, gdzie sam je włożył. Oczywiście jest to najsłuszniejsze działanie dla uchronienia się przed powtarzającymi się kryzysami ekonomicznymi.
    Serdecznie pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • felek(2011-08-09 22:51) Zgłoś naruszenie 00

    do Maciek/pos92 Ale niesmaczna prowokacja albo jesteś tak zaczadzony że nie wiesz co ci kazali napisać!

    Odpowiedz
  • kasia(2011-08-09 21:31) Zgłoś naruszenie 00

    do Maciek/92...no co Pan nie powie? panie Maciek..

    Odpowiedz
  • Emerytka(2011-08-09 20:11) Zgłoś naruszenie 00

    Do 92 - "MACIEK",

    Byłam w ZUS-ie w moim miejscu zamieszkania i nic na ten temat się nie dowiedziałam. Nie mają jeszcze aktów wykonawczych. Skąd Pan ma takie informacje, o których Pan pisze.

    Odpowiedz
  • felek(2011-08-09 15:55) Zgłoś naruszenie 00

    do 92? Maciek? ZUS tego nie wie,a Ty wiesz?

    Odpowiedz
  • Maciek(2011-08-09 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Uwaga! kto będzie pracował przez okresie pracy 18-miiesięcy jak zachęca rząd i wtym okresie skończy 65 lat, to emerytura już nabyta będzie naliczana po nowemu tzn. z nowego portfela, czyli straci jak mi wyliczyła pani z ZUS-u około 10-15%. Tak więc uważajccie emeryci gdyż to jest " mykiem" rządu, a dlaczego nie 20 miesięcy propinuja pracę , bo komputer zrobił symulację i najbardziej korzystne jest 18 miesiecy.

    Odpowiedz
  • JAGODA(2011-08-08 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    w dn 05,08,2011 otrzymałam od RPO pismo w którym to p Rzecznik zastąpiła Trybunał Konstytucyjny i uznała ze art.103 a ustawy emerytalnej jest zgodny z Konstytucja i nie zamierza występować w sprawie pracujących emerytów
    z odpowiednim zapytaniem o zgodność wprowadzenia art.103a do Trybunału Konstytucyjnego.Jedna wielka mafia PO!!!

    Odpowiedz
  • prawda czy nie?(2011-08-07 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    Maciek z IP: 83.10.68.* (2011-08-04 11:12)

    Uważjcie emeryci! przedłużenie pracy o 18 miesięcyi w tym czasie jesli emeryt przekroczy 65 lat i otrzymywał emeryturę na starych zasadach to po przelicza mu emeryturę na nowych zasadach i może stracić o 10-15 %. Taką informację otrzymałem w ZUS-ie.









    Czy w przypadku kiedy nie rozwiąże umowy o prace i od 1 października 2011 nie otrzymam emeryutury i będę pracował do skończenia 65 lat a zostało mi tylko 8 miesięcy to przeliczą mi za przepracowane lata od czasu przyznania emerytury.
    Jeszcze jedna waszna spawa, rok temu Pani w ZUS-ie powidziała żebym przeszedł na emeryturę przed skonczenie 65 lat gdyz po tym terminie przelczą mi na nowych zasadch i mogę stracić około 10-15 % kwoty.
    Czy przedłużanie pracy o 18 miesięcy nie jest oszustwem boi wtedy przeliczac na obowiązujący przepisach w dniu składania wniosku, nawet tym którzy urodzili się w 1947 roku tzn. na starych zasadach..prawda?

    Odpowiedz
  • Karol(2011-08-05 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Do adama poz 88 a po co pisać tylko ludzie się wzajemnie nakręcają a rządzący to mają gdzieś ich to wcale nie interesuje najważniejsze jest miejsce na liście wyborczej aby dobrze się ustawić i załapać na dobry stołek zresztą każdy jeden aby dostać się do koryta to musi swoim kolegom coś obiecać. Dlatego jak się odpowiednio ustawi to musi się odwdzięczyć dlatego każda ... taka sama.Aby na stołek i ustawić siebie i swoją rodzinkę znamy już to z historii mieli być puszczeni w skarpetkach złodzieje i kombinatorzy a puszczeni zostali uczciwi ludzie i teraz nawet po 45 latach pracy nie mają nic

    Odpowiedz
  • adam(2011-08-04 23:58) Zgłoś naruszenie 00

    jakos nikt nic nie pisze...smutno

    Odpowiedz
  • prcujacy emeryt(2011-08-04 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    do uwaga/83
    co Wy na to kochani emeryci?

    Odpowiedz
  • pracujaca emerytka(2011-08-04 19:13) Zgłoś naruszenie 00

    Usuwanie komentarzy nie powstrzyma składania odwołań.
    Prawo nie działa wstecz i o tym nie wolno nam zapominać.
    Wzór odwołania:
    Sąd Okręgowy
    Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
    w ...
    za pośrednictwem
    Zakład Ubezpieczeń Społecznych
    Oddział w ...



    Sprawa: Odwołanie od decyzji ZUS O/... znak: ... z dnia ...
    w sprawie zawieszenia wypłaty emerytury


    Wnoszę o uchylenie w/w Decyzji ZUS, jako sprzecznej z zasadami określonymi w Konstytucji RP.

