Z początkiem 2012 roku mają już działać wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Ich członków będą do końca września 2011 roku zgłaszać samorządy lekarskie i prawnicze
Specjalne komisje, które powstaną w urzędach wojewódzkich, będą zajmowały się ustalaniem, czy doszło do błędu medycznego, czy nie. W składzie wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych znajdą się specjaliści z zakresu medycyny i prawa, będący przedstawicielami samorządów zawodów medycznych i prawniczych oraz organizacji pacjentów działających na terenie województwa, a także przedstawicielami ministra zdrowia i rzecznika praw pacjenta. Rozwiązania takie przewiduje nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kształtowanie się komisji

Wojewódzkie komisje mają zacząć działać z początkiem 2012 roku. Dlatego musza się one ukształtować odpowiednio wcześniej. Nowe przepisy określają, że samorządy zawodowe lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych zgłoszą swoich kandydatów na członków wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych do 30 września 2011 roku. W tym samym terminie kandydatów muszą też zgłosić samorządy adwokatów i radców prawnych oraz organizacje społeczne działające na rzecz praw pacjentów.
Miesiąc później – do 30 listopada 2011 r. – kandydatów mają zgłosić minister zdrowia i rzecznik praw pacjenta. Zgodnie z ustawą zgłaszają oni po jednym członku do każdej komisji, którzy mają w nich zapewnione miejsca. Natomiast wojewodowie, spośród pozostałych zgłoszonych osób, do 31 grudnia 2011 roku muszą skompletować komisje.
W sumie w komisjach ma zasiadać po 16 członków. Z czego 14 (poza osobami zgłoszonymi przez ministra i rzecznika praw pacjenta) powołują wojewodowie.
Ustawa określa, że czterech członków mają stanowić osoby powołane spośród kandydatów zgłoszonych przez lekarskie samorządy zawodowe. Kolejnych czterech wyłonią spośród kandydatur samorządów prawniczych. Natomiast sześciu członków ma być wybranych spośród osób powołanych spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje społeczne działające na terenie województwa na rzecz praw pacjenta.



Lekarze i prawnicy

Połowę składu każdej komisji mają stanowić osoby mające wyższe wykształcenie w dziedzinie nauk medycznych. Osoby te muszą też legitymować się przynajmniej pięcioletnim doświadczeniem w pracy w zawodzie medycznym. Z wymogu takiego doświadczenia są zwolnione osoby, które mają stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk medycznych.
Prawnicy, którzy mają stanowić drugą połowę komisji, muszą mieć przynajmniej tytuł magistra nauk prawnych. W ich przypadku również konieczne jest pięcioletnie doświadczenie przy stosowaniu lub tworzeniu prawa. Podobnie jak w przypadku lekarzy stopień naukowy doktora prawa zwalnia z wymogu pięcioletniego doświadczenia zawodowego jako prawnika.
Kadencja komisji trwa sześć lat. Ustawa przewiduje, że na pół roku przed końcem każdej kadencji mają być zgłaszani kandydaci na kolejne kadencje.
Członkami wojewódzkich komisji nie mogą być osoby, które mają na koncie prawomocne wyroki sądowe za przestępstwa skarbowe lub takie, którym sąd zakazał zajmowania określonego stanowiska czy wykonywania określonego zawodu. Do komisji nie mogą wejść także osoby, które mają zakaz prowadzenia działalności związanej np. z leczeniem. Przepisy wykluczają ze składu wojewódzkich komisji również osoby, które zostały prawomocnie ukarane z tytułu odpowiedzialności dyscyplinarnej albo zawodowej.
PRZYKŁAD
Co się dzieje, gdy osoba zostanie odwołana z komisji
Osoby zasiadające w komisjach wojewódzkich mogą zostać odwołane przed końcem kadencji m.in. w przypadku wystąpienia choroby trwale uniemożliwiającej wykonywanie powierzonych zadań. Podobnie jest, gdy np. ktoś złoży rezygnację albo okaże się, że jego współmałżonek pracuje w szpitalu w sprawie którego może on orzekać. Jeżeli członek komisji, którego wybrał np. samorząd adwokacki, zostanie odwołany, to wówczas nowego kandydata na jego miejsce zgłasza to samo środowisko. Termin jego powołania wyznacza wojewoda. Nowy członek komisji pełni swoją funkcję tylko do końca kadencji komisji. To oznacza, że jeżeli zostanie on powołany w połowie kadencji komisji, to pełni swoją funkcję przez trzy lata.
Podstawa prawna
Ustawa z 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. nr 113, poz. 660).