Pracodawcy RP potwierdzają szacunki „DGP” – istnieje obawa, że z powodu ustawy antykryzysowej rozpoczną się masowe zwolnienia pracowników zatrudnionych na czas określony.

O możliwości masowych zwolnień informowaliśmy w ubiegłym tygodniu w tekście „Błąd w ustawie pozbawi pracy 100 tys. osób” („DGP”, nr 129 /2011). Wszystkiemu winne są przepisy antykryzysowe, które ograniczyły możliwość zatrudniania na podstawie terminowych umów o pracę do maksymalnie dwóch lat. Aby uniknąć ich przekształcenia w stałe kontrakty, firmy mogą zwalniać pracowników przed upływem dwóch lat zatrudnienia na czas określony.

– Wielokrotnie postulowaliśmy podjęcie prac legislacyjnych w celu zmiany prawa. Niestety, spotykaliśmy się z oporem przed zmianami ze względu na konieczność ograniczenia zatrudnienia terminowego – mówi Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP.

W komisji trójstronnej pracodawcy zaproponowali już, aby firmy nadal mogły zatrudniać pracowników na podstawie umów terminowych tylko przez 24 miesiące. Przez dwa kolejne lata zakład pracy mógłby je jednak rozwiązać za miesięcznym wypowiedzeniem i bez konieczności uzasadnienia.