    UZASADNIENIE:

    Decyzję o przejściu na emeryturę podejmowałem, gdy obowiązek rozwiązania umowy o pracę jako warunek otrzymywania świadczenia z ZUS nie obowiązywał. Nabyłem zatem prawo do pobierania emerytury bez obowiązku rozwiązywania umowy o pracę. Przepis, na który powołuje się obecnie ZUS zawieszając wypłatę mojego świadczenia od 1 października 2011r. pozbawia mnie nabytych praw i w radykalny sposób zmienia moją sytuację prawną. Decyzja ZUS, którą niniejszym zaskarżam, pozbawia mnie praw nabytych wynikających z konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawa. Jest oczywistym, że moim prawem nabytym, pod rządami przepisów, które obowiązywały w dniu mojego przejścia na emeryturę, nie jest przecież prawo do pobierania emerytury w ogóle, ale prawo do emerytury wypłacanej bez obowiązku rozwiązywania umowy o pracę choćby na minutę! Zaskarżana decyzja ZUS i przepis, który w niej przywołano, tych właśnie praw nabytych - emerytury wypłacanej bez obowiązku rozwiązywania umowy o pracę - mnie pozbawia. Narusza więc zasadę demokratycznego państwa prawa i stanowi podstawę do utraty zaufania do instytucji państwowych.
    Zwracam się zatem do Sądu o uchylenie zaskarżonej decyzji.
    Wnoszę równocześnie, gdyby rozstrzygnięcie Wysokiego Sądu miało być dla mnie niekorzystne, aby przed podjęciem rozstrzygnięcia, Wysoki Sąd zwrócił się wpierw do Sądu Najwyższego ze stosownym pytaniem prawnym w tej sprawie.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • ???(2011-08-03 21:51) Zgłoś naruszenie 00

    wyraznie ktos ludzi na emerytury wygania..patrz post 83

    Odpowiedz
  • adam(2011-08-03 21:45) Zgłoś naruszenie 00

    do 83/ a skąd ta zmiana?..jaka jest podstawa prawna?

    Odpowiedz
  • uwaga(2011-08-03 21:27) Zgłoś naruszenie 00

    DO 76:Na emeryturę przechodzi się tylko raz. Od 1 października nie ma metody: "ziarnko do ziarnka". Jeśli do 30 września przedłożysz zaświadczenie z pracy do ZUS i zwolnisz się choć raz z pracy a potem zatrudnisz możesz kontynuować pracę tylko do 18 -m-cy, potem trzeba już wybierać: albo dostaniesz świadczenie emerytalne odchodząc z pracy, albo twoje składki, które odtrącał pracodawca zeżre państwo w przypadku kontynuacji dalszego zatrudnienia. W przypadku osób, które przed 1 stycznia 2011 r. choć raz zwolniły się z pracy i ponownie ją podjęli z zawieszeniem emerytury do 1 października br. , jeśli dalej bedą kontynuować pracę a ZUS zawiesi i odwlecze im świadczenia na kolejne 18 m-cy to powyższa zasada też ma zastosowanie. Po co bogacić więc rząd i samorządowców?

    Odpowiedz
  • adam(2011-08-02 19:51) Zgłoś naruszenie 00

    do em.79
    chyba masz inny problem,o czy piszesz???

    Odpowiedz
  • adam(2011-08-02 18:53) Zgłoś naruszenie 00

    mam pytanie czy ktos moze powierdzic to co w poscie78?od ks

    Odpowiedz
  • felek(2011-08-02 17:57) Zgłoś naruszenie 00

    do ks..no cos takiego..

    Odpowiedz
  • em(2011-08-01 22:02) Zgłoś naruszenie 00

    D rem/ 75, też mam ten problem. Byłam w ZUSie, pytałam, wszystko zależy od tego, ile osób odjedzie na emeryturę i ściągnie dodatkową kasę z FRD, a rezerwa ma wynosić ponad 14 mln na 1 październik tego roku. Zawieszanie i odwlekanie przyjęcia świadczenia nie gwarantuje już dobrej emerytury. Załóżmy, że wskaźnik FRD po Nowym Roku będzie niski, to ZUS przeliczy Ci o tą aktualną kwotę waloryzacji jaką wskazuje FRD. Im dalej w pracy, tym gorzej, Chodzi o to, że im mniej osób idzie na emeryturę na samym początku tym wyższy jest wskaźnik waloryzacji kapitału początkowego z FRD i emerytura wyższa. Z tego co się orientuję , tak jest.

    Odpowiedz
  • ks(2011-08-01 21:54) Zgłoś naruszenie 00

    Wkrótce do Senatu trafi uchwalona przez Sejm 28 lipca ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nią kapitał początkowy będzie liczony w dniach, jeżeli takie rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla ubezpieczonego. Nowe rozwiązanie umożliwi ustalanie wysokości kapitału początkowego osobom, którym przepadały składki wpłacone do ZUS przed wejściem w życie reformy emerytalnej. Z naszych wyliczeń wynika, że np. na konto osoby ubezpieczonej zatrudnionej przez 4 miesiące przed wejściem w życie reformy emerytalnej, zostanie doliczone (już po waloryzacji) około 20 tys. zł. Do tej pory ZUS ustalał wysokość kapitału początkowego wyłącznie osobom ubezpieczonym przez ponad 6 miesięcy. Wpłacone przez pracodawcę składki nie byłyby więc uwzględniane przy ustalaniu wysokości nowej emerytury osób będących w takiej sytuacji mówi Minister Fedak.
    Każdy, kto zdecyduje się na odejście w tym roku od 1 października będzie miał na nowo przeliczoną emeryturę, tym samym będzie ona wyższa, gdyż zostanie uwzględniona waloryzacja z FRD. Dlatego, Ci którzy planują odejść na emeryturę mogą dodatkowo dostać z ZUS 20 tys. zł. po waloryzacji kapitału początkowego. o ile złożą świadectwo odejścia z pracy do końca września br.

    Odpowiedz