Polacy pracują zbyt krótko. Do dłuższej pracy ma zachęcić zmiana wyliczania emerytur

autor: Ewa Wesołowska11.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 17.07.2011, 10:38

Za wcześnie przechodzimy na emeryturę. Po ukończeniu 55. roku życia aktywnych zawodowo jest tylko 34 proc. z nas. To jeden z najniższych wskaźników europejskich. Do dłuższej pracy ma zachęcić zmiana wyliczania emerytur.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (77)

  • Karina(2013-01-22 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    Aż nóż się w kieszeni otwiera... Czyli emerytura (wysokość) jaka będę w przyszłości otrzymywać jest kara za to że za krótko pracowałam... Ten system emerytalny to morze absurdów. Trafiłam na wpis na blogu jednego pana http://stakamus.bloog.pl/id,333008438,title,Upadek-kolosa-na-glinianych-nogach-czyli-porazka-systemu-emerytalnego-w-Polsce,index.html Czy naprawde nic nie da się zrobić żeby to wyglądało inaczej?

    Odpowiedz
  • ala57(2011-07-11 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    Donald nie odpowie bo o pracy niewiele wie. Od ponad dwudziestu lat grzeje ławy w sejmie i senacie, a co my z tego mamy? Tyle że musimy na ten jego żywot pracować. Zapowiadał się nieźle, sama na tego pana głosowałam , przez lata stał się niezłym mówcą, no i pewnie specjaliści pracowali na to dobre wrażenie. Wstyd mi że pomimo niezłej znajomości życia i ja dałam się nabrać kolejnemu pustakowi.

    Odpowiedz
  • Lucjan(2011-07-11 23:06) Zgłoś naruszenie 00

    W tym artykule są same ogólniki: za wcześnie przechodzimy-Pytam kto przechodzi za wcześnie?.Mam prośbę do tych wszystkich specjalistów zajmujących komentowaniem wydłużania wieku emerytalnego-Przestańcie używać ogólników-należy wyliczać!!.Po co są te spisy?.Nie damy się nabrać na te wasze ogólniki.

    Odpowiedz
  • bober(2011-07-11 22:55) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego nie powiedzą ile faktycznie pracuje Niemiec czy Francuz.Co z tego że mają wyższy wiek emerytalny jak są więcej na socjalu niż w pracy.Tam cały czas bezrobotny otrzymuje zasiłek u nas przez pół roku lub najwyżej rok.
    Tam średnio tygodniowy wymiar godzin to 32 do 35 u nas minimum 40 a i to mało gdzie,na ogół haruje się za grosze od rana do wieczora.
    U nas pracujemy na 2-3 etatach bo płace są marne i nie można związać koniec z końcem.U nas płaca min,to przeliczając na euro 250 na rękę,w Niemczech socjal ponad 1000 euro.Tak by można wyliczać bez końca.Dla młodych nie ma pracy a oni chcą podwyższać wiek emerytalny,ciekawe kto takich starców przyjmie?
    Dlaczego politycy już po dwóch kadencjach mają prawo do emerytury poselskiej?Dlaczego sobie dają zarobki ponad 13 tyś,+ wiele dodatków a nam każą żyć za 1000zł.Kto daje im na to przyzwolenie?

    Odpowiedz
  • Ja(2011-07-11 22:55) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze takich bredni nie czytałam . TRZEBA BYŁO COŚ WYMYŚLIĆ ,ŻEBY USPRAWIEDLIWIĆ KRETYŃSKI PTROGRAM.

    Odpowiedz
  • lidia(2011-07-11 22:53) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo Ala 57 ja też mam 40 lat pracy i niestety brak możliwości emerytury może j.Kaczyński będzie naszym wybawcą a napewno wygra wybory

    Odpowiedz
  • macgiwer(2011-07-11 22:23) Zgłoś naruszenie 00

    Pozostaje nam przejść na garnuszek skarbu państwa.Do każdej ręki po jednej cegle i tylko wystarczy rzucić gdzie T R Z A. Przez najbliższy roczek zapewniony mamy wikt, opierunek i opiekę lekarską marną to marną ale,lepsze to niż nic.

