Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi czy śląski oddział NFZ dyskryminuje kontrahentów, którzy chcą sprzedawać przedmioty ortopedyczne na terenie województwa śląskiego - poinformował w czwartek Urząd, który wszczął postępowanie antymonopolowe.

UOKiK poinformował w czwartek, że śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia uzależnia podpisanie umowy od posiadania przez potencjalnych kontrahentów przynajmniej jednego punktu udzielania świadczeń w województwie śląskim, "tym samym nie jest możliwe zawarcie umowy z NFZ przez podmiot, który chciałby na tym terenie świadczyć usługi za pośrednictwem podwykonawców".

Sprawa dotyczy punktów, które specjalizują się w sprzedaży przedmiotów ortopedycznych m.in. protez, obuwia czy wózków inwalidzkich, a także środków pomocniczych np. aparatów słuchowych lub leczniczych soczewek kontaktowych.

Śląski oddział NFZ odpiera zarzuty. "Nasze decyzje opieramy o rozporządzenie o ogólnych warunkach udzielania świadczeń zdrowotnych z 6 maja 2008 roku. Na jego podstawie możemy podpisywać umowy, tylko z tymi kontrahentami, którzy mają swoją siedzibę w miejscu wykonywania świadczenia" - powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy śląskiego oddziału NFZ Jacek Kopocz.

Postępowanie antymonopolowe, które wszczęła prezes UOKiK sprawdzi, czy "dyskryminowanie części kontrahentów", którzy chcą sprzedawać przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze na terenie woj. śląskiego, nie stanowi nadużycia pozycji rynkowej Funduszu.

Jak poinformowało biuro prasowe UOKiK takie postępowanie śląskiego oddziału NFZ może "spowodować wyeliminowanie z rynku przedsiębiorców (np. hurtowni medycznych) nie posiadających na terenie działalności śląskiego oddziału NFZ własnej placówki, lecz chcących zlecić udzielanie wspomnianych świadczeń podwykonawcom (aptekom, sklepom medycznym)".

UOKiK powołuje się na prawo antymonopolowe, zgodnie, z którym zakazane jest nadużywanie przez przedsiębiorców pozycji dominującej - "oznacza to, że podmiot, który na danym rynku działa niezależnie od swoich konkurentów, kontrahentów i konsumentów, nie może stosować niektórych praktyk dozwolonych dla mniejszych spółek; zabronione jest np. narzucanie cen lub nieuzasadniona odmowa podpisania umów z określoną grupą przedsiębiorców".

NFZ jest jedynym podmiotem uprawnionym do zarządzania pieniędzmi pochodzącymi ze składek zdrowotnych. Udzielanie świadczeń zdrowotnych np. leczenie pacjentów czy sprzedaż wyrobów medycznych - jest możliwe tylko po podpisaniu umowy z NFZ.

Postępowanie antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powinno zostać zakończone w ciągu pięciu miesięcy od dnia wszczęcia.

W przypadku stwierdzenia nadużywania pozycji dominującej, prezes UOKiK może nałożyć karę w wysokości do 10 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.