O podpisaniu rozporządzenia poinformował PAP w piątek rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński.

"W uzasadnieniu rozporządzenia podkreślono, że podjęcie studiów na wymienionych kierunkach wymaga solidnego podłoża z dziedziny nauk humanistycznych i sztuki" - wyjaśnił w przesłanej PAP informacji rzecznik.

Jak dodał, "dyrygentura oraz kompozycja i teoria muzyki potrzebują przygotowania uzyskiwanego na innych kierunkach studiów muzycznych i często są dopełnieniem edukacji w tej dziedzinie; studenci reżyserii i scenografii powinni wykazać się zdobytą wcześniej wiedzą z zakresu historii i teorii teatru i dramatu, literaturoznawstwa, filmoznawstwa, historii sztuki i kultury; natomiast konserwację i restaurację dzieł sztuki studiują przeważnie absolwenci rzeźby lub malarstwa".

Babczyński zwrócił też uwagę, że sporządzenie wykazu było obowiązkiem nałożonym w związku z nowelizacją prawa o szkolnictwie wyższym z 18 marca 2011 r. i dotyczy studiów stacjonarnych na uczelniach publicznych.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 października 2011 r.

Obecnie każde studia stacjonarne (dzienne) na uczelniach publicznych są bezpłatne. Zmieni się to 1 października po wejściu w życie znowelizowanej ustawy prawo o szkolnictwie wyższym. Każdy będzie mógł tylko jedne studia skończyć na koszt państwa, za ewentualne kolejne trzeba będzie zapłacić czesne. Tylko najlepszych 10 proc. spośród studiujących drugi kierunek zostanie z tej opłaty zwolnionych.