    Odpowiedz
  • Mirosława(2011-07-11 21:31) Zgłoś naruszenie 00

    Polacy jesli pracują, to w dużo gorszych warunkach niż ich koledzy z krajów o wyzszym stopniu rozwoju,ponadto, a może przede wszystkim zarabiają przez cale swoje życie tylko tyle,ze starcza na przeżycie/a brakuje na godne warunki domowe, na dobre leczenie, na odpoczynek i rekreację/.Poza tym ludzie w starszym wieku nie są szanowani w naszym społeczeństwie- to wszystko dziala zniechęcająco i odbiera ludziom sily i zdrowie szybciej niż w innych krajach.A jeszcze w wielu sektorach gospodarki zachodzą ciągle nie korzystne zmiany dla ludzi pracy.Dlatego większość ludzi nie wytrzymuje tego, a co najgorsze nie widzi szans na lepsze/lepsze już było/.Ludzie widzą jedyny ratunek i wyzwolenie w przejściu na emeryturę.Są umęczeni takim swoim życiem.

    Odpowiedz
  • Tadeus(2011-07-11 20:29) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 54 lata i trzy fakultety.Z pierwszej uczelni jestem mgr inż. mechanikiem.Od trzech miesięcy nie mam pracy.Firma padła-ekonomicznie.Nie mogę znaleźć pracy.Barierą jest mój wiek.Jaki sens ma wydłużanie wieku emerytalnego skoro ja jako 54-latek, wykształcony nie mogę znaleźć pracy?Czy Donald mi odpowie?Wątpię.

    Odpowiedz
  • bodi(2011-07-12 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    ZDECYDOWANIE RACJA -40 LAT PRACY = emerytura.
    Popieram
    Faktycznie takie proste.

    Odpowiedz
  • artek(2011-07-11 18:33) Zgłoś naruszenie 00

    przestalem sie tym zajmowac od kiedy zaczalem gromadzic oszczednosci na funduszach z noblefunds, to jedyny sposob aby spac spokojnie

    Odpowiedz
  • upodlony w wolnej polsce 1949(2011-07-11 18:25) Zgłoś naruszenie 00

    Pracuję od 14-go roku życia. Mój staż pracy to 45 lat i państwo polskie dla którego pracowałem tyle lat nie chce przyznać mi emerytury. Przyznano natomiast emerytury ludziom ze stażem o wiele niższym 25, 30 lat. I to jest państwo prawa? Proszę zauważyć jak to państwo obwarowało przepisami warunki otrzymania zasiłku przedemerytalnego. To jest upodlenie ludzi z dużym stażem pracy. Z tego powodu przestałem zajmować się matką lat 88 gdyż urodziła mnie w 1949 roku, a nie 1948. Ona przeszła na emeryturę po 25 latach pracy, ja mam drugie ryle i nie mogę. Powiedziałem że niech się Tusk opikuje starszymi luźmi bo ja nie mam zdrowia.

    Odpowiedz
  • pracownica(2011-07-11 18:07) Zgłoś naruszenie 00

    Statyczny młody pracownik w wieku ~30lat i tak nie dożyje emerytury. Proste nie będzie jej z czego wypłacić, bo bieżąco odprowadzane składki są bieżąco wydawane, a zapisem w ZUSie żadnego rachunku czy Fa VAT się nie zapłaci. Więc siłą rzeczy wiek emerytalny będzie wydłużany w nieskończoność.
    Powinniśmy posiadać w Polsce więcej pseudorolników w KRUS, więcej księży kórym sponsorujemy emerytury poprzez Fundusz Kościelny, więcej MOPSiarzy będących na wyłącznym utrzymaniu opieki społecznej, którzy sobie rączek pracą niepokalają i więcej Agentów Tomków którym emerytura się należy w wieku lat 35 (bo chyba mu szkodliwe doliczyli). A normalny człowiek niech sobie tyra do śmierci.

