Do wykrycia zakażenia wystarczy jedno badanie krwi – test na obecność przeciwciał anty-HCV. Można je wykonać w większości laboratoriów analitycznych.
Edukacja pracowników przedsiębiorstw na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz zachęcenie ich do wykonania badań profilaktycznych – testów anty-HCV – to główne cele akcji „Zdrowy pracodawca”. Została ona zaplanowana przez Polską Grupę Ekspertów HCV, Fundację Gwiazda Nadziei we współpracy z Pracodawcami Rzeczypospolitej Polskiej. Początek akcji zbiegnie się w czasie z sygnowanym przez WHO Światowym Dniem Wirusowych Zapaleń Wątroby, który został ustawiony na 28 lipca. Akcja jest częścią ogólnopolskiej kampanii „Cichy zabójca WZW C. Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”. Jej organizatorzy chcą przez edukacyjny mailing zachęcić pracowników do wykonania badań profilaktycznych – testów anty-HCV. Można je wykonać odpłatnie w wielu laboratoriach medycznych na terenie kraju lub bezpłatnie w ramach oferowanego przez pracodawcę abonamentowego pakietu świadczeń zdrowotnych.

Cichy zabójca

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba zakaźna. Wywołuje ją wirus zapalenia wątroby typu C (Hepatitis C Virus – HCV). Choroba ta nazywana jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo lub objawy są niecharakterystyczne. Objawy, tj. zażółcenie powłok skórnych, brak łaknienia lub bóle brzucha występują tylko u 20 proc. chorych. Zakażenie bardzo często wykrywane jest przypadkowo lub po wielu latach, kiedy doszło już do poważnych uszkodzeń wątroby. Aż w 80 proc. przypadków zakażenia wirusem przechodzą w postać przewlekłą. W konsekwencji prowadzi to do marskości lub raka wątrobowo-komórkowego.

Przyczyny zakażenia

Przyczyny zakażenia wirusem mogą być różne. W Polsce ok. 80 proc. zakażeń jest skutkiem zabiegów medycznych, zwłaszcza drobnych, takich jak wykonywanie zastrzyków lub pobieranie krwi. Zakażenie jest także możliwe podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, manikiurzystki, stomatologa, podczas tatuowanie ciała czy kolczykowania, a także poprzez kontakt z krwią domowników, poprzez używanie tej samej maszynki do golenia lub nożyczek do paznokci. Znacznie rzadziej dochodzi do zakażenia noworodków urodzonych przez matki zakażone wirusem HCV.

Wyniki badań

Z badań przeprowadzonych w 2009 roku przez Polską Grupę Ekspertów HCV i firmę Roche Polska wynika, że 1,9 proc. Polaków może być zakażonych wirusem HCV, a blisko 700 tys. osób w ogóle nie wie o swojej chorobie. Badania przeprowadzono w ponad 50 ośrodkach medycznych na terenie całego kraju. Zbadano 26 tys. osób z różnych grup społecznych. Największą grupę stanowili pacjenci szpitali wielospecjalistycznych – 14 429 osób. Ponadto zbadano 1107 pacjentów wojskowej służby zdrowia, 1066 osób w punktach konsultacyjno-diagnostycznych i 1631 pacjentów poradni.
170 mln osób na świecie jest zakażonych wirusem HCV