    Odpowiedz
  • MERKURY(2011-07-11 17:38) Zgłoś naruszenie 00

    A inwalidom niech sie zamarzy
    Na równi dostęp do cmentarzy
    Zaś polityka plus pięćdziesiąt
    Niech sie zamieni w plus osiemdziesiąt
    I będa wtedy półżywi dziadowie
    tyrać - jak długo ???
    Któż im odpowie

    A gdy już starych i chromych usuną masę
    stworzymy w Polsce NOWĄ RASĘ

    Odpowiedz
  • Zusisko(2011-07-11 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    Żenada! A najlepsze jest to, że żeby Zus wyplacil jakiekowliek świadczenia w ostanim dziesiecioleciu trzeba miec opłacane składki bo inaczej dupa krotko mowiac ilu z tych co pracuja w szarej strefie (bo przecież powiedzmy sobie szczezrze to że ich pracodawcy nie chca zatrudnic to jest tylko na papierze) moze zapomniec o jakichkolwiek swiadczeniach.
    To taki absurd kapitalizmu: niby wolny rynek, a tu narzuca nam sie koniecznosc korzystania z ZUS. I żeby chociaz ten ZUS dawał naprawde jedna z lepszych ofert w zamian. Ale ja czuje że to my jestesmy potrzebni Zusowi nie na odwrót. i jeszcze jedno niech zmienia nazwe z ZUS na FRP (Fundusz Rezerw Państwowych) będzie odzwierciedlac zadania jakie sie za pomocą ZUSu wykonuje

    Odpowiedz
  • MB(2011-07-11 16:18) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli pracują zbyt krótko, to dlaczego nadal są zarejestrowani jako poszukujący pracy w pup-ie? zachęty do pracy nie potrzeba, przy tak galopującej zwyżce cen na żywność i opłatach za nośniki energii, gazu, wody, czynszach i wszelkiego rodzaju podatkach. nie wiem ile Polak by musiał pracować, to i tak z tej marnej płacy nie będzie się odżywiał, tylko zaspokajał głód, pod warunkiem jeżeli tylko dotrwa do emerytury przy tak wysokiej wydajności pracy narzuconej przez wyzyskiwaczy- pracodawcę, a jak nie, to będzie rencistą w młodym, lub średnim wieku niezdolnym do jakiejkolwiek pracy.

    Odpowiedz
  • rocznik 1956(2011-07-11 16:05) Zgłoś naruszenie 00

    Najwyższa pora dać ludziom emeryturę za długi staż pracy,zrobić porządek z mundurówkami i krusem.Rodziny,które całymi rodzinami i całymi latami żyją z zasiłków też powinny się chwycić za prace( i nawet im nie w głowie czegoś się nauczyć,bo im się należy-(PYTAM SIĘ DLACZEGO?).To nie do opisania ,żeby jedna grupa pracująca uczciwie pracowała na cwaniaków.Rezewr należy szukać tak gdzie są a nie bez końca łupić z tych samych,tylko dla tego,że są pracowici i uczciwi.Jeżeli rząd nie zrobi ustawy będzie to co w Grecji.

    Odpowiedz
  • 40 lat pracy=emerytura!!!!!!(2011-07-12 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    to takie proste zawiłości polityczne a cierpią długo pracujący za nieudolność rządu.

    Odpowiedz
  • sret(2011-07-12 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    40 lat pracy =emerytura -proste jak h. i nie potrzeba wielce mądrości.

    Odpowiedz
  • pola(2011-07-11 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    Należy dołożyć pracy nauczycielom, którzy w wakacje oraz w ferie grzeją tyłki na słońcu a dzieci włóczą się bez opieki bo rodzice w tym czasie muszą pracować. Dodatkowo zlikwidować wcześniejsze emerytury dla mundurowych- co to za sprawieliwość, że jeden Polak ma pracować do 65 lat a inny do 35?! Co z KRUSem?- pseudorolnicy płacą groszowe składki i mają później emeryturę z pola, którego na oczy nie widzieli!!!

    Odpowiedz